חמשת הצעדים המנטליים לניצחון בבורסה

מאת אדריאן טוגראי:


אני עובדת עם סוחרים, ברוקרים ומשקיעים בעשרים השנים האחרונות. אני עובדת איתם כדי לשפר את שיעורי ההצלחה שלהם. אינני מלמדת מסחר. אינני מלמדת את הצד הטכני (של המסחר), כך שאם יש לכם שאלות מן התחום הטכני, עליכם לשאול מישהו אחר. עיסוקי הוא אימון סוחרים ולא אימון מסחר. אמנם סחרתי במט"ח ואני יודעת כיצד לסחור, אבל לא זה מה שמרתק אותי. מה שמרתק אותי הוא עבודה עם אנשים הרוצים להתקדם בסולם ההצלחה ואני עושה זאת באמצעות כמה מדעים. אחד המדעים שבהם אני עושה שימוש נקרא תכנות נוירו-בלשני. המילה 'נוירו' קשורה ב'נוירולוגיה', במערכת העצבים; והמילה 'בלשני' קשורה בשפה. מדע זה עוסק בעיקרו באופן שבו תכנתתם את עצמכם עם אמונתכם, עם גישתכם, עם הערכים שלכם ועם ההחלטות שהחלטתם במרוצת חייכם והביאו אתכם למקום שבו אתם נמצאים היום. אם תשנו את מרכיבי התוכנית ברמה התת-הכרתית, תשנו את חייכם ותשנו את כיוונכם.

בשנותיי כמאמנת סוחרים, ראיתי וזיהיתי את מסלול ההתפתחות של הסוחר – מסוחר העושה את צעדיו הראשונים לסוחר שנהיה לאומן מסחר. באמצעות מיון הסוחרים לקטגוריות בניתי מודל. עם זאת,
אין פירוש הדבר שכל סוחר צריך לעבור בכל קטגוריה וקטגוריה כדי ליהפך לסוחר רווחי. אם סוחר עושה את הבחירות הנכונות למן ההתחלה, הוא יכול להיות כמו סוחרים מעטים שפגשתי, שעלה בידם להרוויח כסף כבר בהתחלה. ואולם, מניסיוני רוב הסוחרים לא ירוויחו כסף מיד בהתחלה. בניתי את חמש הקטגוריות של סוחרים כדי שאתם תוכלו לזהות באיזו קטגוריה אתם ומה עליכם לעשות כדי לעלות לשלב הבא בסולם ההצלחה.


הקטגוריה הראשונה – הסוחר המקווה (The Into-Wishing Trader)

הסוג הראשון בקטגוריה זו הוא אדם הניגש למסחר מבלי להתייחס למסחר כעסק. אפשר שהוא קרא ספר או שניים בנושא כמו "מסחר להדיוטות" (Trading For Dummies) ואפשר שהחינוך שרכש גורם לו לחשוב שהוא יהיה לסוחר מצטיין משום שהוא משכיל ומלומד. ואולם, למעשה מסחר הוא עסק שונה מעסקים אחרים. לפיכך, במקום לעשות את העבודה הקשה הדרושה לו להצליח, הוא מקווה שהוא יצליח.

הסוג השני בקטגוריה זו הוא הסוחר המכני, אשר מסרב להכיר בעובדה שהשיטה שאותה הוא למד במשך שנתיים, אינה עובדת בתנאים הנוכחיים. כאשר אני מדברת על שיטה או על מתודולוגיה, ביסודו
של דבר אני מדברת על הקריטריונים שלכם לכניסה וליציאה מטרייד. אין חשיבות לשם שאתם מעניקים לשיטה שלכם, אבל למעשה יש סיבה לכך שניצלתם הזדמנות (ונכנסתם לטרייד) ויש סיבה לכך שיצאתם מטרייד.

הסוג השלישי הוא סוחר רצפת המסחר המניח שהוא יכול לעסוק במסחר ממוחשב מבלי להתאים את עצמו לכישורים הנדרשים מסוחר העוסק במסחר כזה.
הסוג הרביעי של סוחר מקווה הוא סוחר מסוג 'קנה והחזק', הנשען על כללי העבר. סוחר זה חושב שאותו הכלל נוגע לכל סוגי השווקים. אמנם יש סוחרים המרוויחים כסף כסוחרים-משקיעים, כלומר הסוחרים לטווח

הארוך יותר, אולם חוקי העבר אינם נכונים תמיד להווה. כדי להיות 'סוחר מקווה' מצליח עליכם להתקדם לקטגוריה אחרת. שכן אם אתם נשארים בקטגוריה זו, תפסידו כסף ותגלו שמסחר במניות אינו דרך מעשית להתפרנס.


מדוע סוחרים אלה תקועים בקטגוריה הזו?

1. אין הם מכירים דבר טוב יותר משום שהם בודדו את עצמם. אם אתה פועל לבד ואינך עובד עם אנשים אחרים – אינך יודע מה אפשרי, אינך יודע מה יש בחוץ.

2. הם עקשנים מכדי לרצות להשתנות. הם עקשנים מכדי לרצות לשנות את השיטה שלהם או להשתנות בעצמם, משום שהדבר גוזל זמן ודורש כסף ומשום שהם צריכים להתמודד עם "השדים" שלהם.

3. הם חושבים שמשום שהם מלומדים ומשכילים, הם זכאים להרוויח כסף במסחר יומי בלי השכלה מתאימה. למעשה, רופאים רבים, עורכי דין, מהנדסים, רוצים לעסוק במסחר יומי והם חושבים שמשום שהם השקיעו הרבה אנרגיה בהשכלתם אינם צריכים לחנך את עצמם באותה מידה שאנשים אחרים עושים כשהם ניגשים למסחר. גישה זו שגויה בתכלית.

4. אין להם המשאבים הדרושים. אשתמש במילה 'משאבים' פעמים רבות, ועל כן אסביר לכם למה כוונתי במילה זו. ראשית, אין להם האינטלגציה. כאשר אני מדברת על אינטליגנציה, אינני מדברת על הצד האינטלקטואלי. יש סוגים רבים של אינטליגנציה: יש מה שידוע כחוכמת רחוב, יש חוכמה ותבונה, יש אינטליגנציה רגשית ויש אינטליגנציה הנובעת מלהט. אינטליגנציה הנובעת מלהט היא אינטליגנציה העולה על כל אינטלקט בשל הלהט הכרוך בה. אתה לומד משום שאתה להוט אחר הדברים.

המשאב השני הוא כסף. אני מכנה את הכסף 'מלאי למסחר'. אני מעדיפה לחשוב על כסף כמלאי או כעל אנרגיה. כאשר אתם חושבים על כסף כמלאי, דמיינו שאתם בעלים של חנות נעלים ואתם צריכים מלאי, כלומר נעליים, כדי לנהל את העסק שלכם. אתם צריכים כסף כדי לנהל את העסק שלכם. אם הכסף היחידי שיש לכם, הוא הכסף שיש לכם בחשבון המסחר ואין לכם כסף למחייתכם או שאין לכם כסף לעתידכם, מה שצפוי לקרות הוא שהעיסוק שלכם במסחר יומי לא יעלה יפה.

המשאב השלישי הוא השכלה. ב'השכלה' כוונתי היא שחייבת להיות לכם הבנה בסיסית של השוק.

המשאב הרביעי הוא התמחות. מעבר להשכלה יהא עליכם להתמחות, למשל בחוזים עתידיים, במניות, באופציות של סחורות. כאשר תהיה לכם ההשכלה המתאימה, יהא עליכם להתגבר על המגבלות המובְנות שלכם, מה שאני מכנה 'הכשלה עצמית'.

המשאב הבא הוא זמן. בראשית דרככם כסוחרים יהא עליכם להשקיע זמן רב במסחר. אם לא יהיה לכם זמן, ואתם צריכים לפנות זמן לאורך תקופה, שכן דרוש זמן רב כדי להיות סוחר מקצועי. לאנשים רבים נדרשות שלוש שנים. אפשר לקצר את פרק הזמן הזה במידה ניכרת, אם אתם עובדים עם אנשים שמעניקים לכם את ההשכלה המתאימה לקיצור פרק זמן זה.
תמיכה. חייבת להיות לכם תמיכה. אם יש לכם משפחה או קרובי משפחה שרוצים להלביש אתכם בחליפת משוגעים ולקחת אתכם ל'מהמרים אנונימיים', תהיה לכם בעיה להרגיש נוח בכל הנוגע למסחר שלכם.

5. הם חושבים שהם ראויים. אתם יכולים לחשוב שאתם ראויים להיות סוחרים בגלל כל העבודות האחרות שעשיתם בחייכם. אבל זה פשוט לא נכון. האמת היא שאם אין לכם ההשכלה הדרושה, זה לעולם לא יצליח לכם.

6. הם נותנים לאנשים אחרים להשפיע עליהם. זה טוב מאוד שיש מקור השפעה בהתחלה. טוב שיש מנטור או מורה, אבל בסופו של דבר ההחלטה צריכה להיות שלכם. האחריות חייבת להיות שלכם, שאם לא כן לעולם לא תצליחו במסחר יומי.


מה עליכם לעשות כדי לצאת מן הקטגוריה הזו?

עליכם להחליט אם אמנם נועדתם למסחר יומי.
1. ראשית, חייב להיות לכם הלהט. אם אין לכם להט, מה שיקרה הוא שבעתות משבר יהיה לכם קשה מאוד.

2. חייבת להיות לכם מחויבות. ב'מחויבות' כוונתי שאתם חייבים לעשות את הדבר הקשה, אתם חייבים לעסוק בזה לטווח הארוך.

3. ריכוז משאבים. עסקתי במשאבים קודם לכן: אינטליגנציה, כסף, השכלה, זמן ותמיכה.

4. עליכם לפתח תוכנית ולנהוג לפיה. ב'תוכנית' כוונתי לתוכנית עסקית למסחר. בתוכנית עסקית טיפוסית צריך שיהיה כל המידע הפיננסי שלכם, ומעבר לכך חייבים להיות לכם קריטריונים לכניסה וליציאה מטרייד. זו בעצם התיאוריה שלכם. זו הסיבה שאתם מאמינים שתרוויחו כסף. מעבר לזה, כדי להישאר ב"משחק" אתם חייבים שהתוכנית שלכם תתייחס למצבי משבר. כוונתי היא שחייבת להיות לכם תוכנית פעולה מה תעשו אם משהו אינו עובד בעבורכם. התוכנית שלכם צריכה לכלול את כל מה שיכול להצליח ואת כל מה שיכול שלא להצליח, כדי להשיג את התוצאות האפשריות הטובות ביותר.
אני אוהבת לספר 'סיפורי מוטיבציה' משום שלעתים זה עוזר יותר מן ההיבט הטכני של הסדנה. הסיפור שאני עומדת לספר לכם. הוא סיפור אמיתי על נהג משאית ששמו קרל, שנשר מבית הספר בכיתה ז' משום שלא הייתה לו ברירה. אביו הלך לעולמו, ואמו לא יכלה לעבוד משום שהיא גססה מסרטן. קרל נאלץ לתמוך באמו ובאחותו הצעירה ממנו. בהתחלה היה ברשותו טרקטור והוא עשה עבודות בחווה. כשהיה בוגר דיו הוא החל לעבוד כנהג משאית. כנהג משאית היה לו הרבה זמן להאזין לתוכניות שיח רבות.

יום אחד דיבר ברדיו אדם מעורר מוטיבציה ששאל "איך אתם מגדירים את עצמכם?". הוא ענה לעצמו בקול רם: "אני אדם שנשר מבית הספר ולעולם אהיה רק נהג משאית". הדובר נתן לו די זמן להשיב ואז שאל: "מה הייתי רוצה בתור תשובה?". קרל חשב לרגע ואמר: "אני רוצה להיות חכם, בריא ויפה תואר". אז שאל הדובר: "מה אתם יכולים לעשות כדי להתחיל בזה הרגע כדי להגשים את מה שאתם רוצים?". קרל החל לנצל את זמן השהייה במשאית כדי ללמוד לימודים המקבילים ללימודי תיכון והמשיך להאזין לספרי שיפור עצמי בשנים שלאחר מכן. ערב אחד, כאשר עצר בבית מלון, הוא שמע אדם בתוכנית טלוויזיה, ששאל: "האם אתה רוצה להיות עשיר יותר מכפי שחלמת אי פעם?" והמשיך לייעץ כיצד ליהפך לסוחר יומי. קרל אמר מיד "כן!", קנה את הקורס והחל לסחור מן המחשב הנייד שלו כמה שעות ביום. הוא נתקל בחומה של ספק עצמי והחל לחשוש שמא מתח את הגבולות יתר על המידה, והפסיד 15 אלף דולר. דרך אגב, הסוחר הממוצע מפסיד 15 אלף דולר בראשית דרכו, אם אינו עושה את הדבר הנכון למן ההתחלה. למרבה המזל, קרל החליט ללכת לכינוס סוחרים, ופגש באיש שהיה למנטור שלו בדרכו להיות סוחר יומי. היו לו הרבה קשיים לאורך הדרך. אני פגשתי את קרל בכינוס שאליה הגיע בלאס וגאס. כיום קרל הוא סוחר מצליח. דרוש להט שמניע אותך לעשות את כל הדברים הקשים כדי להיות לסוחר. אם יש לך הלהט הזה, אז תוכל להפסיק להיות 'סוחר מקווה'.


הקטגוריה השנייה – סוחרי 'תן לי'

סוחרים אלה רוצים לקבל את התשובות מאחרים. ייתכן שהם יקבלו את התשובות שלהם בחדרי צ'אט או שהם יקשרו את עצמם לסוחרים אחרים שייתנו להם הכוונה או שהם קונים שיטה או מתודולוגיה ואינם בוחנים אותה. בסופו של דבר אין הם אחראים להחלטות שלהם עצמם אלא מבססים אותן על עצתם של אחרים.

הסוג השני של סוחרים בקטגוריה זו נותנים את כספם לאחרים, כמו ברוקרים ומנהלי כספים, שיכולים להרוויח כסף בעבורם. עם זאת, רוב הברוקרים אינם סוחרים ועל כן אנא מכם בצעו בדיקת נאותות לפני שאתם פונים לברוקר ובדקו את ההיסטוריה של הברוקר אם אמנם זו הדרך שאתם רוצים לנקוט. רצוי שתדעו לאן הולך הכסף שהרווחתם בזעת אפיים. אני ממליצה שיהיו לכם שני חשבונות מסחר. אחד, שבו אתם משלמים עמלות נמוכות ביותר, ואחר שבו אתם נהנים מן היתרונות של ברוקר הנותן שירות מלא. לברוקרים רבים יש גישה למידע ההופך את ההתקשרות עם ברוקר הנותן שירות מלא לכדאית. אצל ברוקרים אחדים תהיה לכם גישה לשני סוגים השירותים בעת ובעונה אחת.

יש שני סוגים של מנהלי כספים. מנהלי כספים לא מורשים, הם סוחרים שיכולים לסחור רק בסכום כסף מסוים ובדרך כלל רק בעבור חבריהם ובעבור בני משפחתם. מנהלי כספים אלה חושפים אתכם לסיכון גדול משום שאינכם יכולים לבדוק את הרקע שלהם. העובדה שיש להם הרבה כסף, אין פירושה שהם יכולים להרוויח בעבורכם כסף. ייתכן שהם נהנים מחיי מותרות משום שאחרים נתנו להם כסף כדי שינהלו אותו בעבורם ולא משום שהם יכולים להרוויח כסף בעבור לקוחותיהם. מנגד, קל לבדוק את ההיסטוריה של מנהלי כספים מורשים משום שהם נדרשים לכך על ידי הרשות לניירות ערך (ה-SEC) וסוכנויות רגולטוריות אחרות. למרבה הצער, במקרה של (ברננד) מאדוף הוא הגיש הצהרות כוזבות ואיש לא בדק אותו משום שהיה לו הרבה מאוד כסף. הכרתי מנהל כספים לא מורשה שהיה איש מכירות יעיל מאוד. הוא ניצל את התמימות ואת החמדנות של אזרחים ותיקים, ואלה נתנו לו את כספם כדי שישקיע אותו בעבורם. הוא נהג לקחת את כספם ולעבור לעיר אחרת תחת שם אחר. למרבה המזל, הוא עכשיו מאחורי סורג ובריח.

הבעיה עם נתינת הכסף שלכם למנהל כספים היא שחלק ממנהלי הכספים המורשים הגדולים ביותר ידרשו רבע מיליון דולר מלקוח אחד. לרובנו אין סכום כסף כזה, ואם יש לכם, אתם נוטלים על עצמכם סיכון גדול מאוד בכך שאתם נותנים את כל הכסף שלכם לאיש אחד בלבד. הייתי אומרת שמנהלי הכספים הטובים ביותר מעניקים ללקוחותיהם רווח של 8-20% על הכסף. כאשר בוחנים את מנהלי הכספים שמייצרים החזר גבוה יותר, רואים שהם בדרך כלל אינם נרתעים מסיכון, ואפשר שבטווח הארוך הם אינם יכולים להמשיך במומנטום שכזה. השאלה היא אם יש לכם יכולת לנהל את מנהלי הכספים שלכם. האם אתם סומכים על עצמכם די הצורך כדי לבחור את מנהל הכספים המתאים לכם?


מדוע סוחרי 'תן לי' תקועים בקטגוריה הזו?

1. אין להם ביטחון עצמי. ב'ביטחון עצמי' כוונתי שהם אינם בטוחים בשיטה שלהם או במתודה שלהם. הם אינם בטוחים באופן שבו הם נכנסים למניה ויוצאים ממנה. ייתכן שהיו להם כמה אכזבות וכעת הם אינם סומכים עוד על השיטה שלהם. או שאין הם סומכים על עצמם כדי למלא אחר החוקים שלהם, משום שיש להם כבר הוכחה שהם אינם יכולים לעקוב אחרי החוקים של עצמם בצורה עקבית. 

2. הם רוצים שאחרים יקבלו על עצמם את האחריות. 'אחריות' פירושה נקיטת פעולה, והם רוצים שמישהו אחר יפעל במקומם משום שהם חושבים שהאדם האחר כשיר מהם וחכם מהם.

3. אין להם זמן או אנרגיה. דרושים זמן ואנרגיה כדי לעסוק במקצוע שלא מזמן נוצר ושיכול להכניס לכם הרבה כסף. אם לא משקיעים די זמן ואנרגיה בחזית ובעורף, ואתם חייבים להשקיע אנרגיה בתחום, זה יהיה הרבה יותר מעייף.

4. הם פוחדים לעזוב את הביטחון שמעניקה להם משכורת קבועה. אם יש לכם משכנתה, או שיש לכם סכום כסף מסוים שדרוש לכם בכל חודש כדי לתמוך במשפחתכם ויש לכם אמצעי מימון מוגבלים מאוד – לעתים קשה מאוד להיפרד מן המשכורת החודשית. מה שאני ממליצה לאנשים כמוכם הוא שיטה או מתודה שבה תסחרו רק שעה ביום. אני מכירה כמה סוחרים מצליחים מאוד שעושים זאת. למעשה, יש לי לקוח בשיקגו שהוא רופא מרדים השותף במרפאה והוא מרוויח בערך מיליון דולרים בשנה מן המקצוע שלו. הוא למד שבשעה אחת ביום הוא יכול להרוויח יותר כסף במסחר משהוא מרוויח במקצועו שלו.


מה עליכם לעשות כדי לצאת מן הקטגוריה הזו?

1. לבנות ערך עצמי. כלומר לבנות ערכים עצמיים והערכה עצמית. במילים אחרות, אתם חייבים להרגיש טוב עם עצמכם, בתור סוחרים מוכשרים שיש להם היכולת לנהוג לפי שיטתם.

2. לבנות משאבים. ב'בניית משאבים' כוונתי להשכלה, לכסף וכו', לפני שאתם ניגשים לעסק שדורש מכם בסיס מוצק.
הסיפור שאני רוצה לספר בקטגוריה זו הוא על בחור ששמו רנדי שלמזלו קיבל הון רב בירושה. בעוד אביו עבד קשה מאוד כדי להרוויח את ההון הזה, היה רנדי סטודנט במשרה מלאה שיכול היה ללמוד רק הודות לעושרו של אביו. כאשר אביו הלך לעולמו, רנדי הוכה בהלם משום שמעולם לא הייתה לו הזדמנות להראות לאביו שיש לו ערך ושהוא יכול לעשות דברים נהדרים. בכל פעם שרנדי ניסה להרשים את אביו, הוא מעולם לא היה טוב די הצורך. מנהלי הכספים והגורואים הפיננסים שאביו בחר ניהלו את כל הנכסים שרנדי קיבל. לאביו היה יועץ פיננסי שניהל צוות של מנהלי כספים. רנדי פיטר את היועץ הפיננסי והחליט שהוא עצמו ינהל את מנהלי הכספים. התוצאה הייתה שכמה ממנהלי הכספים מביני העניין והעצמאים "פיטרו" אותו והחזירו לו את הכסף חזרה. הם היו גדולים מכדי לשמוע בקולו של ילד פרחח שלא ידע דבר על מסחר והשקעה. בהמשך רנדי שכר כמה מנהלי כספים משלו לאחר שהתרשם מן המצגת השטותית שלהם. הוא הפסיד יותר מחצי מיליון דולר עד שהתעשת והבין שאינו מבין מה הוא עושה. הוא שכר בחזרה את היועץ הפיננסי של אביו תמורת משכורת גבוהה הרבה יותר והאזין בענווה לעצותיו. רנדי התחיל ללמוד ונעשה לשליח בבורסת האופציות של שיקגו (CBOE). לפני כל צעד שעשה הוא התייעץ עם יועצו של אביו וכעת הוא מנהל את כספו יחד עם היועץ של אביו.


הקטגוריה השלישית – הסוחר הנאבק

אעז ואנחש כי רבים מכם נמצאים בקטגוריה זו. בקטגוריה זו קשת רחבה של סוחרים: מסוחר שאינו מרוויח כלל לסוחר שמרוויח מיליוני דולרים. המשותף לכל הסוחרים הללו הוא שהם אינם עקביים. חוסר עקביות זו יכולה להיות על בסיס יומי, על בסיס רבעוני או על בסיס שנתי. העובדה היא שבאופן עקבי אין הם מכניסים לעצמם כסף במידה שהשיטה שלהם מאפשרת. סוחרים בקטגוריה זו מפספסים חלק מן המשוואה ההופכת אותם לסוחרים היכולים לקבל את כלל היתרונות מן השיטה שלהם.

היה בחור בבורסת הסחורות של ניו יורק שהשתתף באחד הסמינרים שלי כשלימדתי בבורסה. הוא אמר לי שבראשית כל ספטמבר הוא מפסיד סכום כסף נכבד. שאלתי אותו שאלות רבות ולבסוף הוא התוודה שהוא לא לקח את סוג החופשה שממנה הוא באמת נהנה. אשתו רצתה לצאת למסעות שיט. היא אהבה לנסוע ללאס וגאס. מה שאמרתי לו היה שהוא צריך לצאת לחופשה משלו. הוא ביקש ממני לכתוב מכתב לאשתו. מה שאמנם עשיתי, אבל נוסף לכך אמרתי לו שהוא יצטרך גם לצאת לחופשות שאשתו אוהבת, שאם לא כן תהיה לו בעיה איתה והוא לא רצה בזה. יש קשת רחבה של סוחרים בשלושת הסוגים של הסוחר הנאבק. הסוג הראשון נע ממישהו שאינו מרוויח כסף עד מישהו מאוזן, עד מישהו שמרוויח מעט כסף. סוחרים אלה לא בהכרח מקבלים את סוג ההשכלה הדרוש להם כדי שירגישו בטוחים ביכולת שלהם או במתודולוגיה שלהם. סוחרים אלה אולי לא כתבו תוכנית עסקית ובה מפורטת השיטה שלהם או המתודולוגיה שלהם ומה לעשות כאשר הדברים אינם עולים יפה, כדי להישאר במשחק וכדי שיהיו אחראים כלפי עצמם; או שהם לא ניהלו יומן מסחר על בסיס יומי כדי לזהות לאילו מן הכללים שלהם אין הם מצייתים בצורה עקבית; או שהם לא עשו בהם (בכללים) שימוש תקופתי לשיפור השיטה שלהם. לכל אורך הדרך אני נותנת לכם מה שאתם ממש צריכים. סוחרים אלה רק מתחילים להבין שמשמעת היא המפתח לעשיית רווחים, אבל בשלב זה הם אינם מוכנים להשקיע ביותר מלקרוא ספר העוסק בענייני משמעת; או שהם לא בדקו את שיטתם מכל כיוון כדי להיווכח שלשיטה שלהם יש תוחלת חיובית. עד שהם יעשו את כל הצעדים הדרושים כדי לעבור לקטגוריה הבאה, הם יישארו לא עקביים.

עד לפני 15 שנה מעט מאוד השכלה הייתה נגישה לסוחרים, כך שאו שסוחר למד מן הטעויות שלו עד להצלחה או שהם חיפשו את מעט הסוחרים שהיו מוכנים להיות המנטורים שלהם. בימים אלה יש כל כך הרבה גופים המכונים "בתי ספר למסחר" שמוכנים ללמד את מה שהם מאמינים שאתם צריכים כדי להצליח. חשוב שתעשו בדיקת נאותות כשתחפשו את מה שמתאים לכם. אם יש לכם המשאבים המתאימים, אני ממליצה על בית ספר המעניק השכלה מקיפה לפני שאתם מתחילים להתמקצע. אם אתם עובדים עם סכום כסף מוגבל, קראו ספרים על סוחרים, כדי שתבינו עם מי אתם מזדהים ואז קנו השכלה המתאימה לסוג הזה של המסחר.

כשאני הולכת לתערוכה של הסוחרים, כולם שם מכירים את כולם ויש שם דוברים (מרצים) שהם דוברים מאוד טובים ואני יודעת שהם אינם סוחרים אלא מלמדים סוחרים, ואני יודעת שהמתודולוגיה שברשותם לא תכניס לכיסם כסף. על כן עליכם להיות זהירים. אתם בני מזל שאתם עובדים עם טריידנט משום שזו אחת החברות המצטיינות במה שהן עושות.
הסוג השני של 'סוחרים נאבקים' הוא מישהו שקנה לעצמו השכלה טובה ושיש לו תוכנית עסקית שמכניסה לו די כסף בתור הכנסה; או שהוא תמיד נאבק כדי להרגיש בטוח שהוא יחזיק מעמד עוד יום במסחר. סוחרים אלה לא הקדישו זמן כדי להתמודד עם הבעיות המנטליות שלהם, הגורמות להם שלא להיות סוחר מן השורה הראשונה ולעתים אין הם מבינים את הצורך לכך ולועגים לזה.
הסוג השלישי של 'סוחר נאבק' הוא מישהו המרוויח ממסחר סכום נאה למחיה או אפילו סכום כסף נכבד, אבל הוא יודע שלו רק היה עקבי הוא היה מרוויח הרבה יותר. ייתכן שהוא התעניין בפסיכולוגיה של המסחר והשתתף בסמינרים או שהוא עבד עם עצמו, שיפר את תוצאותיו ויודע שיש לו עדיין על מה לעבוד כדי להצליח, במידה שהשיטה שלו מאפשרת.
הייתה חברת דלק בקנדה שהזמינה אותי להעביר סמינר לפני שנים רבות ובעקבות הסמינר אנשים שיפרו את ביצועיהם ב-15%. לא רע. הם שלחו אותי מסניף לסניף, ואחד הסניפים שלהם היה בקנטקי. היה שם בחור שדיבר אתי בפרטיות ואמר: "אני לא רוצה שהחברה שלי תדע שאני עובד איתך. אני רוצה שאת תהיי הנשק הסודי שלי. מה שקרה הוא שהבחור הזה הוא סוחר שהיה בטוח מאוד בעצמו. הוא הרוויח באותה שנה 10 מיליון דולר, אבל הוא אמר לי: "אני רוצה להיות כמו הבחורים הגדולים. אני רוצה להיות כמו הסוחרים הגדולים". עבדתי אתו במשך יומיים באופן פרטי ובעקבות זאת, כעבור שנה הוא הרוויח 35 מיליון דולר. הוא התקשר אליי שוב ואמר לי: "אדריאן, אני עדיין משאיר כסף על השולחן. האם נוכל להיפגש ליום נוסף?". עבדתי איתו יום נוסף ובשנה שאחרי הוא הרוויח 50 מיליון דולר. הסיפור נמשך והוא הרוויח 75 מיליון, 86 מיליון ובינואר שעבר הוא שלח לי דוא"ל ולפיו הוא הרוויח 180 מיליון. עניתי לו בחזרה וכתבתי: "אני מניחה שעכשיו אתה בליגה של הגדולים". והוא ענה לי: "אדריאן, אני עדיין משאיר כסף על השולחן". לא הייתם מחשיבים אותו כ'סוחר נאבק', אבל אם מישהו עדיין משאיר כסף על השולחן ויכול להרוויח יותר כסף, פירוש הדבר שהוא בקטגוריה הזו.


מדוע הסוחרים הנמצאים בקטגוריה זו תקועים בה?

1. הם לא עקביים. דיברתי על כך. אתם צריכים להיות עקביים על בסיס יומי, שבועי וחודשי.
2. הם צריכים להתגבר על הכשלה עצמית. ב'הכשלה עצמית' כוונתי לפחד מפני הצלחה, לפחד מפני כישלון, מפחד לטעות – פחדים רבים שיש לנו... או שיש לכם אמונה מוגבלת. אמונה היא מה שנכון בעבורכם. כך שאם אתם מאמינים שלאנשים עשירים אין חיים מאושרים, מדוע אם כן אתם רוצים להיות עשירים? אתם יכולים לחשוב שזה טיפשי, אבל רבים מאמינים בזה... וייתכן גם שיש לכם קונפליקט פנימי. משהו בכם אומר "קדימה!" משהו בכם אומר "לא!", משהו בכם רוצה לקחת סיכון מסוים, משהו בכם רוצה לקחת סיכון גדול יותר. אתם נאבקים בעצמכם. קונפליקט הוא מצב שבו שתי אמונות נאבקות זו בזו.


מה עליכם לעשות כדי לצאת מן הקטגוריה הזו?

1. לפתח את הכישורים הטכניים.

2. להעלות את היכולת שלכם להסתכן, שכן אחד הדברים שהבחור הזה מקנטקי עשה היה להעלות את הסיכונים ולקחת טריידים טובים יותר.

3. עליכם לבנות את המלאי שלכם. ברור שאם יש לכם אלפיים דולר, אתם לא הולכים להרוויח מיליונים, אף על פי שהיה בחור שאמנם עשה כן, אבל לא הייתי בונה על זה.

4. השיגו לעצמם את הסביבה התומכת שאתם זקוקים לה. ב'סביבה תומכת' כוונתי ששולחן העבודה שלכם צריך להיות מסודר. שאין על השולחן דברים שאינם קשורים במסחר. חייב להיות לכם 'ראש נקי' כדי שתוכלו להתרכז.

5. לבנות ערכים עצמיים, כלומר להרגיש טוב עם עצמכם.

6. לשחרר רגשות מודחקים. אם יש לכם דפוס התנהגות שבו אתם מרוויחים כסף ומרוויחים כסף, ואז כעבור שישה חודשים אתם מפסידים אותו בבת אחת, אני משערת שיש לכם מה שמכונה 'רגשות מודחקים'. רגשות אלה נובעים ממאורע כואב שקרה בחייכם ורגשות אלה מודחקים בכם. מסחר הוא מסע לגילוי עצמי וכל הבעיות שהיו לכם בחיים יצופו כשעוסקים במסחר.

7. להתגבר על הכשלה עצמית. דיברנו על כך עוד קודם לכן. עליכם להתמודד עם כל הפחדים שלכם. ללוּ היה מה שנראה היה כחיים טובים. משפחתו העניקה לו חינוך טוב, תמכה בו והרבה אהבה עטפה אותו בביתו, אבל איש לא ידע שלו שמר בלבו סוד, שלא ניכר על פני השטח, עד שנעשה לסוחר. עד שלו נעשה לסוחר הוא הצליח בכל אשר עשה. הוא היה אתלט מצוין, איש עסקים מצליח, בעל טוב ואב טוב. אבל אז לו נדבק בחיידק המסחר. הוא התחיל לסחור שעות אחדות בשעות הבוקר, אבל אז המסחר השתלט על חייו.

במקרה של לו, הוא היה נבון דיו כדי לעשות את כל הדברים הדרושים כדי ליהפך לסוחר מצליח. הוא קנה לעצמו השכלה, פיתח שיטה, כתב תוכנית עסקית וכו'. עם זאת, בכל פעם שלו הרוויח סכום כסף נכבד, עלו בו רגשות שגרמו לו להחזיר הכל חזרה (לשוק). פגשתי את לו בוועידה והוא נעשה ללקוח שלי. הסוד שלו שמר בלבו, היה שהוא נאנס במחנה כשהיה רק בגיל שמונה.
לו היה צריך להתגבר על מה שהוא החשיב כ'בושה' ו'אשמה' משום שהרגיש אחראי למה שאירע. לו חשב שהוא התגבר על האירוע משום שהוא קרא הרבה ספרים שעוסקים בנושא, אבל הילד שבתוכו לא התגבר על האונס. דרך אגב, אני עובדת עם אנשים רבים באנגליה שיש להם בעיה זו, בגלל הפנימיות שם. אני יכולה לספר זאת לקבוצה זו משום שאיני חושבת שיש כאן מישהו מאנגליה.
מה שמייחד ביצועים במסחר הוא שכל בעיה שאנו מייחסים לה משקל רב ושאינה מטופלת במישור התת-הכרתי תבוא לידי ביטוי בביצועים במסחר. עקביות במסחר יכולה להניב רווח קטן מאוד עד רווח גדול מאוד – תלוי במידת ההתקבלות בנוירולוגיה שלכם. כך שאפילו אם מישהו מרוויח רווח נאה לעתים תכופות, אם הוא מטפל בבעיות הפסיכולוגיות שלו מן העבר הוא ירוויח עוד יותר כסף ובאופן כללי יחיה חיים טובים יותר.


קטגוריה רביעית - הסוחר הממוצע

הסוחר בקטגוריה זו מרוויח כסף באופן עקבי והוא מציית לכללים שקבע לעצמו. לסוג זה של סוחרים יש גם טווח רחב של החזר, תלוי בכמות ההון שאיתה הם עובדים ותלוי מה רמת ההחזר הכספי שהשיטה המסוימת הזו מניבה; כמה הוא מוכן לסכן ואם הוא מוכן לעשות כל שדרוש כדי לפתח את הפסיכולוגיה שלו כדי להוציא מעצמו את המיטב. אף על פי שאין לסוחרים בעיה של עקביות, עדיין יכולות להיות להם בעיות המפרידות בינם לבין השלב הבא של ההצלחה. לסוחר זה תהיה הצלחה יציבה וקריירה ארוכת טווח וכל הסוחרים המתחילים יהיו בני מזל אם יגיעו לרמה זו של מסחר.
כיצד הם הגיעו לרמה זו של הצלחה?

הם השלימו כל מה שדרוש לסוחר כדי לרכז את המשאבים שלו ויש להם מערכת תמיכה יציבה.
מה סוחר צריך לעשות כדי ליהפך לאומן במסחר, כלומר לעבור לקטגוריה הבאה?
1. יש להם די משאבים כדי לתמוך ברמה הבאה.

2. יש להם הרצון, הנתונים הפסיכולוגיים והידע כדי להוסיף, מה שאני קוראת, פילטר של אינטואיציה.


הקטגוריה החמישית – הסוחר האומן האינטואיטיבי

הסוחר האינטואיטיבי הוא סוחר שעשה כל שדרוש כדי להיות סוחר מן השורה הראשונה, אבל אז הוא הלך צעד אחד מעבר לאינדיקטורים הטכניים בכך שהוסיף פילטר של אינטואיציה. יש הרבה שיטות מסחר מצוינות, למשל: כלי גאן, גלי אליוט ורוז הוק, ויש סוחרים רבים שמלמדים שיטות מסחר אלה. ואולם, לרוע המזל, יש הרבה סוחרים שמגלים שהשיטות הללו אינן עובדות בשבילם. סוחרים המלמדים שיטות אלה, אינם מלמדים את החלק האינטואיטיבי משום שרוב האנשים צריכים ללמוד זאת בעצמם. בעוד רבים מכם צברו ניסיון המאפשר להם לדעת לאיזה כיוון הטרייד ילך, ולדעת זאת מצריך יותר מן האינדיקטורים הטכניים, רבים אינם יכולים לכמת את הפילטר הזה או לזהות אותו כמשהו שהם יכולים לסמוך עליו. סוחר אינטואיטיבי יכול לעשות זאת. סוחרים אלה יודעים כיצד לעבוד עם האונה הימנית ועם האונה השמאלית של המוח תוך שיתוף פעולה יעיל ביניהן, כדי לאזן בין ה'שכל הישר' שלהם לבין הצד היצירתי שלהם. מסחר אינטואיטיבי מהימן הוא משהו שלימדתי בהצלחה רבה רבים מלקוחותיי. זה לא משהו שסוחרים אמורים לנסות בעצמם מבלי לטפל תחילה בבעיות הפסיכולוגיות שלהם. אם אתם רוצים לדעת, אם אתם מוכנים לכך יש לי כלי הערכה שייתן לכם מידע זה.

סוחרים רבים מנסים לסחור בצורה אינטואיטיבית והתוצאה היא אסון לחשבון הבנק שלהם. הסוחרים הנוקטים את הצעדים הדרושים כדי לקנות לעצמם הכשרה מלאה כסוחרים, ומטפלים בכל הבעיות הפסיכולוגיות שלהם, יכולים ליהפך לסוחרים אינטואיטיביים. בשלב זה הם מוכנים לקצור את פירות ההצלחה של המקצוע שלהם.


כיצד הם מגיעים לרמה זו?

1. יש להם שיטה או מתודה שהם מאמינים בה משום שהיא נבדקה ונבחנה. אם אינכם מאמינים בשיטה שלכם, אסור לכם לסחור לפיה. רק משום שמישהו אחר מאמין בה, אין פירוש הדבר שאתם צריכים להאמין בה. ב'בדיקה' כוונתי לבדיקה במבט לאחור ובמבט לפנים.

2. הם ממלאים אחר התוכנית העסקית שלהם ואחר הכללים שקבעו לעצמם. דיברנו על תוכנית עסקית שתגרום לכם להיות יותר אחראים כלפי עצמכם.

3. הם התגברו על הבעיות הפסיכולוגיות שלהם. בכל רמת מסחר שאתם נמצאים בה, זה כמו לקלף בצל. אתם מקלפים שכבה אחר שכבה. יש אישה שבאה אליי מקנדה רק בשבוע שעבר. המסחר שלה טוב מאוד. יש לה 100% רווח על כספה בשנה. ואפשר לחשוב שמישהי כזו לא תצטרך מישהי כמוני. כשעשיתי לה הערכה, ההערכה שלה יצאה מושלמת. היא הייתה ללא רבב. אבל היא ידעה שהיא משאירה הרבה כסף על השולחן משום שמשהו בה לא אפשר לה להסתכן במידה שיכלה להסתכן. אינני יכולה לדווח על תוצאות הטיפול שלה, משום שזה עדיין מוקדם מדי, אבל אני בטוחה שהיא תגיע לשלב הזה של ההצלחה.
4. הם פיתחו אינדיקטור אינטואיטיבי מהימן. אני יודעת שרבים מכם רוצים לדעת על אינדיקטור מהימן זה, אבל ביסודו של דבר מדובר בשיקול דעת ואין הוא נועד להחליף את האינדיקטורים הטכניים שברשותכם. זהו פילטר. זהו פילטר שמעל לכל, אם אינו מהימן אסור לעשות בו שימוש.

זוכרים את קרל, נהג המשאית שנעשה לסוחר? הייתי אומרת שהוא אחד הלקוחות המצוינים, משום שהוא עבר את הדרך הארוכה ביותר ועשה צעד גדול בעצמו. לעתים אדם צריך 'דחיפה' אחת, עצה אחת שתעורר בו מוטיביציה, מישהו שמאמין בכל מה שנאמר קודם. אבל ראשית עליכם להרשות לעצמכם לשמוע את התשובות של מה שאתם מחפשים, אז אתם צריכים לנקוט צעד, לכתוב תוכנית ולנהוג לפי תוכנית זו. אתם צריכים להתקדם דרך המהמורות שבדרך ואתם צריכים לתמוך בנוירולוגיה שלכם לאורך הדרך באמצעות שיפור ההיבטים הפסיכולוגיים שלכם. קרל נהג המשאית הוא כעת מולטימיליונר בזכות המסחר היומי, ויש לו תואר בכלכלה. הוא לומד כעת לתואר שני והוא נשוי באושר ויש לו שלושה ילדים. הדבר היחיד שקרל לא קיבל מן המשאלה המקורית שלו הוא שהוא עדיין לא יפה תואר, אבל אני לא חושבת שקרל יאמין לכם אם תאמרו לו זאת. 

הסדנה הזו סגרה מעגל בכך שעברנו מהסוחר המקווה (Into-Wishing Trader) לסוחר האינטואיטיבי (Intuition Trader) ואני מקווה שיום אחד אוכל לבוא לשם, לישראל, כדי לעבוד עם כמה מכם (באופן פרטי) או אולי בסמינר. זו אחת משאיפותיי. אם אתם בארצי או שאתם באים לאחד הכינוסים, אנא בואו ואמרו לי שלום. 

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות