כיצד לסחור באי צף?

גאפ

מניה הפותחת את יום המסחר בגאפ אפ (Gap-Up, פער מחירים כלפי מעלה) או בגאפ דאון (Down, פער מחירים כלפי מטה) אינה מחזה נדיר בבורסות וול סטריט. לכאורה, מניה כזו משמשת מטרה קלה לסוחר מקצועי הנוהג לקנות (לונג) מניות חזקות מאוד ולמכור בחסר (שורט) מניות חלשות מאוד. ואולם, ברבים מן המקרים לא נעשה כן משתי סיבות: האחת, מניות הפותחות בגאפ הן מניות מתוחות, כלומר הן כבר עשו תנועה חדה למדי. האחרת, רוב הגאפים נסגרים עוד באותו היום, בעיקר בשל מימושים. גם מסחר בכיוון סגירת הגאפ אינו מומלץ בדרך כלל, שכן מדובר במסחר נגד המגמה במניה. בשיעורי הקודם "תיקון פערים: רוורסל לאחר סגירת גאפ אפ" הראיתי כיצד אפשר לנצל את סגירת הגאפ לצורכי מסחר.  בשיעור זה אף הסברתי מהו 'גאפ' ומהי 'סגירת גאפ' ומי שהדברים כאן אינם ברורים לו מוזמן לצפות בשיעור  ולקרוא את המאמר המלווה אותו במאגר השיעורים שבאתר טריידנט.


מהו אי צף (Island)?

לא אחת קורה שמניה הפותחת בגאפ אינה ממשיכה בתנועה עם כיוון הגאפ (מהלך הנקרא Gap and Go) אלא מדשדשת. דשדוש זה יוצר רצף של נרות יפניים המנותקים מקו המגמה של המניה והם קרויים בשל כך 'אי צף' (Island). מדוע המניה מדשדשת לאחר הגאפ? התשובה הפשוטה היא שיש לחץ על המניה הן מצדם של הקונים והן מצדם של המוכרים. ננסה להבין מה קורה, למשל, בגאפ אפ. בגאפ שכזה השורטיסטים נקלעים ללחיצת שורטיסטים (Short Squeeze) והם מבקשים לקנות את המניה שגרמה להם הפסד. אליהם מצטרפים לונגיסטים המאמינים שהמניה תעלה. הלונגיסטים, לעומתם, מחככים ידיהם בהנאה ומבקשים למכור את המניה כדי לממש את הרווח. אליהם מצטרפים שורטיסטים המבקשים לעצור את עליית המניה, בתקווה שהגאפ ייסגר כמו רוב הגאפים.


כיצד נסחור באי צף?

משום שבעת הדשדוש איננו יודעים מי יכריע בקרב בין המוכרים לבין הקונים, אנו ממתינים בסבלנות להתפתחות הקרב. אם המניה יוצרת כוֹס (Cup) כלפי מטה, נרצה לעשות שורט על המניה ואם המניה יוצרת, למשל, דגל שורי (Bull Flag) נרצה לקנות את המניה. במילים אחרות אנו מצטרפים אל המנצחים. יש להקפיד, כמובן, על נקודת כניסה מדויקת. 


דוגמה

מניית STJ פתחה בגאפ אפ בתאריך 27 בינואר 2009 ומאז ועד לכתיבת דברים אלה (22 בפברואר 2009) התנהלה באי צף. אפשר לראות את הדברים בבירור בגרף היומי שלהלן. ב-13 בפברואר נוצרה הזדמנות כניסה למניה במחיר של 37.5 בדולרים, בדגל שורי (Bull Flag) שנוצר עם פתיחת המסחר (ראו הגרף התוך-יומי). שימו לב שנקודת הכניסה נמצאת מעל לאזור התנגדות שיצרה המניה בגרף היומי. 

גרף יומי
גרף תוך יומי

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות