מכירה בחסר – Short

ההיסטוריה מוכיחה ששני שליש מהזמן הבורסה עולה וכשליש מהזמן הבורסה יורדת. מאחר ואני נמנה על קהילה של סוחרי יום שמטרתה להתפרנס גם בתקופות של ירידה, עלי לאמץ את שיטת ה"מכירה בחסר" או "שורט". "שורט" היא פעולה הפוכה לקניית מניה (או "לונג") ובכך מאפשרת להרוויח ממניה שיורדת.
מי שלמד אצלי באחד הקורסים, יודע שאין אני עוסק בניחוש כוון השוק. כל יום נמדד מחדש. ביום בו הבורסה עולה תמצאו אותי קונה מניות עולות ובימים בהם הבורסה יורדת תמצאו אותי מבצע פעולות שורט במניות שיורדות.

להערכתי 99% מאוכלוסיית המשקיעים בישראל לא ביצעו מימיהם פעולת שורט. אם נבחן את המצב קצת יותר לעומק נגלה שרוב המשקיעים אף אינם יודעים כיצד פועל שורט או כיצד ניתן לבצעו. בכתבה זו אסביר את עקרונות היסוד של השורט.

כמה פעמים ראיתם מניה בשלב בו אתם יודעים בבירור שהיא בדרך למטה ולחשתם לעצמכם: "אילו רק יכולתי לעשות שורט...". אתם מתקשרים לבנק או לברוקר שלכם ומבקשים לעשות שורט למניה. שוב ושוב אתם מקבלים את התשובה המוכרת: "אנו לא מאפשרים לבצע פעולות שורט".

ככל שמדובר בבורסה הישראלית, אני מבין את התשובה. אבל מדוע לא מאפשרים למשקיע הישראלי לבצע שורט בבורסה האמריקאית? זה נשגב מבינתי. זוהי אחת הסיבות בגינה אני סבור שעליכם לנהל את חשבון המסחר שלכם בחו"ל ורצוי אצל ברוקר אמריקאי. אני מניח שאם הייתה לכם האפשרות הטכנית לבצע שורט – הייתם שואלים את השאלות, למדים, מתנסים בתקופות של ירידה ואולי גם מרוויחים. זוכרים את הירידות של שנת 2000? מי שידע אז לבצע שורט יכול היה להרוויח בשנה זו יותר ממה שהרוויח בכל שנות הבועה שקדמו לה! מי שלא למד מימיו מהו שורט (בשביל מה, הרי הבורסה תמיד עולה...) חזר לתור של לשכת העבודה.


עקרון פעולה

אז איך עובד שורט? אמרנו ששורט היא פעולה הפוכה ללונג. שורט אנו מבצעים במניה אשר אנו סבורים שהיא עומדת לרדת. טכנית, כאשר מניה עולה אנו לוחצים על כפתור ה – "Buy" וקונים. שורט אינו מסובך יותר לביצוע. במערכות מסחר מקצועיות, לצד כפתור ה – "Buy" נמצא כפתור ה – "Short". כל אשר צריך לעשות בכדי לבצע שורט הוא ללחוץ על הכפתור.
נניח שאני מאמין שמניית ABC עומדת לצלול. מחירה של ABC נכון לרגע זה הוא 30 דולר ואני צופה שהיא תרד ל – 29$. אני מחליט לבצע שורט בכמות של 100 מניות ולוחץ על כפתור ה – "Short". מה קורה? בעת הלחיצה אני מוכר 100 מניות. בדיוק ההיפך מקונה 100 מניות.

כיצד אני יכול למכור מניות שאין לי? תשובה: הברוקר שלי מלווה לי אותן. מהיכן יש לברוקר 100 מניות של ABC? תשובה: הברוקר מנהל חשבונות של לקוחות רבים אשר חלקם מחזיקים בחשבונם גם את מניות של ABC. כאשר לחצתי על כפתור ה – "Short", הברוקר לווה מאחד מהם 100 מניות והלווה לי אותן.

כאשר מכרתי 100 מניות של ABC (להזכירכם מחירן עומד כעת על 30$ למניה) קיבלתי תמורתן 3,000$. זכרו שנותרתי חייב 100 מניות לברוקר.

לשמחתי אני מגלה שצדקתי ומניית ABC צונחת למחיר היעד של 29$, בדיוק כפי שסברתי. כעת, אני מחליט לממש רווח ולצאת מהעסקה. כיצד מממשים רווח במצב שורט? אני לוחץ על כפתור ה – "Buy" וקונה 100 מניות. מאחר ומחירן של מניות ABC צנח ל - 29$, הרי שאני משלם תמורת 100 מניות 2,900$. כיוון שנותרתי חייב לברוקר 100 מניות - המניות אינן נשארות בחשבוני ומוחזרות לברוקר ומשם לחשבונו של בעלן המקורי.

תוצאה: נותרתי עם רווח של 100$ אשר נוצר כהפרש מהמחיר בו מכרתי את המניה – 3,000$ והמחיר בו קניתי את המניה – 2,900$.

מה קורה אם הייתי נכשל בתחזיותיי ומחירה של ABC היה מאמיר ל – 31$ במקום לרדת ל – 29$? במקרה זה הייתי נאלץ לקנות 100 מניות בסכום של 3,100$ ומפסיד 100$.
לסיכום: כאשר אנו צופים שמניה תעלה, אנו קונים בזול ומוכרים ביוקר. כאשר אנו צופים שמניה תרד – אנו נוקטים בדיוק באותה השיטה, אך בסדר הפוך: ראשית מוכרים ביוקר מתוך תקווה לקנות לאחר מכן בזול. כפי שאתם רואים, עוד אף אחד לא המציא שיטה טובה יותר להרוויח כסף מאשר השיטה העתיקה של לקנות בזול ולמכור ביוקר – פשוט הפכו את הסדר. כל כך פשוט וכל כך חכם.


דוגמא מהחיים

רוצים דוגמא מהחיים? נניח שאתם נכנסים לחנות של מוצרי חשמל וקונים מקרר. בעל החנות מוכר לכם את המקרר, לוקח את כספכם ושולח את ההזמנה ליבואן. היבואן מספק לכם את המקרר תוך שבועיים. נשמע מוכר? שימו לב לתהליך: בשלב ראשון המוכר מוכר לכם מקרר ורק לאחר מכן הוא קונה את המקרר מהיבואן במחיר זול יותר. בדיוק אותו הדבר: הוא מוכר ביוקר לפני שהוא קונה בזול. במניות בדיוק כמו במקררים השיטה עובדת.

אני מודע לעובדה שמשקיעים מנוסים עשויים לראות כתבה זו כמשעממת ולכן אני מבטיח בכתבות ההמשך להמשיך ולפתח את נושא ה- Short אל טריטוריות עלומות לעיני רוב קוראי, מנוסים ככל שיהיו. עוד יהיה מאוד מעניין. כל זה בקרוב. צייד מוצלח. 

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות