חברו הטוב ביותר של הסוחר

החבר שלי! 

אני נוטה לאכזב את חבריי הקרובים ואת בני משפחתי בכל פעם שהם שואלים אותי מה לעשות בכספם. בכל פעם שכזאת אני עונה להם שילכו עם המגמה. כשהם מתעקשים ודורשים ממני תשובה, אני אומר להם שיפנו לחברים האמיתיים שלהם במסחר. זה מה שאני עושה. לחבר שלי במסחר, החבר היחיד שיש לי בעולם המסחר, וגם לכם - אני מקווה, קוראים מגמה!  ממה מורכבת מגמה?
צ'ארלס דאו, עיתונאי אמריקני שהניח את יסודות הניתוח הטכני (אותו דאו ממדד דאו ג'ונס) הגדיר מגמה כרצף של גלים היוצר את כיוון השוק. השוק יכול לנוע בשלושה כיוונים: מגמת עלייה, מגמת ירידה ודשדוש.


מגמת עלייה 

מגמת עלייה היא רצף של שני שיאים עולים ושני שפלים עולים.
דוגמה: בתעודת הסל SPY, המייצגת נאמנה את השוק האמריקני, אפשר לראות את המניה מתחילה לעלות לאחר "שפל 1" בחודש יולי ומייצרת שיא ("שיא 1") בחודש אוגוסט. במהלך אוגוסט השוק האמריקני מגיע לשפל נוסף ("שפל 2") גבוה מקודמו. לקראת סוף אוגוסט השוק האמריקני מגיע לשיא חדש ("שיא 2") ומכריז באופן רשמי על מגמת עלייה. לאחר הכרזה זו הצפי הוא להמשך עליות, כמו שאמנם ראינו לכל אורך שנת 2007.

מגמת עליה


במקרה של מגמת עלייה אנו מצפים מן המניה....להמשיך לעלות! ברגע שזיהינו מגמת עלייה רוב הסיכויים שהמניה תוסיף ותעלה. זהו, כל כך פשוט...הבנתם? מזל טוב סיימתם את השיעור הראשון שלכם במסחר.


מגמת ירידה 

מגמת ירידה היא רצף של שני שיאים יורדים ושני שפלים יורדים.
דוגמה: בתעודת הסל SPY, אפשר לראות ירידה מ"שיא 1" בחודש אוקטובר ל"שיא 2" בחודש דצמבר. במהלך נובמבר נוצר "שפל 1" שממנו יורד השוק האמריקני ל"שפל 2" בחודש ינואר. הנה, לאחר שני שפלים יורדים ושני שיאים יורדים אפשר להכריז על מגמת ירידה.
 תארו לעצמכם שהייתם יודעים בינואר 2008 שהשוק האמריקני בדרך למטה (אני ועוד הרבה מקצוענים ידענו זאת – הגרף מראה זאת בבירור!). יכולתם לחסוך מעצמכם הפסד של כמה עשרות אלפי שקלים ואולי אפילו כמה מאות אלפים, לו רק הייתם יוצאים מהשוק בזמן. כל כך הרבה סיפורים עצובים יש על משקיעים פשוטים שהפסידו עשרות אחוזים על כספם. מבחינתי, הכל היה ידוע מראש, וגם אתם יכולים לדעת זאת על ידי קריאת המגמה. צעד מאוד פשוט שאפילו האחיינית שלי, שמלאו לה רק עשר שנים, כבר יודעת


אין מגמה 

דשדוש ("אין מגמה") הוא רצף של שני שיאים ושני שפלים הנמצאים באותו הגובה. אם נתקלתם במניה מדשדשת, עליכם לעשות דבר אחד בלבד - לעבור מהר למנייה הבאה כי עם דשדוש אין לנו מה לעשות!


סיכום 

זיהינו מגמה, מעולה! אנחנו יודעים לאן מועדות פניה של המניה - למעלה, למטה, או הצידה (דשדוש). כל שנותר לנו לעשות הוא למצוא את נקודת הכניסה בעזרת תצורות טכניות (שעליהן נדבר בכתבות הבאות) ומדדי שוק (שגם עליהם נדבר בכתבות הבאות). אתם מוזמנים להעלות בטוקבקים מניות הנעות לדעתכם במגמה ברורה, ואני אשתדל לומר לכם אם צדקתם ואם לאו. בשבוע הבא נלמד היבטים טכניים נוספים החשובים לסוחר המתחיל.

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות