העולם האפל של המכירה בחסר

כללי

בשתי כתבות קודמות סקרתי את עקרונות המכירה בחסר. קריאת שתי הכתבות הקודמות חשובה לצורך הבנת כתבה זו.

כעת אנו יודעים שמטרת המכירה בשורט (מכירה בחסר) היא הרצון להרוויח מירידת מניה. אנו יודעים שבכדי למכור מניה בשורט אנו לווים אותה מהברוקר אשר לווה אותה מאחד מלקוחותיו או מחברת הסליקה איתה הוא עובד. אנו יודעים שאם הברוקר אינו מצליח ללוות את המניה, הרי שלא נוכל למכור אותה בשורט ולכן, לעיתים, נאלץ לוותר על הזדמנות שורט במניות אשר אנו מאמינים שניתן להרוויח מירידתן. עוד למדנו על המונח "לחיצת שורטיסטים" (או Short Squeeze") והסברנו שלעיתים מניה נקלעת למצב בו היא קופצת מעט מעלה (לרוב בגלל חדשות טובות) ובכך מציתה גל של סגירות שורטים אשר גורמים למחיר המניה לזנק אל על ללא כל פרופורציה לשווי החברה.
בשיעור זה תזכו לקבל נקודת מבט נדירה על העולם האפל של השורט. השבוע נדון במושג הנקרא "Naked Shorts".


Naked Shorts

מהו "Naked Shorts"? ובכן, Naked Shorts הוא מצב בו גוף המעוניין לבצע שורט מוכר מניות שלא הצליח ללוות ולכן אינן מצויות ברשותו! כיצד זה קורה? זהו לצערי אחד מהסודות האפלים ביותר של עולם המסחר במניות. הנושא עדיין לא פורסם ונמצא כעת בחקירה מתקדמת של אחת מרשתות הטלוויזיה הפיננסיות המובילות בארה"ב. ידיד טוב שלי בארה"ב, סוחר יום, תושאל ע"י אותה רשת כמומחה ודרכו נודע לי על התפתחות הפרשה. החשש הגדול הוא שפרסום הפרשה בארה"ב יוביל לפגיעה אנושה באמינות הרשות לניירות ערך האמריקאית (ה – SEC), אשר בפועל כך נטען, ידעה ואפשרה את המצב. מעבר לכך עשויה הפרשה לפגוע קשות באמינות שוק ההון כולו. במילים קצרות, חומר מלוכלך.

הציבור הרחב ואני בתוכם, רשאי למכור מניה בשורט רק כאשר לרגע קט היא מתקנת את מחירה כלפי מעלה (מצב הנקרא Up Tick). עושי שוק בארה"ב (Market Makers) שלא ככלל הציבור, רשאים למכור מניה בשורט תוך כדי תהליך ירידתה (ללא צורך ב- Up Tick). במקור נועד הכלל למנוע התרסקות היסטרית של מניות כאשר חלק מהציבור בורח מהן בעת נפילה וחלק נוסף מבצע פעולות שורט ללא הגבלה. כאמור, עושי שוק פטורים ממגבלה זו. התירוץ למתן הפטור התבסס במקור על הסיכון אותו הם לוקחים על עצמם מעצם תפקידם לספק נזילות למניה לה הם "עושים שוק" בכל מקרה קיצוני בו היא עולה או יורדת בתקופות של ביקוש או היצע יוצאי דופן. לעניות דעתי, תירוץ בלבד. עושי השוק תמיד ידעו לדאוג לעצמם וזהו לדעתי אחד מנכסיהם החשובים ותו לא.

ובכן, מה שקורה הוא שחברה המוגדרת כ"עושת שוק" מוכרת מניות בשורט (לאו דווקא מניות בהן היא משמשת כעושת שוק) למרות שברור לה שאין ביכולתה ללוות את המניות מלקוחותיה או מהסולק. כיצד היא עושה זאת? הנה סיפור שידידי בארה"ב שמע מאחד העובדים של חברת עושי שוק ידועה. אותה חברה רצתה לבצע שורט במניה. החברה פנתה לחברת הסליקה וקיבלה תשובה שלילית. אין להם מניות פנויות להלוואה. החברה אינה עושה שוק באותה המניה ולכן נאלצה לבצע פעולות שורט רק כאשר היה Up Tick במחיר המניה, ככל לקוח רגיל. חוקי ונכון ככל שקשור ב – Up Tick אך אפור כהה כאשר מדובר בעצם מכירת מניה בחסר ללא יכולת ללוות אותה מחברת הסליקה. השורט נרשם בחשבון המסחר הפרטי של חברת עושי השוק. חשבון המסחר הפרטי הוא החשבון בו משתמשות כל חברות עושי השוק בכדי לסחור בניהן. הנה החלק המדהים. אותן המניות נשארו בחשבון החברה במצב שורט במשך חודשים רבים מבלי שמישהו בחברת הסליקה או מישהו ב – NASDAQ שם ליבו לכך. אתם מבינים את עומק הבעיה? בחברת הסליקה אין אדם או תוכנה שתפקידם לבדוק את עושי השוק ולוודא שכמות המניות בשורט שווה לכמות המניות שאותן יכול היה עושה השוק ללוות. התוצאה, עושי השוק יושבים על Naked Shorts ולאף אחד לא ממש אכפת.

לידיעתכם, אין מדובר כאן בתופעה מקרית. זוהי תופעה שאף אחד אינו יודע לאמוד את גודלה והשלכותיה האפשריות על השוק. אתן לכם דוגמא על תרחישים אפשריים.
האם שמעתם אי פעם את שם החברה "Pre-Paid Legal"? הסימול של החברה הוא PPD. במשך שנים מנסה החברה בכל אמצעי משפטי העומד לרשותה לסיים את המנהג הנפוץ של מסחר ב - Naked Shorts במניותיה. קרה המקרה בו אדם המחזיק בכמות גדולה של מניות של החברה ביקש לקבל לידיו פיסית את תעודות המניות אותן הוא מחזיק. לקח לא פחות מארבעה חודשים לספק לידיו את התעודות המבוקשות. העיכוב חל כאשר חברת הסליקה האמורה להחזיק את מניותיו, ניסתה לקבל חזרה לידיה את התעודות מידי אחד מלקוחותיה אשר לווה אותן לצורך ביצוע שורט במניה וכעת מסרב להחזירן. מדוע מסרב? הוא מתקשה להחזיר את הכמות המבוקשת כי כמות השורטים גדולה מכמות המניות הפיסיות הקיימות בפועל. דרך הפתרון? הוא מעביר את ה - Naked Shorts לחברת סליקה אחרת. תהליך שלוקח זמן רב.

הסיפור הבא הוא אפילו יותר מעניין ומוכיח שגנבים סופם לתליה. מדובר על מניה שעד לאחרונה נסחרה במחיר של 12-14 דולר. היה ידוע זה מכבר שהחברה בצרות. כאשר חברה בצרות לא ניתן ללוות מניות לצורך ביצוע שורט מהסיבה הפשוטה שאני ואתם לא היחידים שיודעים על מצבה הקשה ולכן סביר להניח שלא נהיה השורטיסטים הראשונים. מטבע הדברים מבצעי השורט מכרו את המניה מתוך תקווה לחזור ולקנות אותה כאשר החברה תיסגר ומחירה ירד לאפס. בסופו של דבר פשטה החברה רגל. בפשיטת רגל מתאפס ערכן של המניות ויש להחזירן פיסית. כעת שימו לב מה קרה. החברה הודיעה קבל עם ועדה שהיא פושטת רגל ובימים הקרובים לאחר ההודעה עלה מחירה של המניה מ -12-14 דולר ל – 25 דולר! כיצד זה אפשרי? השמועות בשוק היו שכמות המניות בשורט הייתה כפולה מכמות המניות הפיסיות של החברה. התוצאה היא שבכדי להחזיר פיסית את שטרי המניה נוצר לחץ ענק של קונים הנאלצים לסגור שורטים ללא מטריית כיסוי אמיתית של שטרי מניה. מול הקונים עמדה כמות קטנה יותר של מוכרים המייצגת את כמות המניות האמיתיות הפיסיות הקיימות בשוק. כתוצאה נאלצו מבצעי ה - Naked Shorts לקנות בכל מחיר. מבצעי ה - Naked Shorts נשחטו.

אז איך מבצעים Naked Shorts? עושי שוק יכולים לבצע זאת. הם עושים זאת ע"י העברת ה - Naked Shorts מחשבון לחשבון לתקופות קצרות בהן לא ניתן לעקוב אחר החשבונות. הם עושים את זה ע"י ביצוע שורטים במניות חברות אמריקאיות בבורסות זרות בחו"ל בהן הרשויות אינן עוסקות באכיפת הנושא. מדוע הם עוסקים ב - Naked Shorts? כי זה ביזנס גדול. זה ביזנס גדול בעיקר בתקופות בהן הכלכלה חלשה והדולר צונח מול מתחריו. בתקופות כאלו שווי החברות יורד, מצבן מדרדר ובסופו של דבר הן נאלצות להנפיק עוד מניות בכדי לגייס עוד כסף, דבר אשר עוזר לשורטיסטים. גם בעלי עניין נאלצים בסופו של דבר למכור עוד מניות שעד אותו היום לא הגיעו לשוק.


מי נפגע?

הנפגעות הגדולות הן בדרך כלל החברות הקטנות. כולנו נתקלנו במקרים של חברות Small Cap שהכריזו הכרזה חיובית על מצבן הפיננסי, עסקה חדשה, מוצרים חדשים וכו' ולמרות זאת מחירן צנח. קורה לא אחת מצב בו שורטיסטים ובעלי Naked Shorts מנצלים את מהומת הקניות בכדי למכור עוד ועוד מניות בשורט ובכך מונעים בפועל את עליית מחיר המניה בידיעה שאם הם יחניקו את הזינוק הם יוכלו מאוחר יותר לעשות במניה כרצונם. זהו משחק אכזרי הפוגע קשות במניות הקטנות. חלק מההצלחה הגדולה של ה – Small Caps בשנה הקודמת נוצר כתוצאה מהעלייה הזמנית בערכו של הדולר האמריקאי לאחר הפלישה לעיראק דבר אשר גרם לעליה במחירי המניות ולעיתים אילץ Short Squeeze אשר גרם לזינוק בערכן של כמה ממניות ה- Small Cap. עם הזמן הדולר ירד, המציאות חזרה לדפוק על דלתנו והשורטיסטים הגדולים חזרו לזירה. עולם כמנהגו נוהג.

נושא נוסף למחשבה הוא עצם העובדה שפוזיציות Naked Shorts אינן רשומות באף מקום. כלומר, אם תגלשו ל – Yahoo Finance ותקראו שלחברה בעלת 30 מיליון מניות צפות יש רק 2 מיליון מניות בשורט, תדעו שהמספר הזה בפועל לא אומר כלום. המספר עשוי להיות מדויק אך באותה מידה הוא עלול להיות חסר משמעות. בהחלט יכול להיות מצב בו קיימות מיליוני מניות נוספות בשורט מבלי שמישהו יודע ומישהו רושם. הנחמה היחידה היא שלא תמיד בעלי ה - Naked Shorts ינצחו.

אסיים ואומר שזוהי רק הוכחה נוספת לעובדה שבחינת נתונים פנדמנטלים של מניות אינם סיבה טובה לביסוס החלטת השקעה. לדעתי הדרך היחידה הנכונה היא זו העוברת דרך בחינת גרף המניה. הדרך הטכנית. אם חברה שמכריזה על פשיטת רגל עולה בערכה מ – 12 דולר למניה ל – 25 דולר למניה היא לא דוגמא טובה לעובדה ש"השקעה" במניה אינה כפי שהייתה בעבר, אז אני כבר לא יודע מהי דוגמא טובה. גרפים לא משקרים. אנשים כן משקרים.

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות