להפסיד ביום אחד משכורת של שבוע

להתחיל בהגנה

האמריקאים נוהגים לומר שבכדי להצליח ב - Football צריך קודם כל ללמוד לשחק הגנה. אין המצב שונה עבור סוחרי מניות. לכל סוחר יש כמה ימי מסחר שאותם הוא רוצה לשכוח. ימים בודדים שבהם מסיבה כלשהי הוא הוריד את חומות ההגנה וקיבל יותר מידי גולים. ימים בודדים שאכלו רווח של שבוע מסחר מוצלח והוציאו לו את הרוח מהמפרשים. הכול מתחיל בהגנה.
מהפסדים מקריים אי אפשר להימנע, הם חלק מהמשחק. אנו שואפים להצליח ביותר מ – 50% מפעולות המסחר שלנו ובאותה הנשימה אנו מקבלים את העובדה המתבקשת שכשלון הוא חלק בלתי נפרד מחיי הסוחר. האם אנו חיים היטב עם הכשלונות? בתיאוריה כן. בחיים האמיתיים לא. בחיים האמיתיים עלינו לאמן את עצמנו להתמודדות עם כשלון ותאמינו לי, זאת לא משימה פשוטה.
נניח שאחוז ההצלחות שלכם עומד על 65%. עם הפעולות המורווחות אני בטוח שאתם מסתדרים היטב, אולם אף אחד לא הכין אתכם ל – 35% כשלונות. החינוך שקיבלתם מהוריכם, בבית הספר או באקדמיה מעולם לא כיסה התמודדות עם רמה כל כך גבוהה של כשלונות. מה אחוז הכשלונות שלכם במשימה שקיבלתם בעבודה? כמה פעמים שברתם כוס שהורדתם מהמדף? אמר לי פעם תלמיד, מהנדס בניין במקצועו, שאם הוא היה נכשל ב – 0.1% מהפרוייקטים שהוא תכנן, מצבו היה בכי רע. לשכן שלי מקיסריה, מהנדס הפל-קל, הספיקה תקרה כושלת אחת בשביל להכנס לכלא.


מתי זה קורה?

התחלתם לסחור, אתם נכנסתם לקצב ומגיעים למצב בו אתם מתחילים להרוויח קצת יותר ממה שאתם מפסידים. אתם צוברים קצת יותר מידי בטחון, באופן טבעי מנמיכים קצת את חומות ההגנה ואז חוטפים סטירה שגורמת לכם לאבד את שווי המשקל. לפעמים מספיקה טעות אחת בהגנה בכדי למחוק לכם רווח של שבוע. לכל ימי ההפסד הגדולים יש מכנה משותף אחד – כולם התחילו בהפסד קטן. חוסר מוכנות נפשית להתמודד עם כשלונות יכולה לגרום לכם להתנהג באופן לא צפוי. הפסד קטן יכול להתפתח להפסד גדול לאור השאיפה הטבעית לבצע "רק עוד טרייד אחד" בשביל להציל את המצב. אירועים כאלו יעזרו לכם להכיר את ה"אני" החבוי שלכם. תכירו כמה שדים פנימיים שילמדו אתכם על כמה נקודות אפלות בנבכי תודעתם הפיננסית.

כמו שבבריכה בת עומק ממוצע של 30 ס"מ ניתן לטבוע, כך גם בתוך משוואה של 65 אחוזי הצלחה ו – 35 אחוזי כשלון נחבא נתון נוסף. לעיתים אתם זוכים לימים נפלאים של 100 אחוזי הצלחה, אולם אתם חייבים לזכור שהסטטיסטיקה מחייבת באותה הנשימה שתתקלו גם בכמה ימים של 100 אחוזי כשלון. בימים אדומים (בלשון המקצוענים), אם אתם לא מוכנים למשחק הגנה טוב – אתם עשויים למנף את הכשלון לרמה בלתי סבירה. שמעתם פעם מישהו אומר: "עשיתי כסף טוב בבורסה והפסדתי את הכול במשבר של שנת... ומאז לא חזרתי לבורסה". משברים הם חלק בלתי נפרד מהווית הבורסה. הם קרו בעבר ואני מבטיח לכם שעוד תזכו לראות כמה בעתיד. למשקיעי הטווח הארוך, אין כל ברירה אלא ליפול בהם במוקדם או במאוחר. משקיעים לומדים שבבורסה קונים כאשר השוק מתקן אבל שוכחים ללמד אותם שכל משבר גדול מתחיל בתיקון קטן. המשבר של 1987 התחיל בתיקון קל של 4% ונגמר בהתרסקות ה – S&P 500 של 33%.

משקיעי הטווח הארוך יתמודדו במוקדם או במאוחר עם משברים שאינם בשליטתם. למעטים יש את הידע או המזל לצאת מהשוק טרם המשבר. בעת כישלון, הם צריכים ללמוד להתמודד עם שני מרכיבי הכשלון: הירידה של השוק שאינו בשליטתם והבעיה המנטאלית שלהם להתמודד נכון עם ירידת השוק. להבדיל, סוחרים יומיים יכולים להימנע מירידות השוק ואפילו לרתום אותם להפקת רווחים גדולים יותר (פעולות Short) אולם בדיוק כמו משקיעי הטווח הארוך, הם חשופים לבעיה המנטאלית של התמודדות עם הפסד.

אם אתם עדיין לא פועלים בכספכם בשוק, כל הכתוב מעלה לא ממש מובן לכם. מי מכם שמשקיע את כספו, מבין היטב את הבעיה. אז מה הפיתרון? איך אנחנו נפטרים מהרעה החולה הזאת?
מי אמר שאפשר? לכו לפסיכיאטר תרימו רגליים על הספה ותספרו לו על הצרות שלכם עם הבורסה. אני מוכן להכיר לכם גברת נחמדה שפגשתי בארה"ב, פסיכיאטרית שכתבה כמה ספרים על הצרות המנטאליות של משקיעים. היא תשמח לשחרר אתכם מ 300$ לשעה ולהושיב אתכם על הספה שמיועדת רק למקצועני וול-סטריט.

סוחרים וותיקים אינם זקוקים לפסיכיאטר. אם הצלחתם להגיע לדרגת "וותיק" זה אומר שכבר עברתם את התקופות הקשות ולמדתם להתמודד בהצלחה עם השדים הפנימיים שלכם. אומרים שתהליך הגמילה של אלכוהוליסט מתחיל בעצם ההכרה שהוא מכור לאלכוהול. סוחרים חדשים צריכים קודם כל להכיר בקיומה של התופעה ועל ידי כך להקטין את הנזק ולקצר את תקופת ההתמודדות. מניסיון רב שנים אני יכול לספר לכם שתופעת יום ההפסד הגדול לעולם לא תעלם אולם עם חלוף השנים היא נהיית יותר ויותר נדירה.


הגישה האקדמית

הדרך האקדמית להיפטר מהתופעה היא באמצעות כמה משפטי מפתח שאמורים במטה של קסם לפתור את כל הבעיות המנטאליות שלכם:

לעולם יום ההפסד הגדול ביותר שלכם לא יהיה גדול מיום הרווח הגדול ביותר.
בכל עסקה, תמיד תשימו פקודת הגנה (Stop)
תמיד תכבדו את פקודת ההגנה.
תגדירו הפסד יומי מכסימלי מותר למניה בודדת ולכל יום מסחרת
תגבילו את כמות ההפסדים המותרת ליום
תפעלו בתחילה רק בסכומים קטנים איתם קל לכם להתמודד מנטאלית.

היום אני יודע את מה שכל מורה בכולל חרדי יכול לספר לכם: עד שלא תחטפו סטירה, לא תלמדו כלום. שום משפט קסם לא יעזור לכם אם לא תנתחו בעצמכם בסוף כל יום את התנהגותכם, תגיעו למסקנות, תכתבו אותם ותלמדו מהן. גם אם תכשלו בהמשך, הרי שבחלוף זמן תוכלו להקטין באופן ניכר את היקף התופעה.
החדשות הטובות הן שרוב הסוחרים משתפרים עם השנים. תופעה זו כמו גם תופעות מנטאליות אחרות, תשאר בעיה שולית בלבד. ביום שבו תסתכלו אחורנית ותגידו "בחצי השנה האחרונה אני לא מרגיש שהשתפרתי" זה בדיוק היום שבו אתם צריכים לקבל את העובדה שאתם לא מתאימים למקצוע הזה. כל עוד אתם משתפרים, אתם מתקרבים לשליטה במקצוע שלדעתי הוא המקצוע הטוב ביותר בעולם.

נעבור למעשים

נעזוב בצד את הדיבורים ונעבור למעשים. לאחרונה ישבנו במשרד בצוות חשיבה וניסינו להבין כיצד עלינו להתמודד תופעה שבה חלק מהסוחרים שנמצאים איתנו בחדר המסחר מפסידים כסף באותו הזמן שסוחרים אחרים, באותו החדר, עם אותם האנליסטים, מרוויחים באופן סדיר. אנחנו מקבל אימיילים משני הצדדים. רוב מכתבי התודה מסוחרים מצליחים מתחילים בסיפור קצר על כשלונות העבר, הסקת מסקנות ושמחת המעבר לרווח. מטבע הדברים אנחנו אוהבים לקרוא מכתבי הצלחה. פחות מהנים אולם לא פחות חשובים, הם מכתבי הסוחרים אשר מתמודדים עם הפסדים. באמצעות המפסידים אנו לומדים מה עלינו לשפר. לרוב מכתבי ההצלחה יש מכנה משותף – כותבים אותם בעלי הניסיון. לרוב מכתבי הכשלון יש מכנה משותף שונה – כותבים אותם סוחרים חדשים. להלן דוגמא למכתב תודה שקיבלנו השבוע מתלמיד לשעבר:

לצוות טריידנט שלום,

סיימתי את קורס הDay Trading לפי כשנה וחצי, את רוב השיעורים העבירו אז מאיר ודודי. בניגוד למה שהייתי מעדיף, לא סחרתי בצורה רציפה כל הזמן הזה, כשהתחלתי לסחור הייתי תלמיד ולכן היה קשה לסחור בכל יום ולהשקיע מקסימום זמן, ובנוסף, בתקופת הבגרויות עשיתי הפסקה מוחלטת מהמסחר. לא היה קל בהתחלה, והיו בעיקר הפסדים, אומנם סחרתי בכמויות מאוד קטנות בכדי להקטין את ההפסדים ככל האפשר אבל עדיין היו, בנוסף היו גם הוצאות חודשיות לדוחות ולחדר המסחר. בהתחלה, היה קושי להיכנס למניות שפורצות במהירות והפסדים הגיעו בעיקר בגלל ניהול לא נכון של טריידים, אבל עם הזמן היה שיפור.לאחר מכן, שכבר טריידים התחילו להרוויח הגיעו איתם ימים של הפסד שמחקו רווחים של שבועות. כמובן שתמיד היה למי לפנות ועם מי לדבר, וכך לדוגמא יצא שדיברתי מספר פעמיים עם דודו בטלפון, מה שעזר מאוד לשפר את ההרגשה וכנראה גם את טיב המסחר שלי. התחלתי עם מסך אחד, ועם הזמן הוספתי בהדרגה עוד 2 מסכים, כרגע אני עובד עם 3 מסכים, בהתחלה השתמשתי בגרף יחיד של סייבר ובהתאם להוספת המסכים עברתי לQouteTracker ובימים הקרובים אני מתכוון לעבור לאי-סיגנל. בנוסף לכל זה, היו גם בעיות בחיבור לאינטרנט שגררו כמה מעברים בין ספקים שונים, עד למציאת המתאים ביותר בשבילי (שאגב היה אקטקום עד שנקנה ע"י בזק בינלאומי).בקיצור התהליך לא היה פשוט, ולמרות כל הקשיים הקיימים בדרך, אני שמח להודיע (או כמו שמאיר אומר: להכריז), שסוף סוף, הפירות מגיעים ובחודש האחרון, חודש נובמבר, הגעתי לרווח נאה, סכום של יותר מ 5000 דולר. אם כך, בתקווה שהמצב הנוכחי ימשך ואף ימשיך להשתפר, תודה גדולה מגיעה לכולכם.
בברכה ותודה,

(השם שמור אצלנו)


מסקנות

המסקנה אליה הגענו היא ייחודית ותקדימית – הגענו להחלטה שאנחנו לא מוכנים לסמוך עליכם יותר. אנחנו נכריח אתכם לשמור על החוקים. בקרוב נתחיל בתוכנית ייחודית שעיקרה בכך שאנו נתכנת את מערכת המסחר שלכם כך שהיא תמנע מכם לבצע טעויות של טירונים. מי שירצה להצטרף, יוגבל בכמות מכסימלית של 3 עסקאות ביום, כמות מוגדרת של מניות לעסקה ורמת הפסד יומי ושבועי מוגדרים מראש. המצליחים יעלו שלב והנכשלים יוחזרו שלב לאחור. בקיצור, אנחנו נכריח אתכם לכבד את החוקים והשיטות שאתם לומדים בכיתה ובחדר המסחר וננטרל ככול האפשר את ההתנהלות המנטאלית הלא בריאה של סוחרים חדשים. בקרוב אצלכם!  

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות