האם עלינו לשמור אמונים למניה?

כללי

בשיעור זה נבחן האם בהתבסס על התנהגות של מניה עלינו להמשיך ולסחור בה לאורך זמן, ללמוד אותה ואולי אף להרגיש בטחון בדרכי התנהגותה.
סוחרי יום ומשקיעים רבים לומדים "להכיר" מניות מסוימות איתן הם מרגישים בטוח יותר מאשר מניות אחרות. בכל שנת מסחר יש את הכוכבים של השנה – אותן מניות אשר מבצעות עליות רצופות וארוכות ומושכות את הסוחרים, המשקיעים והקרנות להיכנס למניה לפרקי זמן שונים. האם עלינו לאמץ שיטה זו? לחפש את המניות הייחודיות? להצטרף למסיבה?
ראשית, איני מאמין ב"להתחתן" עם מניה או מספר מניות. המציאות היא שבכל שנה יש את המניות המוגדרות כ"ילדים הפרועים" של השוק. מניות אילו נסחרות במחזורי ענק ובתנודתיות מטורפת. בתקופת כתיבת כתבה זו ניתן לציין בין חביבות הקהל את SINA , FLML ועוד. אילו הן מניות שמסוגלות לזוז רבות בתוך יום המסחר במחזורי מסחר גבוהים ונזילות גבוהה ולכן סוחרי יום רבים מבצעים בהן פעולות מסחר תוך יומיות. אם נחזור לאחור מספר שנים: מניות כמו ATHM, GNSS ו – QCOM, עמדו אף הן בקריטריונים אילו. מניות מסוג זה בדרך כלל מתחילות לעלות לאחר הודעות בדבר פיתוח טכנולוגיות חדשות הגורמות למשקיעים המוסדיים להתחיל להתעניין בהן. מייד לאחר כניסת המוסדיים, המניות מבצעות קפיצה גבוהה, החברה מוערכת לרוב מעל לערכה ולרוב אינה מסוגלת לעמוד בציפיות השוק.


דוגמאות

נעבור על שלשת הדוגמאות הבאות בכדי להבין את הרעיון לעומקו.
ראשית ATHM – מניה זו קשה להציג בגרף. לאחר שרצה מ – 5$ ל - $100 היא הצליחה לרדת ל – 0$.
נבחן את אשר קרה ל – INVN: זוהי מנית חברה העוסקת בביטחון. ניחשתם נכונה, המניה החלה להמריא מייד לאחר אירוע ה – 11 בספטמבר. כיום ניתן למצוא את הציוד שלהם ברוב שדות התעופה בארה"ב. להלן גרף שבועי המייצג שלש שנים של מחירי המניה:מנית INVN היא בין המניות היחידות שנסקו, ירדו והצליחו לחזור לקרבת רמת הנסיקה המקורית, אולם אנו ונבחן את התנהגותה בחתכי זמן שונים. המניה עלתה מ – 5$ ל – 45$ והגיעה זמנית ל – 50$. מאחר וחלק גדול מעלייתה חל בשלהי שנת 2001, רוב המשקיעים בחרו, מטעמי מיסוי, לא לממש רווחים ולכן המניה בילתה בגבהים אילו עוד שלשה עד ארבעה חודשים עד אשר הסתיימה החגיגה והמניה ירדה לאזור ה – 20$. המניה המשיכה לקפץ קלות במשך שנתיים נוספות אך לא התקרבה לתנודתיות ומחזור הפעילות שאפיינו את התנהגותה באותם ששת החודשים לאחר אירוע ה – 11 בספטמבר. גם כאשר חזרה לבסוף לאזור ה - 30$, לא אפיין אותה יותר המחזור והתנודתיות של פעילותה הראשונית.
נבחן את התנהגותה של GNSS:GNSS הייתה חביבת הקהל והתקשורת במחצית השנייה של 2001 ובמקרה זה לא היה זה בגלל ה – 11 בספטמבר. המניה רצה ממחיר של 10$ ל – 70$ במשך כ – 8 חודשים במיוחד כאשר מחזור המסחר גדל פראית סביב המחיר של 20$. במשך 4 חודשים הייתה זו "המניה של השחקנים" ואפילו המניה ש"צריך להשקיע בה". מאחר והיא עלתה רק לקראת סוף 2001 , הרי שגם במקרה זה בחרו המשקיעים לא לנעול רווחים בסוף שנת המס. כאשר ירדה המניה מ – 70$ לסביבות ה – 40$ והמשיכה להיסחר במחזורי ענק, זה עדיין היה לא רע יחסית למחיר של 10$ בו היא הייתה רק מעט לפני כן. עד שנגמרה החגיגה... והמניה ירדה חזרה ל – 10$ ומחזורי הענק נעלמו כלא היו. נכון למועד כתיבת מסמך זה המניה עדיין לא התאוששה מנפילתה.
נעבור ל – QCOM:זו הייתה מנית בועת ה - Y2K אשר טיפסה לגבהים בתחילת שנת 2000. גם מניה זו טיפסה מ – 10$ ל – 100$ בתוך מספר חודשים ובסוף 1999 הגיעה אף ל – 200$. כפי שכבר ראינו והבנו את נושא המס, היא לא סבלה ממימושים בסוף שנת המס והגיעה לשיאה בחודש ינואר 2000. המניה נשארה חביבת הקהל גם כאשר ירדה חזרה לסביבות ה – 100$, כי הרי מה רע במניה שלפני מספר חודשים הייתה ב -10$? הציבור המשיך לשכנע את עצמו שהיא תמשיך ותשמור על אחוזי גידול גבוהים ותמשיך ותעלה עם הזמן לגבהים חדשים. היא נהפכה אחת ממניות ה"נחמד לסחור" של השוק עד שגם במקרה זה הסתיימה החגיגה והמניה צנחה לאזור ה – 20$.


מסקנות

אם אתם עומדים "להתחתן" עם מניה תתחתנו עם הדרך שהמניה נסחרת בה בתוך מסגרת זמן מסוימת ולא עם המניה עצמה. רצוי כי נמנע מלהיות "מומחים" למניה כאשר אנו יודעים שתוך מספר חודשים תגמר החגיגה ואנו נאלץ לעבור למניה אחרת. כידוע, סוחרים במניה מחפשים ניתוח תוך יומי אשר יאפשר להם לסחור במניה פעם או פעמיים ביום ולממש רווחים. שיטה זו עובדת רק אם המניה שומרת על תנודתיות ומחזור גבוהים והרי כל זה צפוי כי יעלם. עלינו לזכור כי מלכתחילה החל כדור השלג להתגלגל רק כאשר השחקנים המוסדיים החלו לרכוש את המניה, דחפו מעלה את המחזור ואת המחיר ובכך הביאו את תודעת המניה אל ציבור המשקיעים והסוחרים. במשך התקופה בה המשקיעים וסוחרי היום "מתרגלים" למניה, המוסדיים, אשר דחפו את מחירה מעלה, מוכרים להם אותה במחזורי ענק. בהדרגה, המניה מפסיקה לתפקד כפי שהחלה, סוחרי היום מפסיקים לשחק במניה, המוסדיים כבר לרוב מחוץ לתמונה, המחזורים יורדים והמניה מתחילה לצנוח חזרה למקומה הטבעי.

היכן נמצאים המשקיעים? ניקח לדוגמא את GNSS אשר החלה לנסוק ב – 10$, עלתה ל – 70$ וחזרה חזרה. רוב המשקיעים לא נכנסו ב – 10$. מעטים מהם החזיקו במניה טרם עלייתה. רוב המשקיעים "ברי המזל" גילו את המניה בסביבות ה – 20$ או גבוה יותר ורכבו עליה מעלה ל – 70$. האם הם היו מאושרים בהצלחתם ומימשו רווחים בדצמבר ב – 70$? לרוב התשובה היא לא. האם כאשר מחיר המניה נפל חזרה לסביבות ה – 40$ הם מימשו רווחים? להיפך: הם מתחילים להתחכם, הרי כעת הם כבר "מכירים" את המניה, הם "יודעים" שהיא חזקה והיא רק "מתקנת" מאמינים בה ובטוחים שהיא צריכה לחזור. כעת הם קונים עוד מניות ב – 40$ כדי לעשות כסף קל על החזרה למחירי השיא ומעבר להם. בסופו של דבר כאשר הם מגלים שהמניה ירדה אל מתחת למחיר הקניה המקורי, הם מפסידים על ההשקעה הראשונית וגם על ההשקעה הנוספת ומסכמים את המסחר כולו בהפסד.

אולי תתפלאו, אך התסריט הזה לא קורה לעיתים רחוקות. זה קורה מידי שנה וזה קורה גם לטובים והמנוסים ביותר. בכל שנה יש את "חביבות הקהל", יש את המשקיעים והסוחרים אשר "מכירים" את המניות, מתחתנים איתם, מגיעים למסקנה שהם מומחים להתנהגות המניה ומוצאים את הדרך להפסיד את כספם.

מסקנה? כאשר אני רואה מניה חביבת קהל, מניה שכולם מתנפלים עליה כמוצאי שלל רב – אני מנסה להתרחק. זה לא אומר שאם אגלה בה התנהגות טכנית יוצאת מן הכלל לא אבצע בה אחת לזמן מה פעולת מסחר, אך מאחר ששיטת המסחר שלי אינה מתבססת על פעולות תוך יומיות אלא על ניתוח מוקדם של תנועות יומיות בהן ניתן לקבל מידע יותר מדויק על מיקומם המדויק של הקונים והמוכרים – לא מתאים לי לבזבז את זמני בניתוח ולימוד של התנהגות המניה בתוך יום המסחר בהתבסס על הבנתי שהמצב ישתנה כאשר המשקיעים המוסדיים ידירו את רגליהם מהמניה תוך פרק זמן קצר. 

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות