מדוע אנו לא רודפים אחרי Gaps!

אנחנו לא רודפים אחרי Gaps

אחד מהחוקים אותם אני נוהג לשנן לתלמידי חזור ונשנה הוא: "We never chase gaps!". בשיעור זה אנסה להסביר את תופעת ה – Gap ואת מהות החוק. ראשית דבר – נגדיר Gap: Gap הוא הפרש הכספי הנוצר כאשר מחיר מניה נפתח מעל או מתחת למחיר בו נסחרה המניה בסוף יום המסחר הקודם. למען הנוחות אעסוק בשיעור זה רק ב – Gap up, דהיינו כאשר מחיר המניה נפתח במחיר הגבוה ממחירה ביום המסחר הקודם. למותר לציין כי כל חוקי ה – Gap up חלים בהיפוך גם על מצבי Gap down.

דוגמא: 

בגרף להלן, אנו רואים Gap up במחירה של Applied Materials (AMAT) אשר נסגרה ביום מסחר אחד במחיר של 18.60$ ופתחה את בוקר המסחר הבא במחיר של 19.27$ - עליה של 0.67$:
שימו לב כיצד המניה אשר פתחה את יום המסחר בחוזקה רבה תיקנה תוך כ – 30 דקות את מחירה בחזרה אל מחיר הסגירה של יום המסחר הקודם ובכך למעשה סוגרת את ה – Gap.
נתון שחשוב לזכור: 85% מה – Gaps נסגרים ביום המסחר עצמו ומעל ל – 90% נסגרים תוך 3-4 ימים!

נניח שהחלטתם טרם יום המסחר לרכוש את AMAT אם היא תוכיח לכם שהיא יכולה לטפס אל מעבר למחיר ה – High של אתמול אשר עמד על 19.29$. אתם נכנסים בתחילת המסחר ומגלים ש- AMAT פותחת ב –19.27$ - Gap up חזק רק שני סנט מתחת למחיר ה – High של אתמול. אתם צופים כיצד AMAT שוברת בקלות את קו ההתנגדות ומגיעה ל – 19.30$. AMAT נראית נפלא. ללא ספק מניה חזקה. לקנות או לא לקנות?

אם אתם נמנים על תלמידי יצלצל לכם מייד פעמון האזעקה של: "We never chase gaps!". גם אם הלב אומר לכם לקנות - שעות הלימוד שהשקענו יחדיו צועקות לכם "עצור!!" במספר דקות המסחר הבאות תבינו כיצד עצה זו חסכה לכם הפסד מיותר.


הסיבות להווצרות - Gaps 

מה גורם ל – Gap במחיר של מניה? הסיבות מגוונות: שמועות, חדשות, התנהגות טכנית מושכת של גרף המניה טרם יום המסחר, עליה בסקטור המניות אליו שייכת המניה ועוד...
באופן כללי Gap נפתח כאשר הקונים מוכנים מסיבה כלשהי לשלם עבור המניה מחיר גבוה יותר ממחיר הסגירה שלה אתמול. מיהם אותם הקונים המוכנים לשלם מחיר יקר עבור הזכות לרכוש את המניה במחיר גבוה עוד טרם תחילת המסחר? אני מבטיח לכם שלא מדובר בקונים הרציניים או במילים אחרות בקונים המוסדיים. המוסדיים הם אלו שמנצלים את חוסר ניסיונם של מי שאינו מבין עדיין שלקנות מניה במחיר ה – Pre-market זו לרוב טעות כואבת. אנחנו נוטים לשכוח שאנו, סוחרי היום, מהווים מיעוט בטל את מול כמותם וכוחם האדיר של הקרנות האחראיות כיום על יותר מ – 80% מהמחזור בשוק. השוק הוא שלהם לא שלנו. אנחנו בסך הכול מלקטים קצת מהפירורים שנפלו סביבם...

בואו נראה מה קורה כאשר לקוח מוסדי אשר רוצה להשלים את יום העבודה של אתמול מנסה להיפטר מעוד כמה מאות אלפי מניות של AMAT. ראשית דבר – הוא היה מוכן להיפטר מהן כבר במחיר הסגירה של אתמול - 18.60$. לשמחתו הוא מגלה שהקונים מוכנים לשלם מחיר של 19.27$. מה הוא עושה? חוכך את ידיו בהנאה, מבטל את פקודות המכירה ומעלה אותן למחיר הביקוש של ה - Pre-market. זכרו, המוכר המוסדי היה מוכן למכור גם במחיר הסגירה של אתמול אלא שנקרתה על דרכו הזדמנות פז והוא יודע לנצלה היטב.

ידידנו המוכר המוסדי לא פועל מהר מידי, הוא יודע שבכוחו להציף את השוק אך הוא הרי לא רוצה לראות את הקונים משנים כוון יותר מידי מהר. הוא מוכר קצת, ממתין לקונים לשוב, מוכר עוד קצת וחוזר חלילה. כמובן שהסיפור לא נמשך יותר מדי זמן. תוך זמן קצר מממשים הקונים את רצונם ונותרו רק המוכרים. זה הזמן בו המניה מתחיל לנוע דרומה. כל עוד מחיר המניה הוא מעל מחיר הסגירה של אתמול - המוכר המוסדי ממשיך למכור. זכרו שבשבילו גם מחיר הסגירה של אתמול הוא מחיר עסקה טוב. המוסדי ממשיך למכור עד שהמניה יורדת חזרה למחיר הסגירה של 18.60$ - הרי היה זה המחיר שהוא היה מוכן לקבל עוד אתמול...

תוצאה: ה - Gap נסגר! זוהי כמובן רק אחת הסיבות לשמן נסגרים Gaps לרוב עוד בשעת המסחר הראשונה.

בנוסף עלינו לזכור שבכל רמת מחיר יש קונים ומוכרים. קונים אינם מזינים הוראות קניה אוטומטיות כאשר מניה עולה ועוברת מחיר מסוים, אולם מוכרים כן עושים זאת. לדוגמא, נניח שרכשתם את AMAT במחיר מציאה של 18$ והוריתם על פקודת מכירה אוטומטית (לצורך מימוש רווח) אם מחיר המניה יגיע ל - 19$. אמנם ציפיתם להגיע ל – 19$ בעבודה קשה, אך לשמחתכם התעוררתם למציאות נפלאה – מייד בתחילת יום המסחר אתם מגלים שהמחיר הנסחר הוא 19.27$. מה קורה לפקודה האוטומטית שהכנסתם טרם יום המסחר? מתממשת מייד! במילים אחרות: כל עוד אנו מעבר למחיר הסגירה של אתמול – אנו בטריטוריה של מוכרים המצטרפים למוסדיים עד שמחיר המניה משתווה למחירה טרם ה – Gap.

עוד סיבה מדוע אין עלינו לסחור ב – Gap היא העובדה הפשוטה שאנו אמורים להיות 100% טכניים בבחירותינו. כלומר, אנו לא קונים מניות שעלו כתוצאה מחדשות – אנו קונים מניות שהתנהגו כהלכה מבחינה טכנית. מניות העולות או יורדות כתוצאה מחדשות מיתמות את כל כללי הניתוח הטכני ומשאירות אותנו באפלת חוסר הידיעה דהיינו בהימור לשמו. זכרו - אנו לא מהמרים אנו סוחרים. תפקידנו לזהות יתרונות עוד טרם שהציבור זיהה אותם , לקנות בזול ולמכור ביוקר.

נניח ששמעת לעצתי, החזקת את עצמך באומץ ונמנעת בצדק מלבצע את העסקה. אתה צופה כיצד תוך זמן קצר AMAT סוגרת את ה – Gap ומתחילה לעלות שוב אל עבר נקודת ה – Trigger בה תכננת טרם שעות המסחר לרכוש את המניה. האם עליך לבצע את העסקה כעת? אני מוותר. מניה של 18$ אשר פתחה ב – Gap של 0.67$ וסגרה אותו תוך מספר דקות, היא מניה מסוכנת מידי בשבילי. אם היה מדובר, נניח ב – Gap של 0.2$ ומספר תנאים נוספים אשר קצרה היריעה מלפרטם היו מתמלאים – אולי.


האם תמיד ייסגר ה - Gap?

האם יש חוק שאומר ש – Gaps תמיד נסגרים? כמובן שלא. לא הייתי ממליץ לאף אחד לתכנן פעולות מסחר מבוססות Gaps. גם כאשר Gap נסגר באותו יום המסחר, עדיין אינכם יודעים בדיוק מתי הוא זמן הכניסה הנכון. לסחור ב - Gaps היא אינה טקטיקה נכונה, לפחות לא טקטיקה שתעמיד אתכם על 70% ההצלחה אותם אני תמיד מחפש כאשר אני סוחר.
ישנם שלשה סוגים של Gaps אשר בעתיד נבדיל ביניהם ונשוחח על משמעותם. שניים מהם יסגרו מהר יותר מאשר השלישי. צריך לדעת, צריך להבדיל וצריך לנהוג בהתאם.
לסיכום: Gaps הם אירועים חשובים. חשוב להכיר אותם ולהיות מודעים להשפעתם, חשוב להבין שסגירתם מהווה מטרה בעיני הקונים והמוכרים, חשוב לדעת כיצד לנהוג בהם וחשוב להשתמש בהם כאשר אפשר.  

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות