זיהוי התנהגות הנובעת מהפסד

מהו מצבך הנפשי?

85% מהצלחתנו במסחר נגזרת ממצבנו הנפשי. למטען הנפשי אותו אנו נושאים קיימת חשיבות מכרעת לסיכויי הצלחתנו. מהעוסק במסחר יומי נדרש להתייצב לעבודה במיטבו. הן נפשית והן פיסית. בימים מסוימים ברור לנו שעלינו להתרחק מהמסכים. אילו הם ימים בהם אנו מודעים לעובדה שאנו נושאים מטען נפשי העלול לגרום לנו לקבל החלטות שגויות ולהקטין את סיכויי הצלחתנו. דוגמאות? עייפות, ריב עם האישה, פגישה עם עורך הדין ועוד שאר מריעין בישין. כידוע, לדעת מתי לא לסחור חשוב יותר מלדעת מתי לסחור!

בשונה ממצבים מודעים, עליכם להיות מודאגים לא פחות מצבים נפשיים בלתי מודעים. הבעיה היא שלרוב תזהו מצבים אילו רק בדיעבד. בשיעור זה אעסוק במצב נפשי הנגרם כתוצאה מהפסד. המטרה: זיהוי המצב בתהליך התהוותו ומניעת השפעתו טרם נזק.


שנאת ההפסד

אנחנו שונאים להפסיד. הפסד גורם לנו לכאב נפשי והגוף האנושי בנוי להתנגד לכאב. באופן טבעי אנחנו בנויים להתכחש להפסד ולקוות לטוב. כאשר התכחשות משפיעה על המסחר – התוצאה עלולה להיות הרת אסון. בימי הראשונים כסוחר יומי כאשר הפסדתי- חרב עלי עולמי. כאשר הפסדתי מספר פעמים ברציפות – צברתי מטען נפשי אשר לרוב לא השכלתי להתמודד עימו כהלכה.
הפסד גורם לנו לשתי תגובות מנוגדות. ביום המסחר עצמו אנו שואפים להימנע מן ההפסד ולכסותו ברווח מהיר. תוצאה: אנחנו מורידים את הקווים האדומים וסוחרים בכל מה שזז. אנחנו נכנסים לאקסטאזה של שכנוע עצמי חיובי "יהיה טוב". שמעתם על מהמרים בקזינו שהפסידו את כל הונם בניסיון להחזיר הפסד? רק בדיעבד הם מבינים מה קרה באותו ערב. בעת ההימור הם היו נתונים במצב נפשי של התכחשות לסכנה. סוחר מנוסה יכיר בתופעה עוד בהתהוותה, ידליק את נורות האזהרה, יצלצל בפעמון הסכנה, וינקוט מייד בצעדי מנע. אתם יודעים מה קורה לבורסה כאשר היא נופלת מהר מדי? המחשב המרכזי מפסיק את פעולת המסחר! הרמקולים מודיעים לסוחרים ללכת הביתה ולחזור למחרת עם ראש נקי.

הנה תסריט אפשרי: אתה מתחיל את היום בהפסד. קורה, לא נורא. הפסד נוסף מוביל אותך בעל כורכך לסחרחורת בלתי נשלטת. אתה יודע שפעולת מסחר נוספת יכולה בקלות להעביר אותך מהפסד לרווח ואתה מתחיל לחפש אחריה בנרות. תוצאה? אתה לוקח כל מה שזז. אתה מוריד את כל ההגנות, נותר חשוף בצריח ויורה בצרורות לכל כוון. לרוב, עד מהרה יתחוור לך שהכפלת או שילשת את ההפסד. כאשר אתה מוסיף את חשבון העמלות, אתה מגלה שעברת את אחד מימי המסחר הגרועים מעודך. בסוף אותו היום אתה מבין היטב מה קרה לך ומבטיח לעצמך לא לחזור בשנית על התנהגותך. למרבית הפליאה, אתה מגלה שלא למדת דבר ובמועד אחר אתה חוזר פעם נוספת על אותו התהליך. זהו בדרך כלל השלב שבו אתה מתחיל להכיר ולהבין את התהליך, אתה מגלה שמדובר בתופעה שחזקה ממך ומתחיל לבנות צעדי מנע. אני, אגב, הגדרתי חוק לפיו אני מכבה את המחשב אחרי שני הפסדים רצופים. מכבה ! לא רק יוצא מהחדר. אם אני מסתפק בלצאת מהחדר, אני עשוי לחזור לרגע רק כדי לראות מה קורה... זה אולי נשמע קל לביצוע, אבל זה דורש המון משמעת עצמית. הקונפליקט הנפשי הוא עצום. אחרי שני הפסדים הגוף דורש ניצחון. כאב לא בא בחשבון. תנסו ותראו.

למחרת יום ההפסד אתה מתעורר ליום מסחר חדש ומגלה בעיות חדשות. אתה מגלה להפתעתך שאצבעך מהססת ומסרבת ללחוץ על כפתור ה – Buy. אתה נמנע מלהיכנס לפעולות מסחר חדשות, מפסיד עסקאות טובות ועד מהרה מגלה שעבר חלף לו יום המסחר ולא ביצעת דבר. התופעה: אתה זוכר את הכאב שבהפסד ובאופן טבעי מתגונן מפניו. המטען הנפשי שצברת מאבן אותך. הפתרון: המנע מיום ההפסד הראשון ע"י זיהוי ונקיטת צעדי מנע, הבן שהפסדים קורים גם לטובים ביותר ולמד להניח מאחוריך את בעיות יום האתמול.

אם השכלתם ללמוד מטעויותיכם תוכלו לשוב ולהצטרף בהקדם למשחק. מניסיוני האישי ולאחר שאימנתי ולימדתי סוחרים רבים, אני יודע שבסוגיה זו, למרות האימון, הם למדים רק מניסיונם. מה אם כך התועלת בשיעור זה? התועלת נעוצה בהבנת התהליך. לאחר שתקראו מסמך זה תוכלו לזהות, להבין ולהפנים את התהליך, לתכנן ולנקוט צעדי מנע ובכך לחסוך ממון רב.

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות