זיהוי תבניות כשל בשוק

באיזה צד של השוק אתה נמצא?

בצד החכם או בצד הטיפש? אנליסט שלמה קופר מסביר כיצד להישמר ממלכודות שסוחר מקצועי מזהה בלא קושי וכיצד לסחור בצד החכם של השוק אחד הנושאים החמים בעולם המסחר היום הוא זיהוי תבניות כשל. המונח "תבנית כשל" מתייחס לתבנית טכנית מקטגוריית תבניות ההמשך ותבניות היפוך המגמה. כל סוחר בטריידנט מכיר תבניות
המלמדות על המשך המגמה הראשית כגון "כוס וידית", ותבניות היפוך המלמדות על סיום המגמה כגון "ראש וכתפיים".
תבנית הכשל מאפשרת לנו לזהות בדיוק את אותן תבניות דמה, שרק נראות כמו תבניות המשך או תבניות היפוך ומושכות אליהן "כסף טיפש".


תבנית כשל לתבניות המשך

תבנית זו מופיעה לאחר מגמה חזקה, ברורה ויציבה, המתנהלת זה זמן רב. לקראת סיומה של המגמה תש כוחו של הצד השולט בשוק, בין שמדובר בקונים ובין שמדובר במוכרים. כאשר השוק נמצא בשלב האחרון של המגמה, רגע לפני היפוכה והעברת השרביט לצד השני, אנו נראה תבניות המשך קלאסיות כגון "כוס וידית" או "משולש שורי מתכנס". מטרת התבנית היא למשוך את "הכסף הטיפש" למלכודת דובים קלאסית. סוחר מקצועי, מתוחכם ובעל ניסיון, ידע לזהות תבניות אלה כתבניות המועדות לכישלון ויחמוק מהן באלגנטיות. כפי שנראה להלן יש פרמטרים ברורים ומפורשים המלמדים כי תבניות אלה נידונו מראש לכישלון. במאמר זה נבחן את הדינמיקה של תבניות אלו, ונלמד על תבנית הקרויה תבנית 2B High/Low.


תבנית כשל לתבניות היפוך מגמה

גם תבנית זו מופיעה לאחר מגמה חזקה למעלה או למטה, המתנהלת זה זמן רב. בשלב מסוים הצד השולט במגמה "ייקח אוויר" כדי להיערך לשלב הבא של המגמה. תבניות המחיר ייצרו בשלב זה תבניות קלאסיות להיפוך מגמה, כגון תבנית "ראש וכתפיים". ואולם, למעשה, מדובר
רק במנוחה קצרה של הדובים או השוורים. הללו מתכוננים להמשיך בסערה בכיוון המגמה הראשית. מטרת תבנית ההיפוך שנוצרה היא למשוך "כסף טיפש" ולגרום לו לחשוב שהמגמה התהפכה, רגע לפני
שהיא ממשיכה בכיוונה המקורי. סוחר מקצועי ובעל ניסיון ידע לזהות תבניות אלו כתבניות המועדות לכישלון וימתין לרגע שבו המגמה תמשיך בכיוונה הראשי. ארחיב את הדיון בנושא במאמרי הבא.


תבנית 2B High/Low

אחת מתבניות ההיפוך החזקות ביותר היא תבנית הקרויה 2B High/Low. תבנית זו עוקבת אחרי מגמה ברורה ויציבה שנבנית בגרף המניה או בגרף השוק, מזהה ומנצלת תהליך כשל שבו נראה כי המגמה נמשכת, אך היא למעשה עומדת לקראת סיום והיפוך. תבנית זו היא וריאציה על תבנית של פסגה כפולה ותחתית כפולה. היא מצביעה על מצבים שבהם הדובים או השוורים חלשים מאוד לאחר תנועה חזקה עם המגמה, ומכניסים בסופה את "הכסף הטיפש" כדי לממש את הרווחים שהצטברו עם התקדמות המגמה. מי שמצטרף אחרון למגמה, הוא שמממן את רווחי המגמה לסוחרים שזיהו אותה מבעוד מועד. האחרונים להיכנס למגמה, רגע לפני שהיא באה אל סיומה, מובלים שלא בידיעתם למלכודות דובים או למלכודות שוורים.
מטרת התבנית
1. התבנית מצביעה על מלכודת דובים ועל מלכודת שוורים מבעוד מועד, ועם התהוותה יימנע סוחר מיומן מלהיכנס לטרייד חדש בכיוון המגמה, רגע לפני סיומה.
2. התבנית מאפשרת טריידים של היפוך מגמה קרוב מאוד לנקודת ההיפוך.
3. סוחר מקצועי שכבר מנהל כמה עסקאות שנפתחו בעת שהמגמה הראשית הייתה בעיצומה, יגביר את עירנותו עם איתור התבנית ויקרב את נקודות הסטופ שלו כדי להגדיל עוד יותר את הרווח שלו.


סיכוי/סיכון

בתבנית זו הסיכוי גבוה והסיכון נמוך, ועל כן היא משמשת רבות את הסוחרים המקצועיים.


דינמיקת התבנית

התבנית מתקיימת כאשר המחירים מגיעים לשיא חדש או לשפל חדש בהמשך למגמה הראשית. לאחר מכן, הם נסוגים אחורה לתיקון בריא. לאחר הנסיגה, המחירים מנסים "לעשות ריטסט" לשיא או
לשפל האחרון. מחיר המניה מצליח להגיע לשיא או לשפל חדשים, ונראה כי המגמה הראשית נמצאת בעיצומה.
אך המומנטום שלה נמוך ו"הכסף הטיפש" הוא שמזרים חמצן לנשימתה האחרונה של המגמה. המחירים אינם מצליחים להתבסס מעל השיא האחרון או השפל האחרון, נסוגים מיד ומאותתים כי השיא או השפל האחרונים נכשלו. תבנית זו מאפשרת לזהות היטב היפוך מגמה בשלבים המוקדמים שלו, ואפשר לראותה בכל יום מסחר בתצורות תוך-יומיות
על הגרף או בתצורות על הגרף היומי. משום כך, היא משמשת את סוחר היום ואת סוחר הסווינג גם יחד.


כללים 2B High

השוק במגמת עלייה ומגיע לשיא חדש לאחר כ-20 נרות. השוק מתקן במשך 5-8 נרות, ולאחר התיקון השוק מנסה להיסחר במחירים גבוהים מן השיא האחרון בנר הקרוי "נר פריצה" (או "עמודת פריצה"). לנר הפריצה לא תהיה המשכיות, המומנטום ייחלש והקונים ייעלמו. חיש מהר המחיר צונח אל מתחת לנמוך של נר הפריצה ומשלים את תצורת2B High. נוצר אפוא איתות למסחר בכיוון מטה. הסטופ יוצב מעל לגבוה האחרון.
לדוגמה לחץ כאן


כללים 2B Bottom

השוק במגמת ירידה ומגיע לשפל חדש לאחר כ-20 נרות. השוק מתקן במשך 5-8 נרות, ולאחר התיקון השוק מנסה להיסחר במחירים נמוכים
מן השפל האחרון בנר הקרוי "נר שבירה" (או "עמודת שבירה"). לנר השבירה לא תהיה המשכיות, המומנטום ייחלש והמוכרים ייעלמו. חיש מהר המחיר עולה אל מעל לגבוה של נר השבירה ומשלים את תצורת2B Bottom. נוצר אפוא איתות למסחר בכיוון מעלה. הסטופ יוצב מתחת לנמוך האחרון.
לדוגמה לחץ כאן


הערות

1. גל הירידות האחרון, המייצר את השפל החדש, ימנה בדרך כלל יותר נרות מגל הירידות הראשון (נכון גם למגמת עלייה). תופעה זו מרמזת על היחלשות המומנטום ועל ירידה בכוחו של הצד השולט בשוק.
2. מחזורי המסחר המייצרים את גל הירידות האחרון יהיו נמוכים ממחזורי המסחר שבגל הראשון. הירידה במחזורי המסחר היא עד נוסף להיחלשות המומנטום.
3. חשוב לזכור כי מומנטום הולך ונחלש אין פירושו התהפכות המומנטום וכי סוחר מקצועי בודק בראש ובראשונה את המחיר של המניה או השוק. אזור היפוך המגמה הוא אזור "עצבני" מאוד ופעמים רבות המחיר יחזור אחורה פעמים אחדות ויפעיל פקודות בכיוון המגמה, עד שנחזה במהלך חזק בכיוון הרצוי לנו.
דוגמה גרף ה-SPY מיום 30 באפריל 2009

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות