הדרכה אישית - מנטור

הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

מנטור אישי הוא סוחר מנוסה אשר ילמד וילווה אותך בתהליך המסחר המעשי. שיטת הלימוד באמצעות מנטור היא השיטה היעילה והטובה ביותר. המנטור יתאים את מהירות הלימוד וחומרי הלימוד לרמת הידע האישי שלך, או ילמד מהבסיס במידה ואין לך כל רקע מוקדם. 

רוצה שאני אהיה המנטור שלך? אם אתה נחוש להצלחה, בעל הון מספיק שאת חלקו אתה מוכן ויכול לסכן מבלי לסכן את עתידך או עתיד משפחתך, בקיצור, אם אתה חושב שאתה מתאים להיות סוחר יומי, מלא את טופס "צור קשר" ויחזרו אליך בהקדם. 

 

מדוע אני בחרתי ללמוד אצל מנטור? זהו הסיפור האישי שלי:

בתחילת דרכי כסוחר לא היה לי ידע וכמובן שהייתי גם חסר ניסיון. דעתי הטובה על עצמי ויכולתי להצליח ללא לימוד, סובבו את ראשי. במילים אחרות הייתי שחצן. כמה זמן עלי להפסיד עד שאלמד? אני עקשן, לא ויתרתי. המשכתי לקנות, למכור ולהפסיד ברציפות כמעט שנה. ככל שעבר הזמן, עלו וצצו שאלות רבות שנותרו בלא מענה. שנה של הפסדים לימדה אותי ענווה. למדתי שמסחר במניות הוא מקצוע כמו כל מקצוע אחר, וכמו כל מקצוע אחר – הוא דורש למידה. הואיל ובאותם הימים בתי ספר למסחר בוול-סטריט כדוגמת טריידנט, לא היו בישראל, הייתי חייב לחפש עזרה בארה”ב.

בכדי להיות סוחר מניות לא צריך דיפלומה. כל אחד יכול לפתוח חשבון, לסחור ולעשות שטויות בדיוק כמוני. זו גם הסיבה שרוב הסוחרים מפסידים. ידעתי שישנם מקצוענים שמצליחים והאמנתי שגם אני אמצא את הדרך להצטרף לקבוצה המנצחת. חיפשתי אותם בארה”ב ומצאתי.

טרם עידן האינטרנט פעלו בארה”ב אולמות מסחר רבים שבהם התאספו מדי יום סוחרי מניות אשר פעלו יחדיו בליווי סוחרים מקצועיים. בעידן האינטרנט נסגרו רוב אולמות המסחר והפעילות עברה לחדרי צ’אט אינטרנטיים שאליהם, תמורת תשלום חודשי, יכול כל סוחר להתחבר באמצעות האינטרנט מביתו. כאן ניתן להקשיב לסוחרים מקצועיים (“אנליסטים” כפי שאנו מכנים אותם בחדר הצ’ט האינטרנטי של טריידנט), לשמוע את הנחיותיהם, לשאול אותם שאלות ולמעשה לסחור אתם בזמן אמת מבלי לצאת מהבית. התחברתי בשמחה לאחד החדרים ומיד הרגשתי שהגעתי למקום הנכון!

גיליתי עולם מופלא. האנליסטים קנו ומכרו מניות בזמן אמת  ובהצלחה רבה. שני האנליסטים הראשיים, מארק וכריס, סוחרים אמריקנים ידועים, הם כיום ידידיי והאנשים שלהם אני חייב את רוב הכשרתי הבסיסית. נראה כאילו דרכי להצלחה סלולה. כעת כל אשר עלי לעשות הוא להקשיב לאנליסטים ולהעתיק את מהלכיהם. כל כך פשוט וכל כך קשה...

אתם בטח שואלים: “מה כל כך קשה בהעתקת מהלכיו של סוחר מקצועי?” מסתבר שרוח האדם חזקה מתבונתו. לדוגמה: כריס קונה מניה שעלתה היום ב –4% מתוך הנחה שהיא תמשיך לעלות ואילו אני חושב “משוגע, הוא הולך להפסיד, היא כבר עלתה יותר מידי”. בחלוף הזמן הבנתי שאם אני לא מבין בדיוק מה הסיבה להחלטתו של כריס, לעולם לא אוכל להשלים נפשית עם המהלך.

באותה התקופה פעולות המסחר שלי נראו בערך כך: כריס קונה, אני קונה. אני בורח ברווח קטן מתוך חשש להפסיד את אשר כבר הרווחתי וכריס ממתין ומרוויח יפה. במקרים אחרים, כאשר המניה הולכת נגדי – כריס  בורח בזריזות ואילו אני ממשיך לקוות שהיא “תחזור” ולבסוף נאלץ לצאת בהפסד לא נעים. בקיצור: כריס מרוויח ואילו אני מפסיד. הגיע הזמן ללמוד! 

smallסטטיסטיקה ידועה מלמדת ש– 90% מהפעילים בשוק ההון מפסידים כסף. אם גם אתם שייכים לצד המפסיד, הפתרון הוא פשוט: עשו בדיוק ההפך ממה שאתם חושבים. בתחילה התקשיתי להבין את ההיגיון ההפוך של המסחר המקצועי. גיליתי שדווקא מניות שנראו לי “מסוכנות” התגלו כ”ווינרים” הגדולים ביותר ואילו אלה שאני בחרתי, אלה שנראו קצת פחות “מפחידות”, הצליחו פחות. אני כמובן בחרתי רק את המפסידות...  ברבות הימים גיליתי שאין זה מקרה פרטי שלי.בורח בזריזות ואילו אני ממשיך לקוות שהיא “תחזור” ולבסוף נאלץ לצאת בהפסד לא נעים. בקיצור: כריס מרוויח ואילו אני מפסיד. הגיע הזמן ללמוד!

באופן טבעי, סוחר מנוסה רואה את השוק הפוך מכפי שרואה אותו סוחר מתחיל. בכדי להצליח צריך סוחר מתחיל ללמוד את עקרונות הבסיס ואט אט לעבור מהפך נפשי. הואיל ודילגתי על שלב לימוד היסודות, הבנתי שאם אני רוצה להבין את השוק, אני חייב לחזור אל שולחן השרטוט ולהשלים את שלב הלימוד הבסיסי.

מכאן כבר ידעתי מה עלי לעשות. יצרתי קשר עם כריס, האנליסט הראשי של חדר המסחר, הצגתי את עצמי כחבר החדר הישראלי (הייתי הסוחר היחידי שגר מחוץ לארה”ב) וביקשתי ממנו להיות המנטור האישי שלי. לשמחתי וכמובן בתמורה לתשלום, כריס נענה לי ברצון. ארזתי מזוודה ועליתי על המטוס הראשון לניו-יורק ומשם לביתו של כריס בפניקס אריזונה.

פגישתי הראשונה עם כריס זכורה לי היטב. נדהמתי להכיר “ילד” בתחילת שנות השלושים לחייו. ה”ילד” הזה כבר הספיק לעבור שנות וול-סטריט רבות בהן שימש בתפקיד “עושה שוק” בחברת מסחר ידועה ולאחר מכן כסוחר יומי עצמאי ומצליח. שתי מכוניות הלקסוס השחורות בחניית הווילה המפוארת בפרוור עשיר של פניקס, הבהירו לי היטב עם איזה כריש שוק יש לי עסק. כריס הגיע ממשפחה ממוצעת ועשה את רוב כספו כסוחר יומי במניות. כמו סוחרי מניות רבים אחרים שהכרתי ברבות השנים, עזב כריס משרה מצוינת שהכניסה לו מאות אלפי דולרים בשנה, כדי להרוויח יותר כסוחר יומי!

סוחרי מניות אמריקנים, כך הסתבר לי, אינם מגיעים משכבות האוכלוסייה המשתכרות עשרים אלף דולר בשנה (משכורת רעב בקנה מידה אמריקני), הואיל ואלה נאלצים לעבוד לפרנסתם בשעות בהן פועלת הבורסה. כאן המקום גם להזכיר שהיתרון הגדול שלי כישראלי על פני האמריקני הממוצע הוא הפרש השעות! הפרש השעות מאפשר לי לשמור על עבודת היום שלי ולפעול בבורסה האמריקנית בשעות הערב, בדיוק בשעות בהן אמריקני ממוצע חייב לעבוד לפרנסתו. 

לפי שעון פניקס, הבורסה נפתחת בשש וחצי בבוקר. את יום הלימודים התחלנו בשש ובסיום המסחר, בשעה אחת בצהריים, הלכנו לשחק גולף. נדהמתי מצורת העבודה שלו, הופתעתי משליטתו העצמית ומהיכרותו עם השוק. הוכיתי בתדהמה כשהתוודעתי לפוטנציאל הכספי הגלום במסחר במניות.

גיליתי להפתעתי ששוק המניות האמריקני עובד לפי חוקי משחק ידועים, חוקים שידועים כמובן בעיקר למקצוענים המתפרנסים מהשוק. למותר לציין כי החל מאותם ימים, השתנו חיי לבלי הכר.

תוך חודשים ספורים מיום שובי לישראל, עברתי מהפסד לאיזון ומאיזון לרווח. כשנתיים מהיום בו ביצעתי את העסקה הראשונה, הצלחתי ליצור הכנסה חודשית שאפשרה לי לפרוש מעבודתי. תוך שנים ספורות עברתי מעבדות ההיי-טק לחירות של בית בקיסריה, משחק גולף בבוקר, שחייה בריכה הפרטית, ארוחת צהריים עם המשפחה, שנת צהריים ושעתיים עד שלוש שעות של מסחר מהנה בשעות הערב. הגשמתי בישראל את החלום האמריקני.