VWAP – מה שהמוסדיים לא רוצים שתדעו!

בשיעור זה נעסוק במדד תוך יומי חשוב הנקרא VWAP או: Volumes Weighted Average Price. ה – VWAP הוא אחד הכלים החשובים של הסוחר היומי העצמאי הואיל והוא מייצג בנאמנות גבוהה את הכוון של רבים מהסוחרים המוסדיים. כידוע, כ- 80% ממחזור הבורסות האמריקאיות נובע מפעילות המוסדיים. אם נוכל להבין את שיטת עבודתם ואת הכוון התוך יומי של המוסדיים, נוכל לדעת בקירוב טוב יותר היכן הן נקודות הקניה והמכירה ובכך נשפר את סיכויי הצלחתנו.

הראשונים שהציגו את מדד ה – VWAP היו Instinet כאשר הם כללו את הכלי החדש בתוך טרמינלים בהם השתמשו רבים מהסוחרים המוסדיים לצורך ביצוע פקודות קניה ומכירה. ה – VWAP הוא המחיר הממוצע של מניה כפונקציה של המחזור בכל רמת מחיר. בכדי לחשב את ה – VWAP אנו דוגמים את מחיר כל פעולת מסחר, מכפילים את המחיר במחזור הפעולה, מחברים את כל הערכים המצטברים של כל פעולות המסחר שהתבצעו עד נקודת הדגימה ומחלקים את התוצאה בכמות המניות המצטברת עד לאותו מועד.

דוגמא: נניח שעם פתיחת המסחר מתבצעת במניית ABC פעולת מסחר ראשונה במחיר של 30$ ובכמות של 100 מניות. תוצאת המכפלה (מחזור במחיר) היא 3,000 ולכן ה - VWAP (חלוקת המכפלה במחזור) הוא 30$. כעת נניח שפעולת המסחר השנייה ב – ABC מתבצעת במחיר של 30.10$ ובכמות של 1,000 מניות. תוצאת המכפלה של הפעולה השנייה היא 30,100, סכום מכפלת שתי הפעולות הראשונות הוא 33,100 והמחזור הכולל של שתיהן הוא 1,100. כעת, תוצאת חלוקת המכפלה והמחזור המצטבר, ה - VWAP הוא 30.09$. אם היינו מחשבים את המחיר הממוצע של שתי הפעולות מבלי להתחשב במחזור הייתה התוצאה 30.05$. ה – VWAP נתן לנו ממוצע גבוה יותר כפונקציה של המחזור של כל פעולה, או כפי שנהוג להגדיר זאת קיבלנו את "המחיר ההוגן" של ABC.
כאשר מניה נסחרת משך מספר שעות סביב אותו המחיר, סביר להניח שה – VWAP ייצג נאמנה יחס זהה של לחץ קונים ומוכרים מבלי להציג יתרון כלשהו לאחד הצדדים. במקרה כזה, מיוחסים למחיר הניטרלי של המניה מונחים כגון: ‘dynamic fair value' או ‘balance of power.

במשך השנים, נהפך ה – VWAP לחביבם של המוסדיים במיוחד כאשר הם החלו להשתמש בו בכדי לבחון את הצלחתם התוך יומית של הסוחרים אותם הם מעסיקים. סוחרים מוסדיים רבים נמדדים על פי יכולתם לנצח את ה – VWAP. נניח כדוגמא שקרן גידור מסוימת מטילה על סוחר (Trader) לקנות 100,000 מניות TEVA. הסוחר יחשב כמוצלח אם יצליח לנצח את ה – VWAP כלומר, אם יתברר שמחיר הקנייה הממוצע שלו היה קרוב או נמוך מה – VWAP, או במילים אחרות: הוא לא שילם יותר מהמחיר ההוגן של השוק. שיא ההתעניינות ב – VWAP החל כאשר עם השנים הוא נהפך גם לכלי תגמול אשר באמצעותו חושבו הבונוסים של הסוחרים.


ראיון עם סוחר מוסדי

האם לא יהיה זה נפלא לדעת כיצד המוסדיים נעזרים ב – VWAP ככלי לקבלת החלטות? לאחרונה ערך ריץ' דריק, אחד האנליסטים בחדר המסחר של www.daytrade.co.il ראיון אישי עם מנהל מוסדי בכיר היכול לתת לנו פרספקטיבה מקצועית על השימוש ב – VWAP והשפעתו ככלי מסחר מנקודת המבט של "הכסף הגדול". מבלי לחשוף את זהותו של אותו מנהל, אומר שמדובר בראש הדסק של אחת מרצפות המסחר הגדולות של ניו-יורק.

להלן השאלות והתשובות:

שאלה: האם ה – VWAP הוא כלי שימושי עבור הסוחר המוסדי?
תשובה: כן, אנו משתמשים בו מייד עם תחילת העבודה. ה – VWAP משמש אותנו בכדי לבדוק את איכות הביצוע של הסוחר ובכדי לבדוק עד כמה הלקוח שלנו מיוצג על ידנו באופן נאמן (הסבר: הלקוח עבורו הסוחר המוסדי קונה או מוכר מניות מצפה לקבל ביצוע במחירים טובים)

שאלה: מתי ה – VWAP הוכר לראשונה ככלי חשוב ואומץ באופן נרחב ע"י סוחרים?
תשובה: בתחילת שנת 2003. חלק מהקרנות החלו לעקוב באמצעותו אחר תוצאות הביצוע של פעולות הסוחרים בהקשר לקרבתן לתנאי השוק.

שאלה: איזו קבוצה של משתמשים היא הרגישה ביותר ל – VWAP?
תשובה: הקבוצות הגדולות ביותר. הקבוצות עם הכסף הגדול ביותר והקרנות הבינלאומיות. בפעמים רבות הקרנות הבינלאומיות ישאירו לסוחרים שלנו הוראות מסחר גדולות עם הוראות לנסות ולנצח את ה – VWAP. חלק מהקרנות המקומיות יבקשו מאיתנו להשתדך ולנצח את ה – VWAP בסנט או שניים ויעניקו לנו כתמריץ עמלת ביצוע של 10 או 12 סנט למניה במקום העמלה המקובלת של 2.5 עד 3.5 סנט למניה.

שאלה: האם יש פרק מסוים של יום המסחר בו מעקב אחר ה – VWAP הוא חשוב יותר?
תשובה: המדד חשוב בעיקר בשעות המסחר העיקריות. רוב הפעילות של הסוחר המוסדי מתבצעת בשעה וחצי הראשונה של המסחר ובשעת המסחר האחרונה. יש הרבה תוכנות אלגוריתם הפועלות בשעות אילו אשר מתפקידן לעזור לסוחר המוסדי המבצע פעולות גדולות, לקבל החלטות.

שאלה: האם ה – VWAP יכול להיות כלי שבאמצעותו ניתן להחליט מהי נקודת הכניסה?
תשובה: יש בשוק הרבה תוכנות מסוג ‘Timing Targets', המנסות לבצע פקודות מסחר אוטומטיות במחירים המוגדרים לפי פרמטרים שונים. לדוגמא, ל – First Boston יש תוכנה הנקראת "Gorilla" אשר רוכשת מניות במחיר השוק כאשר הן סוטות בפתאומיות ממחיר ה – VWAP ותמכור אותן כאשר הן יחזרו לקרבת ה – VWAP.

שאלה: האם אתה סבור שלעיתים ה – VWAP יכול להטעות?
תשובה: לעיתים אני מתחיל לקנות עבור לקוח מניה במחירים הנעים כ - 10 סנט מסביב ל – VWAP ותוך כך אני מייצר כ – 20% מהמחזור שלה סביב ה- VWAP . לעיתים קורה שלאחר מכן היא נופלת במחזור של 3 מיליון מניות מתחת למחיר הקניה האחרון ואני נאלץ לצערי למכור חלק מהמניות שצברתי בחצי דולר מתחת ל – VWAP. במקרה זה אני נוטה להתעלם מה – VWAP (צוחק...)

שאלה: האם יש כלי טוב יותר למעקב תוך יומי מאשר ה – VWAP?
תשובה: בנוסף ל - VWAP אנחנו עוקבים גם אחרי המגמה התוך יומית של 3 עד 5 ימי המסחר האחרונים.

שאלה: כיצד תמליץ לסוחר עצמאי כמוני להשתמש ב – VWAP באופן היעיל ביותר?
תשובה: יש לך יתרון גדול אם אתה יודע היכן נמצא ה – VWAP.


שימוש מעשי 

כעת, כאשר זכינו לקבל את הפרספקטיבה של הסוחר המוסדי, הבה ונבחן מספר דרכים מעשיות בהן נוכל להשתמש ב – VWAP ככלי מסחר תוך יומי:
מסחר קצר מועד, Scalping, מייד עם פתיחת המסחר: פעמים רבות כתוצאה מחדשות, אנו צופים לקבל תנודה חזקה ממש בשניות המסחר הראשונות. אחת הטכניקות בהן נהוג להשתמש כאשר אנו רוצים לנצל תנודה מהותית במניה היא רישום ה – Pre-Market VWAP שניות ספורות לפני פתיחת המסחר. כידוע, ניתן לבצע פעולות בבורסה האמריקאית טרם שעת הפתיחה הרשמית ולכן, בהתבסס על פעילות ה - Pre-Market ניתן למדוד את ה – VWAP טרם פתיחת המסחר. דוגמא: מניה מתחילה ב- Gap גדול כלפי מטה עוד טרם פתיחת המסחר (יורדת טרם המסחר אל מתחת למחיר הסגירה של אתמול – בדרך כלל כתוצאה מחדשות) כתוצאה מהירידה נוצר בתחילת המסחר תהליך של "חפש את המחיר הנכון". הסוחרים המוסדיים, בעלי כמויות הביצוע הגדולות, בוחנים בדקות הפתיחה את רמות התמיכה וההתנגדות של המניה ומחפשים את מחיר הפתיחה "ההוגן" בו הם יתחילו להזיז כמויות גדולות של סחורה. אם המניה פותחת ב – Gap מטה וממש בשניות פתיחת המסחר נמצאת מתחת ל - Pre-Market VWAP, אנו יודעים שהמוכרים שולטים בפתיחה ולכן הסבירות הגדולה היא שהמחיר בשניות המסחר הראשונות ירד. אם מתרחש המקרה ההפוך, כלומר המניה פותחת ב – Gap כלפי מטה אולם ממש בפתיחת המסחר נסחרת מעל ל - Pre-Market VWAP, נעריך שהקונים בשליטה ונוכל לנצל את המצב ולקנות מייד בפתיחה. ה – VWAP של ה - Pre-Market מאפשר לנו להכניס פקודות מוקדם יותר מסוחרים אחרים המנסים באיחור לקבל את תחושת הכוון הראשוני ע"י שינויי המחיר והמומנטום לאחרת תחילת המסחר. מטבע הדברים, המתנה ושינוי המחירים עם הפתיחה יוצרים עבור הממתינים סיכון גדול יותר. שימוש ב – VWAP יקטין עבור הסוחר המקצועי את רמת הסיכון ויתרום ליתרונו.


דוגמת מסחר 

להלן אציג דוגמת מסחר במניית MATK אשר נותחה לאחרונה בחדר המסחר של טריידנט ע"י האנליסט כריס מרסר וניתוח ה - Pre-Market VWAP שלה בוצע ע"י האנליסט ריץ' דריק. MATK הייתה מועמדת לפריצה בגלל התצורה היומית היפה שלה. אנו המתנו לפריצתה במשך מספר ימים, עד ליום הפריצה בפועל אשר נגרם לבסוף כתוצאה מחדשות שהתפרסמו בסוף יום המסחר הקודם. החדשות היו צפויות לגרום לפתיחה ב – Gap up. ריץ' שם לב למחזור גדול טרם פתיחת השוק, זיהה את ה – Gap up ומספר שניות טרם פתיחת השוק הבחין שה - Pre-Market VWAP עומד על 40.18$. מתוך הערכה שמדובר על סיכוי טוב ל – "Gap and Go" , הכריז ריץ' בחדר המסחר על כניסה ב – Long כאשר הבחין שמחיר הפתיחה של המניה היה מעל ה – VWAP במחיר של 41.55$.

שימו לב לתוצאה:
ברוב המקרים, מניה הפותחת ב – Gap Up היא בעלת סיכויים טובים דווקא לירידה מטה לכוון סגירת ה – Gap, אולם מקריאת ה - Pre-Market VWAP לא היה ספק שהקונים הם השולטים בפתיחה והתוצאה ללא ספק מדהימה. המניה עלתה תוך דקות ביותר מ – 10%.זכרו שלא הכול ורוד ולעיתים יש כמובן גם כישלונות. אחת הבעיות הקשות של מסחר מבוסס Pre-Market VWAP היא השאלה היכן להניח את פקודת ה – Stop Loss הנכונה? לא פשוט. לעיתים מניות נוטות להשתגע בתחילת המסחר ולכן אני מדגיש שזוהי צורת משחק המתאימה בעיקר לסוחרי יום אגרסיביים מנוסים המשתמשים במערכת מסחר של זמן אמת מסוג Direct Access לדוגמא מערכת של
www.colmextrading.com 


שימושים נוספים

שימוש נוסף של ה – VWAP יכול להיעשות לאחר כמחצית השעה הראשונה, כאשר חלק גדול מהמחזור התבצע וקריאת ה – VWAP התוך יומית הגיעה כבר לדרגה סבירה של אמינות. מניה שנמצאת במגמת עליה ברורה תהיה לרוב הרחק מעל לרמת ה – VWAP שלה. בשלב מסוים מניה כזו עשויה לתקן ולקבל תמיכה במחיר ה – VWAP. כמוסבר לעיל, גורמים מוסדיים רבים המעוניינים במניה ינצלו את ההזדמנות להגדיל כמות כאשר מחירה יתקרב לנקודה בה היא מציגה "מחיר הוגן".

שימוש נוסף ב – VWAP נוכל לעשות בכדי לקבל חיזוק לשינוי מגמה תוך יומית. לדוגמא, מניה נמצאת במגמת עליה תוך יומית ונמצאת בקביעות מעל ה – VWAP . בשלב מסוים היא משנה כוון ומתחילה לרדת. מתי נבין שהיא אכן שינתה את המגמה? אם מגמת הירידה יורדת אל מתחת ל – VWAP , סביר להניח שתמשיך במגמה זו. הקונים שהיו עד כה המנצחים הם כעת המנוצחים. במאזן הכוחות החליפו הקונים והמוכרים כסאות.


לסיכום 

אם אתם משתמשים במערכת מסחר או מערכת גרפים מקצועית, להלן הצעדים אשר עליכם לנקוט:
הציגו את ה – VWAP במערכת הגרפים התוך יומית שלכם (One day – 1 minute bars)
שלבו את ה – VWAP בתוך תצוגת ה – Levell II
במערכות מסוימות ניתן להגדיר אזעקות שינוי המתריעות על חצית קו ה – VWAP אל מעבר לפרמטר מחיר מוגדר מראש.
בתוך טבלת מעקב המניות שלכם, הכניסו לצד המחיר האחרון, אחוז השינוי וכו' גם את ה – VWAP.
צייד מוצלח! 

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות