יחס סיכון לסיכוי

כללי

טרם יום המסחר עברתם על רשימת המניות שלכם ובודדתם מספר מניות אותן אתם מעוניינים לרכוש. סכום השקעתכם מוגבל ומטבע הדברים ברצונכם להקטין את הסיכון הכספי ככל האפשר. כיצד תבחרו איזו מניה לרכוש? בין כלל הפרמטרים עליכם לבחון גם את יחס הסיכון לסיכוי. יחס הסיכון לסיכוי נקרא באנגלית: Risk to Reward או בקיצור:RR. בהגדרתו ה – RR הוא הסכום אותו אתם יכולים להרוויח על מניה מנקודת הכניסה ועד למחיר המטרה מול הסכום אותו אתם יכולים להפסיד על מניה מנקודת הכניסה ועד לנקודת ה – Stop Loss אשר נקבעה מראש.


בחירה של סוחר מקצועי

אם תשאלו סוחרים מקצועיים הם לרוב יאמרו לכם שהם מצפים ל - RR של לפחות 1:3. כוונתם היא שבתהליך בחירת מניה הם יקפידו לבחור מניה אשר ניתן להרוויח עליה לדוגמא 3$ לעומת הפסד אפשרי של 1$. בכדי לקבוע את ה – RR יביט הסוחר על גרף המניה היומי והתוך יומי ויבחן את נקודת התמיכה וההתנגדות הקרובות. במקרה בו נקודת התמיכה נמצאת 1$ מתחת לנקודת הכניסה ונקודת ההתנגדות נמצאת 3$ מעל נקודת הכניסה, הרי שה – RR הוא 1:3. כלומר, הסוחר יהיה מוכן להסתכן בהפסד של דולר אחד תמורת הסיכוי להרוויח שלשה דולר.

דוגמא

הבה ונביט בגרף יומי של מניה עם RR של 1:3 אשר נותחה בשבוע האחרון בחדר המסחר שלנו:בגרף נבחנת המניה בעלת הסימן NITE אשר נותחה בחדר המסחר ביום ד' האחרון מתוך תקווה שתפרוץ ביום ה' את מחיר הטריגר של 10.30$. מחיר הטריגר נקבע לפי נקודת שבירת ההתנגדות של ה – 1 ביולי. מחיר היעד היומי נקבע על 10.60$ - סנט אחד מעל נקודת סגירת ה – Gap הפתוח שנוצר בחודש יוני (הערה: נקודת סגירת Gap מהווה לרוב נקודת התנגדות חזקה ולכן סביר שהמניה תיתקל שם בהתנגדות להמשך עליה). כלומר, אנו מקווים להרוויח 30 סנט מעל נקודת הפריצה. אבל מה בקשר להפסד אפשרי? היכן נקודת התמיכה הקרובה? נקודת ה – High של יום ד' היא 10.20$. אם נפרוץ את קו ההתנגדות של 10.30$ - הרי שב – 10.20$ (10 סנט מתחת לנקודת הפריצה) נקבל תמיכה טכנית סבירה. לסיכום: קבענו יעד רווח של 30 סנט ונקודת Stop Loss 10 סנט מתחת לנקודת הפריצה. זהו מצב קלאסי של RR השווה ל – 1:3. כעת נביט בגרף תוך יומי של NITE (נרות של 15 דקות) ונבחן כיצד התנהגה המניה יום לפני הפריצה (היום בו היא נותחה) וביום הפריצה עצמו:כפי שאתם רואים המניה פרצה את נקודת הטריגר ב – 10.30$ והגיעה בדיוק נמרץ לנקודת היעד של 10.60$. כצפוי, מייד עם הנגיעה בקו ההתנגדות התחלנו לתקן מטה.
מדוע השאיפה היא לחפש RR של 1:3? מה רע ב - RR של 1:1? המטרה היא כמובן להרוויח כסף. נניח שאין לכם מושג כיצד לבחור מניות בעלות פוטנציאל סביר או אולי אתם סתם עוברים תקופה חסרת מזל בשוק קשה ולכן אתם פוגעים נכון רק ב – 50% מהמקרים. אם תעבדו עם RR של 1:1 ובנוסף תשלמו עמלות, הרי שדינכם נחרץ לשבט. לעומת זאת, אם תשמרו על RR של 1:3 הרי שעל כל דולר שתפסידו תוכלו להרוויח 3 דולר. בדרך זו גם אם תצליחו לבחור מניות נכונות רק ב - 50% מהמקרים הרי שעדיין תסיימו ברווח. כמובן שבשביל לנתח את ה – RR הנכון עליכם להבין קצת בניתוח טכני ולצבור מעט ניסיון קרבי.


אזהרה

למרות שנשמע כאילו RR גבוה ככל האפשר טוב יותר, הרי שמניסיוני יחס RR גבוה מקשה יותר על סיכויי ההצלחה. לעומת זאת יחס RR סביר של 1:3 הוא לרוב בר השגה. בנוסף, למרות ש – RR של 1:3 נשמע טוב יותר מ - RR של 1:1 הרי שימו לב שאם תצליחו רק פעם אחת מתוך 4 ניסיונות - אתם מפסידים כסף. לעומת זאת אם תסתפקו ב - RR של 1:1 ותצליחו 2 מתוך 3 פעמים – הרי שאתם מרוויחים כסף. הדרך היחידה בה אתם יכולים לבחור את ה – RR הנכון עבורכם היא דרך הניסיון. עקבו במשך זמן רב אחר תוצאותכם, בחנו את ה – RR הנכון עבורכם והתאימו אותו לשיטת המסחר המתאימה לכם. בהצלחה. 

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות