מסחר דו-צדדי Reciprocal Range Play

כללי

המשחק הדו-צדדי או בשמו המקובל בעולם המסחר במניות Reciprocal Range Play, היא שיטת מסחר תוך יומית במניות המיועדת למסחר במניה אשר פותחת את יום המסחר ב – Gap קיצוני למעלה או מטה (מחיר פתיחת יום המסחר גבוה או נמוך ממחיר הסגירה של היום הקודם). המטרה היא להיכנס למניה לאחר סגירת ה – Gap, כאשר היא ממשיכה לנוע באותו הכוון של הסגירה עד להשלמת מהלך שווה מרחק לכוון ההפוך.

מסחר דו צדדי הוא כלי שימושי לסוחרים יומיים בלבד. בחדר המסחר שלנו אנו נתקלים במספר הזדמנויות מסחר דו-צדדי בכל שבוע מסחר ותמיד שמחים לנצל אותן לצורך הפקת רווחים תוך יומיים הזוכים לאחוזי הצלחה גבוהים.

להלן דוגמת משחק דו-צדדי בו סחרנו בחדר המסחר לפני מספר ימים:בגרף ניתן לראות את התנהגות CELG בשני ימי המסחר האחרונים. CELG סיימה את יום המסחר הקודם בנקודה B ופותחת למחרת ב – Gap מטה בנקודה A. מייד עם תחילת המסחר היה די ברור שהמניה נעה מעלה לכוון סגירת ה – Gap. סגירת Gaps אינה נושא חדש. כתבתי כבר בעבר על הנטייה הברורה של Gaps להסגר עוד בתחילת יום המסחר. סוחרים מנוסים יודעים לנצל היטב את הזדמנות המסחר הידועה הזו. במקרה זה סגירת ה – Gap ב – CELG הייתה רק מחצית העבודה. לעיתים, כמו במקרה זה, נוצרת הזדמנות משחק דו-צדדית כאשר המומנטום החזק אשר נצבר בכוון סגירת ה – Gap מתפרץ לאחר הסגירה (נקודה B) וגורם למניה להמשיך ולנוע מעלה עד לנקודה C. שימו לב שנקודה C רחוקה מ – B במרחק הזהה למרחק בין נקודה A ל – B ומכאן מקור המונח "דו-צדדי".


ננתח את המהלך

בתחילת המסחר המניה פותחת ב – Gap מטה. תוך דקות ספורות מתברר שהשוורים בשלטון והמניה מתחילה לנוע מעלה בניסיון לסגור את ה – Gap. השורטיסיטים שקיוו ל – Gap & Go (דהיינו המשך הירידה) מוצאים את עצמם בצד הלא נכון של המשחק ומגדירים את נקודת ה – Stop Loss שלהם כנקודה הסבירה ביותר לעצירת העליות – נקודת סגירת ה – Gap (נקודה B). גם הקונים מודעים לעובדה שמניה הסוגרת Gap סיכוייה לשנות כוון טובים מאוד ולכן גם הם מגדירים את יעד הרווח באזור של אותה הנקודה. כאשר המניה מגיעה ל - B מתחילים חלק מהקונים להיפטר מהסחורה וכתוצאה אתם יכולים לראות את שלושת הברים בהם המניה נחה. בדרך כלל, בנקודת סגירת ה – Gap אנו מצפים לראות היפוך כוון ולפחות תיקון קל כלפי מטה. במקרה שלנו אנו רואים שהמוכרים גרמו לעיכוב קל בלבד. מי שמכיר תצורות פריצה טכניות מזהה בוודאי תצורת פריצה תוך יומית חזקה הנקראת Bull Flag.

יריית הפתיחה של טריגר הכניסה למסחר הדו-צדדי היה פריצת ה – Bull Flag כלפי מעלה. מה קרה בפריצה? כאמור לעיל, סגירת ה – Gap גורמת לחלק מהסוחרים להיפטר מהסחורה (למכור) או חלקה ולסוחרים אחרים, אגרסיביים יותר, לפתוח פוזיציות שורט בתקווה שעם סגירת ה – Gap יתחדש תהליך הירידה. פריצת ה – Bull Flag סימנה לשחקנים חדשים כי הגיע הזמן לקנות, למי שכבר קנה ובדיעבד מסתבר שיצא טרם המועד הנכון – לקנות שוב, למי שקנה ועדיין לא מכר - להגדיל כמות ולמי שנמצא בשורט – לסגור את השורט בנקודת ה – Stop Loss, כלומר גם לקנות.
השורטיסטים הם כמובן המפסידים הגדולים. לא רק השורטיסטים האגרסיביים אשר נכנסו ביום המסחר השני ליד אזור סגירת ה – Gap מתוך תקווה סבירה שהמניה תחזור לרדת, אלא גם אותם השורטיסטים אשר פתחו כבר אתמול פוזיציות שורט ופתאום מוצאים את עצמם כלואים בתוך מניה שפורצת מעלה. החיבור של האנרגיות שנוצרות בתהליך העלייה ביחד עם סגירת שורטים חדשים וישנים וכניסת קונים חדשים, מוביל את המניה לזינוק אשר ברוב המקרים צפוי להביא אותה לנקודת היעד C.

בכדי להגדיל את סיכויי הצלחת המהלך רצוי שנקודה B תהייה בסמוך לאזור ה – Pivot Point של יום המסחר הקודם. במקרה זה, נקודה B הייתה בדיוק במקום הנכון. ה – Pivot Point הוא חישוב מתמטי של המחיר בו התבצע רוב המחזור ביום המסחר הקודם. ל – Pivot Price נהוג לקרוא "המחיר ההוגן", או ה – Fair Value. את ה – Pivot ניתן לראות באמצעות כל תוכנת הצגה גראפית סבירה. כאשר נקודה B סמוכה לנקודת ה – Pivot פירושו של דבר הוא שבאזור שלה התבצע אתמול רוב מחזור המסחר. במילים אחרות, שם גם התבצעו רוב עסקאות השורט. כאשר עלה המחיר מעבר לנקודה B נלכדו כל אותם השורטיסטים בכוון הלא נכון של השוק. ככל שנקודת סגירת ה – Gap קרובה יותר ל – Pivot, כך במקרה של עליה, יהיו יותר שורטיסטים שיאלצו לסגור את הפוזיציה של אתמול (כלומר לקנות מניות) ויעזרו לזינוק מעלה.

ניתוח מסחר דו-צדדי בכוון ההפוך נכון באותה המידה. מניה הפותחת ב – Gap כלפי מעלה, יורדת לכוון סגירת ה – Gap, מגיעה למחיר הסגירה וממשיכה לרדת, סביר להניח שתתן לנו הזדמנות מסחר דו-צדדי טובה. במקרה זה, הלכודים הם כל אותם הסוחרים אשר נכנסו ללונג באזור ה – Pivot של אתמול ונאלצים למכור כאשר המניה יורדת מתחת למחיר הקניה. אם תכנסו למשחק הדו-צדדי תוכלו להיעזר בכלי שימושי לצורך חישוב מחיר היעד. ה - Fibonacci Retrenchment. בעזרת כלי זה (האמור להימצא בארגז הכלים של ספק הגרפים שלכם) ניתן לסמן את נקודה A, למתוח את הקו מעבר לנקודה B כך שקו ה – 50% Fibonacci עובר דרך נקודה B וכך לסמן את נקודת היעד C אשר במקרה זה תהייה נקודת ה – 0%.

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות