מכירה בחסר – Short – למתקדמים!

בכתבה קודמת סקרתי את עקרונות המכירה בחסר (שורט), הסברתי מדוע שורטים קיימים (הצורך להרוויח ממניה יורדת) והסברתי כיצד מתבצע התהליך. בכתבה זו אכנס קצת יותר לעובי הקורה של עולם השורט. כעת אתם יודעים שבעת ביצוע פעולת שורט אתם מוכרים מניות שאינן שלכם מתוך תקווה שכאשר מחיר המניה ירד, תקנו אותן חזרה במחיר נמוך יותר מהמחיר אותו קיבלתם תמורת מכירתן. כמו בכל עסקה טובה אתם רוצים לקנות בזול ולמכור ביוקר, אלא שכאן הסדר הוא הפוך: ראשית אתם מוכרים ביוקר ולאחר מכן אתם קונים בזול. עד כאן הכול פשוט למדי ומנקודת המבט של הרבה סוחרים ומשקיעים –אינכם זקוקים לכל מידע נוסף.

לעומת זאת, מנקודת המבט של מי שרוצה להבין את התרחשויות המסחר, יש עוד הרבה ללמוד. בכתבתי הקודמת הזכרתי את העובדה שכאשר אתם מוכרים מניות שאין לכם (מבצעים שורט), אתם בפועל לווים אותן מהברוקר שלכם ולכן עליכם להחזיר אותן לברוקר לפי דרישה. הזכרתי גם שהברוקר שלכם לווה את המניות מלקוח אחר ומאוחר יותר, כאשר תסגרו את השורט, יחזיר לו אותן.


האם תמיד ניתן לבצע שורט? 

מה קורה כאשר אתם מעוניינים לבצע שורט במניה אשר הברוקר שלכם אינו מחזיק? נניח שאני רוצה לבצע שורט במניה. כאשר אני מבצע שורט במערכת מסוג "גישה ישירה", בקשתי נבדקת ובמקרים נדירים לא אוכל לבצע שורט במניה מאחר ואין היא בנמצא במסגרת חברת הברוקרים שלי. בכדי לא להיתקל חזור ונשנה במגבלה זו יש להעדיף לעבוד עם ברוקר גדול. נניח לרגע שהברוקר שלי אינו מחזיק במניה ולכן אינו יכול להלוות לי אותה. במצב כזה, אם אני מאוד מעוניין לבצע שורט, יכול הברוקר להתקשר ל"בנק" של הברוקרים הנקרא "Penson" ולבקש את המניה לצורך ביצוע שורט. הוא עשוי לקבלה או לא.

זכרו כי בהרבה מקרים אם המניה לא נמצאת ברשות הברוקר, תמיד ניתן לרכוש אופציית Put של המניה. אופציות ניתן להשיג היום בהרבה מהמניות. לאופציות יש כמובן גם חסרונות, אך לא כאן ארחיב בנושא זה. 

אחת לחודש, כל חברות הברוקרים צריכות לדווח על כמות המניות הנמצאות במצב שורט בחשבונות לקוחותיהם. נניח שלחברת ABC יש 100 מיליון מניות מונפקות. האם זה אפשרי שהציבור ילווה מהברוקרים את כל 100 מיליון המניות וימכור אותן בשורט? זהו מצב לא סביר, אבל במציאות של היום אפשרי! ראשית, בכדי ללוות מניות מהברוקר צריכות כל 100 מליון המניות להיות ברות מכירה. בכל חברה קיימות מניות אשר אינן ברות מכירה. חלקן נמצאות בידי הבעלים ובהגדרתן מוגבלות (Restricted). חלקן נמצאות פיסית בידי בעלים המחזיקים בביתם את שטר המניה. מניות המוחזקות פיסית ע"י בעליהן ואינן מופקדות אצל חברת ברוקרים, אינן ניתנות להלוואה ולכן אינן משתתפות במשחק השורט. בתיאוריה כל המניות יכולות להיות מוחזקות ע"י חברות הברוקרים ולכן כולן יכולות להיות בשורט.

שאלה: לחברת ABC יש כמות שורטים גבוהה. אם כל כך הרבה אנשים רוצים לבצע שורט במניה האם פירושו של דבר שהחברה בצרות? או אולי – אם יש כל כך הרבה שורטים, הרי בסופו של דבר בעלי השורטים יאלצו לקנות את המניה חזרה בכדי להחזיר אותה לברוקר ולכן מצבה של החברה טוב? ובכן, שני המצבים אפשריים, תלוי רק בתזמון.

האמת היא שחברה שמאבדת ערך ויורדת לכוון האפס, עשויה להגיע לשם ללא קשר לכמות מניות השורט הנפתחות. האמת ההפוכה היא שאם יש הרבה שורטים ומסיבה כלשהי המניה מתחילה לעלות מעט, השורטיסטים מתחילים להילחץ (הם נדרשים לקנות חזרה במחיר יקר) וכתוצאה, התחלה של סגירת שורטים (Short Covering) עשויה להצית פאניקה של קונים החייבים לכסות שורטים פתוחים. לעולם לא תדעו מה קורה מאחורי הקלעים אלא אם תביטו על גרף המניה.


לחיצת שורטיסטים

לעיתים נוצר מצב שמכונה "לחיצת שורטיסטים" או "Short Squeeze" לדוגמא, במניה בעלת הסימבול MAMA אשר במשך זמן רב נסחרה בשווי שנע בין 2 ל - 4 דולר היו הרבה אנשים בשורט מתוך אמונה שבסופו של דבר החברה תיסגר ושוויה ירד לאפס. קצת חדשות טובות (זכרו שם המשחק הוא יחסי ציבור) והמניה פורצת בן לילה ממחיר של 4 דולר למניה למחיר של 6 דולר. מצב זה לבדו הלחיץ מאוד את השורטיסטים. תוך יומיים הגיעה המניה מעל למחיר של 15 דולר. מי היו הקונים? האם המשקיעים הגיעו תוך יומיים למסקנה שהיא שווה 15 דולר? לא. היו שם קונים חדשים שעוררו את התהליך והיו אלו השורטיסטים אשר נכנסו לפאניקה ונאלצו לקנות בכל מחיר. כמות המניות המונפקות? רק 10.1 מיליון. כמות השורטים כעת? קצת מעל 1 מיליון. לפני מספר חודשים היו שם כנראה הרבה יותר. כאשר סגירת השורטים מסתיימת, מסתיימת גם החגיגה והמניה חוזרת לערכה הסביר. אם לא יקרה בחברה דבר רציני אשר יגרום למשקיעי הזמן הארוך ולמוסדיים להיכנס פנימה – שום דבר לא יקרה בה והיא תחזור לערכה הקודם טרם מועד לחיצת השורטיסטים. כמה שחקנים עם כיסים עמוקים יוסיפו שורטים עם העלייה בכדי "למצע כלפי מעלה" את השקעות השורט שלהם (To average up) אבל גם להם יש גבול. לחיצת שורטיסטים אמיתית מתרחשת כאשר אותם שחקנים כבדים מנסים להמשיך וללוות מניות מהברוקר בכדי לבצע עוד ועוד שורטים תוך כדי העלייה, אך בשלב מסוים אינם מסוגלים לקבל יותר מניות בהלוואה מהברוקר. גם לברוקרים יש גבול וכמות המניות בסופו של דבר מוגבלת.

מיהם הקונים בעת הפריצה?
1. אנשים שאוהבים את המניה כמשקיעים
2. השורטיסטים הנלחצים
3. אוכלי הנבלות: אותם האנשים אשר יודעים שהשורטיסטים נלחצים ומנסים ללחוץ אותם יותר

מיהם המוכרים?
1. אותם האנשים הרוצים לממש רווחים על מניה שעלתה
2. זהו. אין יותר – כי אף אחד אינו מסוגל עוד לבצע שורט...

חוסר האיזון הנגרם בין הקונים למוכרים, כפי שהוא מתבטא ברשימה לעיל, הוא הגורם למניה לעלות כמו משוגעת. אנו תמיד צריכים לשאול את עצמנו מה דוחף את המניה? האם אלו הנתונים הפונדמנטליים שהשתפרו בן לילה? לא. מניה מזנקת כאשר נוצר חוסר איזון בין הקונים והמוכרים. כאשר יש יותר סיבות לקנות ופחות סיבות למכור, נוצר חוסר איזון ולכן עד שהמניה תגיע למחיר שייצור את האיזון החדש היא תמשיך לרוץ צפונה.

מסקנה? זהו משחק מסוכן. למשקיעי הזמן הארוך אין כל מידע פנדמנטלי שנוסך בהם ביטחון ולסוחרי הטווח הקצר אין כל תצורה טכנית טובה שיכולה לעזור בהחלטה אם להיכנס או לצאת. החגיגה יכולה להסתיים בכל רגע וללא כל אזהרה.

בכתבה הבאה נעמיק אל צידו האפל של השורט. הצד שאף אחד לא רוצה שתכירו, הצד הנקרא "שורטים ערומים" או "Naked Shorts". התכוננו להפתעה.

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות