השפעת המלצה של בית השקעות על מניה

יש המלצה, מה זה אומר?

בשיעור הקודם עסקנו בהשפעת הדוח הרבעוני על התנהגות המניה. בשיעור שלהלן אוסיף לעסוק בגורמים המשפיעים על התנהגות המניה – הפעם, השפעת הורדה או העלאה של המלצה.
גורם חשוב נוסף המשפיע על התנהגות מניה בטווח הקצר, פרט לדוח הרבעוני הוא הורדה או העלאה של המלצה מטעם אחד מבתי ההשקעות. ככל שבית ההשקעות נחשב יותר וככל שהאנליסט המסקר את החברה המומלצת בר סמכא בתחומו, כך גדל הסיכוי שההמלצה תשפיע על תנועת המניה.

פרסום ההמלצה נעשה בדרך כלל בבוקר (זמן ניו יורק) כשעה עד שעתיים לפני פתיחת המסחר. ואולם, שלא כמו הדוח הרבעוני שמועד פרסומו קבוע וידוע בדרך כלל, בכל הנוגע להמלצות וסקירות לא נקבעו מסמרות ולא נקבעו כללים ומועד פרסומם לרוב אינו ידוע. סוגי הסקירות והדוחות מרובים, ובאתרי האינטרנט המקצועיים ניתנת למשקיע האפשרות לקנות את כל הפרסומים או להסתפק רק בכותרות. בכל יום מסחר מתפרסמות 150-100 סקירות, דוחות והמלצות.

בדרך כלל המלצת "קנייה" או המלצת "מכירה" יהיו בעלות ההשפעה החזקה ביותר, אם כי גם הורדת המלצה מ"קנייה" ל"ניטרלי" יכולה להשפיע על התנהגות המניה. גם הנימוק הנלווה להמלצה חשוב. להמלצה הנובעת מהיבטים פונדמנטליים עמוקים משקל רב משל המלצה הנובעת מהיבט זמני וחולף.

להלן שלוש דוגמאות להמלצה ולתגובת המניה להמלצה:


דוגמא 1

ביום חמישי, 19 בדצמבר 2008, הוריד בית ההשקעות גולדמן זקס את המלצתו למניית יונטייד סטייטס סטיל (סימול: X) מ"קנייה" ל"ניטרלי" ואת מחיר היעד ל-41 דולר. כפי שאפשר לראות בגרף התוך-יומי, ירדה המניה בחדות עם פתיחת המסחר. בסיכום יומי איבדה המניה 12% ביום שבו ירד השוק, כפי שהוא מגולם במדד ה-S&P500, ב-1.5%.
דוגמא 2

ביום חמישי, 18 בדצמבר 2008, הוריד בית ההשקעות פייפר ג'פריס את המלצתו לחברת אינטל (סימול: INTC) מ"קנייה" ל"תשואת חסר" ואת מחיר היעד מ-26 דולר ל-11 דולר. הורדת ההמלצה באה על רקע האטה בשוק המחשבים האישיים.
כפי שאפשר לראות בגרף התוך-יומי ירדה מניית אינטל לכל אורך יום המסחר. אינטל איבדה 5% ביום שבו איבד מדד הנאסד"ק 1.3%.
דוגמא 3

ביום חמישי, 18 בדצמבר 2008, העלה בית ההשקעות גולדמן זקס את המלצתו למניית אינטרקונטיננט אקסציינג' (סימול: ICE) ל"קנייה" וצירף את המניה לרשימת המניות המומלצות לקנייה (הוספה לרשימה זו מלמדת שההמלצה חזקה מהרגיל). מנגד, קבע בית ההשקעות פייפר ג'פריס את המלצתו למניה על "החזק" ואת מחיר היעד לחברה על 81 דולר. בפייפר ג'פריס סברו שצמיחת החברה מוטלת בספק על רקע התנהגות הצרכנים. 

האם המשקיעים התייחסו להמלצה החיובית של גולדמן זקס או להמלצה השלילית של פייפר ג'פריס? את זאת אפשר לראות על נקלה בגרף שלהלן. עם פתיחת המסחר עולה מניית החברה בחדות, אך מדד ה-S&P500 ירד באותו היום ב-1.5% ומשך את המניה מטה לירידה של 0.4% בסיכום יומי.
סיכום

שלוש הדוגמאות שהבאנו כאן ממחישות היטב התנהגות חריגה במניה בעקבות המלצה. השילוב בין סוחר מניות מיומן וזריז לבין מידע בדבר העלאה או הורדה של המלצה יכול להניב תשואות גבוהות על בסיס יומי-יומי. סוחר המניות "רוכב על הגל" שמייצרים המוסדיים במניות המומלצות – בין שהם מוכרים את המניות ובין שהם קונים אותן. מובן שגם כאן חשוב להקפיד הקפדה יתרה על יחס סיכון-סיכוי הולם ועל נקודת כניסה מובהקת. 

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות