מהו מינוף ומהם מכשירים ממונפים?

חשבון ממונף

מינוף, או Margin , הוא כלי באמצעותו יכול משקיע להשתמש ביותר כסף מאשר יש לו בפועל. כאשר לקוח פותח חשבון אצל ברוקר אמריקאי (לישראל המינוף עדיין לא הגיע) הוא נשאל בתהליך פתיחת החשבון אם הוא רוצה לפתוח חשבון ממונף (Margin) או חשבון מזומן (Cash). החוק האמריקאי מאפשר לברוקרים להעניק מינוף לחשבונות בהם מופקדים לפחות 2,000$ ולכן כמעט כל אחד יכול ליהנות ממינוף כספו.


מהו מינוף?

חשבון ממונף מאפשר לכם לקנות מניות עד למכפלה של פי 4 של כספכם. לדוגמא: אם הפקדתם 10,000$ בחשבונכם, תוכלו לקנות בתוך יום המסחר מניות בשווי של 40,000$, כלומר מינוף ביחס של 1:4. לעומת זאת, אם תרצו "ללכת לישון" עם מניות, לאור החשש שמחיר המניה ישתנה באופן חד מחוץ ליום המסחר, תצטרכו להסתפק במינוף של 1:2 כלומר 20,000$. מינוף בתוך יום המסחר אינו עולה דבר, אולם על מינוף מעבר ליום המסחר תשלמו ריבית שנתית מוגדרת מראש. על פניו נראה כי יתרונות המינוף גדולים. סוחר יומי שמפקיד 30,000$ מקבל כוח קניה (Buying power) של 120,000$ ולמעשה אינו צריך להביא הרבה כסף מהבית. לעומת זאת, משקיעים המשתמשים במינוף לטווח ארוך צריכים לקחת בחשבון את עלות הריבית לעומת הרווח הצפוי מהמניה.

למינוף יש יתרונות וחסרונות. רגע לפני שאתם בוחרים לסמן את ה – X על משבצת המינוף בתהליך פתיחת החשבון, נעצור ונבחן את היתרונות והחסרונות של המינוף. לדוגמא: נניח שהפקדתם 10,000$ בחשבונכם ורכשתם בכל כספכם 1,000 מניות במחיר של 10$ למניה. ירידה של 50% במחיר המניה, ל – 5$ תוריד את יתרת חשבונכם למחצית. לעומת זאת, אם תשתמשו במינוף ביחס של 1:2, כלומר תקנו 2,000 מניות, ירידה של 50% במחיר המניה, תגרום לכם לנזק של 10,000$ ולמעשה תחסל את חשבונכם.

אנשים ממנפים מניות כאשר הם רוצים יותר "כוח קניה" מכפי שכספם מקנה להם בפועל. מינוף במניות מנוצל בעיקר על ידי סוחרי יום בתוך יום המסחר ועל ידי משקיעים המעוניינים להקטין את הסיכון על השקעת היסוד שלהם ע"י כך שהם משתמשים בכספי המינוף בכדי לפזר כסף נוסף בין מניות שונות בכדי להקטין את הסיכון על השקעתם. מניות ניתן למנף אולם הן אינן נחשבות בשפת המקצוע ל"מכשיר ממונף" (Leveraged instrument).


מכשירים ממונפים

מכשירים ממונפים הם מכשירים המוגדרים כך מעצם קיומם. דוגמא למכשירים ממונפים הם חוזים עתידיים (Futures) ומטבע חוץ (Forex). בעת רכישת מכשיר ממונף אתם יכולים באמצעות כסף קטן לשחק יחד עם הילדים הגדולים. לדוגמא: באמצעות הון בסיסי של 1,000$ בלבד תוכלו לרכוש חוזה מט"ח שלם (One full contract) בשווי של 100,000$ כלומר להשתמש במינוף ביחס של 1:100. במינוף כזה תזוזה של 1% בכוון הנכון תכפיל את כספכם ולעומת זאת תזוזה של 1% נגדכם תחסל את חשבונכם. לשם דוגמא: הפרש יומי ממוצע בין השער הגבוה לנמוך של היורו מול הדולר הוא בדרך כלל בן יותר מאחוז אחד.

חוזה עתידי פועל בדרך דומה. לדוגמא, באמצעות סכום של 1,600$ תוכלו לקנות חוזה ES אחד (חוזה עתידי של ה – S&P 500). תזוזה של נקודה אחת (One point) ב – ES תפיק לכם רווח או הפסד של 50$. כלומר, תזוזה של 32 נקודות תכפיל או תחסל את כל כספכם. הואיל וה – ES נסחר באיזור של 1,500 נקודות, הרי שתזוזה של 32 נקודות היא רק קצת יותר מתזוזה של 2% במדד. בשבועות האחרונים ראינו כמה וכמה ימים בהם חלה עליה או ירידה של יותר מ – 2% ביום מסחר אחד.


יתרונות וחסרונות 

יתרונות:
במכשירים ממונפים כגון חוזים עתידיים או מט"ח תוכלו באמצעות כסף קטן לעשות כסף גדול, כמובן כאשר בחרתם את הכוון הנכון.
במניות, אין צורך להביא כסף גדול מהבית. בתוך יום המסחר ניתן להשתמש במינוף של 1:4 ובין שני ימי מסחר תוכלו להשתמש במינוף של 1:2.

חסרונות:
אם לא בחרתם את הכוון הנכון, תפסידו המון כסף.
אם תשתמשו במינוף בין שני ימי מסחר (אתם למעשה לווים כסף מהברוקר) תשלמו ריבית שנתית בה תצטרכו להתחשב אם בכוונתכם להחזיק את המניות לטווח ארוך. בטווח של מספר ימי מסחר הריבית היא כמעט חסרת חשיבות.


סיכום

אל תזלזו בתוצאות של בחירת הכוון הלא נכון. למינוף יש יתרונות גדולים אבל בעיקר לסוחרים מנוסים וממושמעים. אני טוען שבכדי להשתמש במכשירים ממונפים, עליכם ראשית לצבור ניסיון ולקנות משמעת. אם אתם רוכשים מניה ב - 10$ ומחירה יורד ל – 9$, אתם אמורים לצאת מהמניה ולא להכפיל כמות בתקווה שהיא תשנה כוון. לפעולה כזו קוראים "למצע כלפי מטה" והיא בדרך כלל רק מוסיפה שמן למדורה. מקצוענים מתנגדים בכל תוקף למיצוע, אולם רוב הציבור נוהג למצע בתקווה להצלה. אם תמנפו הפסדים בעולם המניות אתם עשויים עם קצת מזל להתחמק ללא פגע, כי מניה שקניתם ב – 10$, סביר להניח שלא תרד לאפס. לעומת זאת אם תנסו למצע כלפי מטה בעולם המכשירים הממונפים, זה עשוי להגמר רע מאוד. אם מלכתחילה בחרתם את הכוון המוטעה, אתם לא אמורים לחזק את הטעות. אם תמנפו טעות ותצליחו, אתם עשויים ללמוד להצליח בדרך הלא נכונה. תמיד תזכרו שלבורסה יש מנהג מאוד מגונה – היא נותנת הלוואות בריבית נשך. אם הצלחתם בדרך הלא נכונה הרי שכל מה שקיבלתם הוא הלוואה אותה תחזירו יום אחד להחזיר ביחד אם כל יתרת הזכות בחשבונכם. הפן החיובי יהיה שהפסדים ממונפים ילמדו אתכם שני דברים חשובים: להשתמש בפקודות הגנה (Stop) והרבה משמעת עצמית.

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות