כללים לזיהוי תחתית

המסקנה

ניתן להרוויח המון כסף בקניה בתחתית בתנאי שיודעים בדיוק מתי היא מתרחשת. בהקשר זה הציבור נוהג בדיוק ההיפך. הציבור נוהג לרכוש מניות כאשר הן בעליה ולזרוק אותן בהיסטריה כאשר הן בתחתית. נתון סטטיסטי מוכר מלמד ש – 90% מהציבור מפסיד בשוק ההון. מה המסקנה? לעשות ההיפך ממה שנהג המונית לוחש לכם. כסוחר מקצועי במניות וול סטריט ראיתי משקיעים באים והולכים. במשך שנים למדתי את אופיים והתנהגותם. עם השנים פיתחתי כמה כללי יסוד לזיהוי תחתית שמתבססות על התנהגות המשקיעים והשוק. אלו הם כללים שנוסו בקרב, נצברו בעמל וכסף רב ועומדים כעת לרשותכם הקוראים. הכללים פשוטים להבנה אולם קשים למימוש. הקושי הוא מנטאלי. המוח אומר לכם שזה הזמן לפעול, אולם הלב מטעמיו, מתנגד. ללב יש המון סיבות הגיוניות: פחד מפני הפסד, לחץ חברתי, חשש מהבלתי נודע ועוד. ההתנגדות של הלב נובעת מהעובדה שאתם אנושיים. המרחק הפיזי בין המוח ללב קצר אולם אצל רוב האנשים זהו מרחק שאינו ניתן לגישור. כדי להצליח בשוק ההון עליכם לעבור טרנספורמציה מנטאלית שבה המוח והלב חד הם. זהו תהליך קשה שלקח לי מספר שנים להפנימו. כאשר לבסוף השלמתי את הטרנספורמציה, ראיתי את המטריקס של השוק בצורה שונה, בערך כמו שבשלב מסויים פסנתרן מפסיק לתרגם את התווים למיקום הקלידים, השלב שבו הוא שומע את המוזיקה כבר בשלב התווים. כלל היסוד להצלחה בשוק ההון הוא ניתוק הרגשות מההחלטות הפיננסיות. מסוגלים? תמשיכו לקרוא.


כלל ראשון: הדם צריך להישפך ברחובות

כאשר אתם מחפשים תחתית במניה תנסו לדמיין מה הייתה הרגשתכם אם הייתם קונים אותה לפני הירידה. אם אתם מרגישים שהייתם שורדים את הירידה בלי לברוח, זה לא הזמן לקנות. אם אתם חושבים שלא הייתם עומדים בלחץ – זה הזמן לקנות. זו צריכה להיות ירידה שגורמת לכם להישבע שאם הייתם בתוך המניה לעולם לא הייתם מתקרבים עוד לבורסה. זהו כלל חשוב אולם שימו לב שלא כל מניה שעומדת בכלל זה תקפה. אתם צריכים לחפש מניות שמצבן העסקי תקין. מניות שאף אחד לא מבין מדוע הן ירדו. בדרך כלל אני לא בעד לרכוש מניות בגלל הפונדמנטל. זה המשחק של הקרנות. משחק שהקרנות נכשלות בו כבר עשרות שנים ויכשלו בו גם בעתיד. אני מספיק מנוסה בשביל לדעת שאין שום קשר בין המצב הכלכלי של החברה למחיר המניה, אולם כאשר מניה נסחרת במחיר מזעזע מתחת למצבה הכלכלי, זה הזמן לקנות. במסגרת הכלל הזה צריך לבדוק גם לאיזה סקטור שייכת המניה. לדוגמא: אם בתקופה של משבר פיננסי קשה תשקלו לרכוש מנית בנק מסויים שנסחרת במכפיל חלומי של פי 6 על הרווחים של השנה הבאה, אני לא בטוח שאתם עושים עסקה טובה. סביר להניח שבשנה הבאה הבנק לא יעשה אפילו חצי מזה. באותה מידה גם לא הייתי ממליץ לחפש תחתיות במניות הדוט-קום בשנות משבר האינטרנט. תזכרו שככל שהכאב גדול יותר –סיכויי ההצלחה טובים יותר.


כלל שני: אל תאזינו להמלצות המקצוענים

אל תאזינו למנתחים טכניים, אנליסטים, אתרים כלכליים, תוכנות הוקוס פוקוס שצופות את העתיד, מנהלי קרנות ובמיוחד כלכלנים שטוענים שזיהו את התחתית. הם לא יותר מרעש רקע שאתם צריכים להשמר לא להתקרב אליו גם עם מקל באורך של שני מטר ביד. המשחק הזה לא כל כך פשוט כמו לקרוא כתבה בעיתון או להאזין לרדיו. מנהל קרנות שטוען שהוא שורי במניה כאילו יצא בהצהרה שהוא כבר מושקע בה. תזכרו את הכלל הראשון שאומר שהכאב צריך להיות בשיא והמצב חייב להיות חסר תקווה לפני שאתם קונים. אם יותר מידי אנשים אומרים לכם שהשוק יעלה – עדיין לא ראיתם את התחתית. ככל שתאזינו פחות לברי סמכא, סיכויי ההצלחה שלכם יגדלו. ככל שתגיעו מהר יותר למסקנה שאף אחד לא יכול לעזור לכם, במיוחד הכלכלנים, כך ייטב לכם. רוב הכלכלנים לא מסוגלים להודות שהם ביזבזו ארבע שנות לימוד ועדיין לא מסוגלים להסביר מדוע הבורסה עולה או יורדת. בכדי להצדיק את התואר והמעמד הם תמיד ימצאו תירוץ משכנע לעליות או לירידות.


כלל שלישי: הורדת דירוג אנליסטים

בעת חיפוש תחתית תעשו ההיפך ממה שאנליסטים ממליצים לכם לעשות. רוב המלצות האנליסטים מוטות. במקרים רבים קרנות "מפעילות" אנליסטים שימליצו על מניות שבהן הן זה עתה גמרו להצטייד. גם חברות מפעילות אנליסטים ומזינות אותם במידע פנים השכם והערב. חשבתם פעם איך אנליסט יודע "לחשב" בדיוק את צפי הרווח למניה? המניה שאותה אתם קונים צריכה לסבול מהורדת המלצת אנליסטים. בכל שנותיי מעולם לא נתקלתי באנליסט שהעלה דרוג ל"קניה" בנקודת תחתית. להיפך וכמעט ללא יוצא מהכלל, האנליסטים יורידו דרוג בתחתית. מניה שהייתה ב"החזק" תעבור ל"מכור". הבעיה היא השיטה. רוב האנליסטים מדרגים מניות לפי היחס בין תחזית הרווח לבין הרווח בפועל. כאשר מניה מנצחת את התחזיות הם יעלו המלצתם וכאשר היא אינה עומדת בתחזיות הם יקטינו. כאשר היא נכשלת ולוא גם באופן מקרי וזמני – הם יקטינו תחזיות. כאשר מניה מומלצת מתרסקת, מרוב בושה הם חייבים להקטין את ההמלצות. זה משחק מכור מראש. הבעיה עומדת להחמיר בעתיד הקרוב כי המשבר הנוכחי תפס את רוב האנליסטים בהפתעה. הם נתפסו בשיא המשבר עם יותר מידי המלצות "החזק" או "קניה". התוצאה: הרגולטור זועם. הרגולטור לא אהב את המצב בו אנליסטים המליצו והבורסה נפלה ועומד בתגובה להדק את החגורה. התוצאה: אם אתם מקווים לקבל המלצות קניה בתחתית – תשכחו מזה. כדי לקנות מניה בתחתית אתם צריכים שרוב מכריע של האנליסטים המסקרים את המניה ימליצו על מכירה. בונוס: אם הורדת ההמלצה האחרונה לא הורידה עוד את מחיר המניה, זה אומר שכל המוכרים החלשים מחוץ לתמונה ומחיר המניה משקף את כל הציפיות הרעות. מכאן רק הדרך למעלה פתוחה.


כלל רביעי: מחזור העסקאות גדול בתחתית

טרם תכריזו על תחתית עליכם לוודא שהמשקיעים החלשים כבר לא בתמונה. מחזור גדול פירושו שיש הרבה מוכרים אבל תזכרו שעל כל מוכר יש קונה. פירושו של דבר הוא שהמניה החליפה הרבה ידיים. מוכרים חלשים נפרדו ממנה ובעלי בית חדשים נכנסו לשכונה. בעלי הבית החדשים קנו במחיר הנוכחי. יש להם יותר סבלנות ועמידות. ככל שהמחזור גדול יותר כך כמות גדולה יותר של מוכרים הוחלפה בקונים. זכרו שמניה שירדה במחזור גדול קונים, לא מוכרים.


כלל חמישי: חדשות רעות אינן משפיעות לרעה

כאשר המניה נמצא בשיא התחתית, החדשות הרעות ואפילו הציפיות לחדשות רעות נוספות כבר מגולמות במחירה. כאשר כל המוכרים החלשים יצאו מהתמונה, הקונים כבר אינם מתרגשים מחדשות רעות. יש לשלב כלל זה ביחד עם מצבה הכלכלי של החברה ומצב הסקטור אליו היא שייכת. אם החברה מרוששת או נמצאת בסקטור שסובל מהמצב המאקרו כלכלי, חדשות רעות עשויות למנוע ממנה לפרוע אג"ח ואז השליטה עשויה לעבור מידם של בעלי המניות לבעלי האג"ח.


כלל שישי: אל תקנו כאשר לדעתכם הכללים הקודמים מתקיימים

זה הכלל האחרון והכי חשוב. תחזיקו מעמד עוד קצת. המתינו להתרסקות הבאה שתוכיח לכם שטעיתם בניתוח התחתית הקודמת. אחת הטעויות שמשקיעים לא מקצועיים עושים היא שהם מזהים יותר מידי תחתיות ביותר מידי מקרים. נכון, אם תשמרו על כלל זה אתם עשויים לגלות שהפסדתם עסקה טובה, אבל ברוב המקרים תשמחו לגלות שנוצרה תחתית עמוקה יותר. גם אם תפסידו כמה עסקאות, אחוזי ההצלחה שלכם יגדלו פלאים.

אני יודע שקראתם עד כה בסבלנות ובציפייה שאומר לכם אם לדעתי הגענו לתחתית. אני לא עומד לעשות את הטעות הזו. נניח שהייתי מכריז על התחתית, אומר לכם שזה הזמן לקחת משכנתא שניה על הבית ולקנות בכל הכסף העומד לרשותכם. שתי בעיות יש לאמירה כזו: ראשית אף בנק כבר לא יהיה מוכן לתת לכם משכנתא שניה, ושנית: האם באמת יש לכם את הכוח הנפשי לעמוד בסיכון?
נכתב על ידי: מאיר ברק, סוחר יומי ומנכ"ל טריידנט קפיטל מרקטס בע"מ 

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות