"לנסוע רוורס" - כללי הרוורסל


בחדר המסחר של טריידנט עולים שני סוגים של טריידים: הסוג הראשון – טריידים המתבססים על תצורה, כלומר פריצות (במגמה עולה) ושבירות (במגמה יורדת), והסוג השני – טריידים המתבססים על מגמה, כלומר רוורסלים.


מהו רוורסל?

ההגדרה הקלאסית של רוורסל היא שינוי כיוון במגמה. כלומר, מהלך שבו מניה עוברת ממגמת עלייה למגמת ירידה (ולהפך) ייקרא 'רוורסל'. אנו בחדר המסחר של טריידנט קוראים 'רוורסל' לתיקון בולט בתוך המגמה של המניה בין שהיא עולה ובין שהיא יורדת, ובעצם מתכוונים לרול-אפ (Roll-Up) ולרול-אובר (Roll-Over) הנלמדים בקורסי המסחר של טריידנט.


מתי רוורסלים עדיפים על פריצות ושבירות?

עם פתיחת המסחר כאשר נפח המסחר גבוה יחסית פריצות ושבירות עובדות היטב. ואולם, ככל שקרבה שעת הפסקת הצהריים (הלאנץ') הולך ופוחת נפח המסחר ועמו סיכויי ההצלחה בפריצות ובשבירות. כאשר מניה כלשהי פורצת או שוברת בעת שנפח המסחר נמוך יחסית, רבים הסיכויים שהפריצה או השבירה ייכשלו והמניה תתקן מיד לאחר הפריצה. תיקון זה יהיה בדרך כלל אלים וכואב, והמניה תצא בסטופ.

מסיבה זו בדיוק נעדיף שלא להיכנס למניה עם הפריצה או השבירה אלא לחכות לתיקון של המניה בידיעה ודאית כמעט שזה בוא יבוא. הכניסה למניה בעת התיקון ולא בעת הפריצה מקטינה את הסיכוי להפסד ומעניקה לנו מרווח ביטחון. כאשר המניה מסיימת את התיקון ומגיעה בשנית אל נקודת הפריצה או השבירה אנו כבר מורווחים על המניה וסיכויי הפריצה בפעם השנייה שהמניה נוגעת בטריגר גבוהים יותר (כפי שקורה למשל בתצורת 'כוס וידית').


הכניסה לרוורסל – תנַאי השוּק (Market) ותנַאי השוֹק (Shock)

תנַאי השוּק (Market) – תנאי זה כללי והוא נכון לכל סוגי הטריידים. כדי שטרייד כלשהו יצליח אנו זקוקים לרוח גבית מן השוק. משתמעים מכאן שני דברים: האחד, ניכנס לרוורסל במניה עולה רק כאשר השוק, כפי שהוא מגולם ב-SPY (תעודת הסל של ה-S&P500), עולה (ולהפך). האחר, ניכנס לרוורסל רק כאשר השוק מאותת על שינוי כיוון.
תנַאי השוֹק (Shock) – תנאי זה נכון לרוורסלים בלבד. ניכנס לרוורסל רק כאשר המניה תיקנה תיקון של ממש, תיקון שהיה גורם לכם לברוח מן המניה חבוטים ומוכי הלם ("שוֹק"), לו בחרתם להיכנס למניה בנקודת הפריצה או השבירה. (כל המעוניין ללמוד עוד על תנאי זה מוזמן לצפות בשיעורו של מאיר ברק "כניסה לשינויי כיוון תוך-יומיים" מיום 30 באוקטובר 2008.)
מובן שיש להקפיד על תנאים אחרים הנכונים גם לכל טרייד אחר, כגון יחס סיכון-סיכוי הולם, נקודת סטופ סבירה – בדרך כלל לא יותר מ-20 סנטים, ושינויי נפח (ווליום) התואמים את כיוון המגמה. למשל, בעת תיקון במניה עלינו לוודא שהנפח הולך ויורד עם התקדמות התיקון. כאשר המניה חוזרת אל המגמה הראשית שלה עלינו לוודא שהנפח הולך וגדל.


נקודת הכניסה לרוורסל

בלונג אעדיף להיכנס לרוורסל בנר הירוק הראשון שבא לאחר נר דוג'י (נר המסמל חוסר החלטה בשוק).
בשורט אעדיף להיכנס לרוורסל בנר האדום הראשון שבא לאחר נר דוג'י.
נקודת היציאה ("הסטופ") תמוקם מתחת לדוג'י (בלונג) או מעליו (בשורט).


דוגמה

כפי שאפשר לראות בגרף מניית ביוג'ן (סימול: BIIB) מיום 26 בנובמבר 2008, פתחה המניה את חלקו הראשון של יום המסחר בעלייה. זמן קצר לאחר תחילת הפסקת הצהריים החלה המניה לתקן, וירדה ממחיר של 41.5 בקירוב למחיר של 40.5 בקירוב. עד לשעה שתיים בצהריים (זמן ניו יורק) דשדשה המניה ויצרה תחתית כפולה ("דאבל בוטום"). כאשר התברר כי המניה יצרה תחתית שנייה, חיפשנו נקודת כניסה למניה וזו נמצאה מעל לדגל השורי ("בול פלאג") שיצרה המניה, במחיר של 40.58. מנקודה זו ואילך עלתה המניה בלי לעצור עד לנקודת ההתנגדות ב-41.5, שם מכרנו מחצית מכמות המניות שבידינו. נקודת היציאה הייתה ב-42.00 כאשר התחילה המניה לתקן. שלא כמנהגנו, מכרנו בנקודה זו את כל כמות המניות הנותרת, הואיל והתקרבנו אל סופו של יום המסחר. שימו לב למחזורים העולים עם החזרה למגמת העלייה.
סיכום

מכיוון שפריצות ושבירות מוגבלות בעיקר לתחילתו של יום המסחר, לימוד והכרה של הרוורסלים יסייעו מאוד בידי סוחר מקצועי המבקש להרחיב את טווח הפעולה שלו ולסחור גם בהפסקת הצהריים ולאחריה. 

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות