חשיבות הניהול הכספי הנכון

ניהול כספי – חוקי התנהגות

ניהול כספי או ""Money Management הוא אחד מסודותיו של הסוחר המצליח. רבים משחקני השוק רואים בניהול הכספי סרח עודף אותו הם מעמידים במקרה הטוב במקום השני או השלישי בסדר עדיפויותיהם. לא כך הוא הדבר. ניהול כספי נכון הוא המבדיל בין סוחר מצליח לבין סוחר שנאלץ לחזור אל מודעות הדרושים. הקו הדק המפריד בין המקצוען לחובב.

תשאלו את עצמכם מה אתם עושים כאשר מניה שקניתם בדיוק בנקודה הנכונה פורצת ונוסקת צפונה? רוב החובבים יביטו עליה, יחככו את ידיהם בהנאה, יודו לאל הטוב שבמרומים ולפעמים אף יגדילו כמות. מה עושה הסוחר המקצוען לאחר פריצה? הוא לא מסתכל על המניה ואומר "יש לי ווינר". הוא צועק: "מי האידיוט שלו אני יכול כרגע לדחוף את המניה?!" הרי מהו מסחר נכון? לקנות מניות במחיר שאתה יודע שהוא זול ולמכור אותן במחיר שאתה יודע שהוא יקר מידי. מסחר במניות הוא בסופו של דבר משחק של מציאת האידיוטים.

עובדה: רוב האנשים קונים את המניה ומחכים מספיק זמן כדי שהיא תרד בחזרה. ניהול כספי נכון יכול להעביר אותם בקלות מהצד המפסיד לצד המרוויח.

חוק ראשון: קחו רווח חלקי או "Partial Profit". עליכם למכור מחצית מכמות המניות שרכשתם תוך כדי עליית המניה. תמכרו "אל תוך הכוח". ממשו מעט מהרווח, שימו קצת כסף בצד והמשיכו לשחק רק עם המחצית השנייה. בחלק מהמקרים תראו את המניה ממשיכה לעלות ותצטערו על כי מכרתם מוקדם מידי. במקרים רבים אחרים זה יהיה הרווח היחידי שתראו מהמניה. זכרו שלאחר עליה גדולה יש מי שתפקידם להחזיר את המניה אחורה (מהלך הנקרא Shake Out). בתקופות בהן השוק לא לוקח כוון ברור והחלטי (למעלה או למטה) אני נוהג למכור מחצית מכמות המניות שלי כאשר המניה עולה בסביבות ה – 20 סנט מעל מחיר הכניסה. בכדי למכור מחצית מהמניות ב – 20 סנט ולהרוויח אתם צריכים לפעול בכמות מניות שתאפשר לכם להרוויח מספיק מעבר למחיר העמלות.
חוק שני: לאחר שמכרתם מחצית מהכמות, העלו את נקודת ה – Stop על המחצית השנייה למחיר הכניסה או גבוה ממנו. או במילים אחרות – אל תפסידו על המחצית השנייה. אם אתם עובדים נכון אז מחיר הכניסה שלכם אמור להיות גם מחיר שבירת נקודת ההתנגדות של המניה ואם אכן כך, הרי שזהו גם מחיר התמיכה החדש של המניה.


מגבלת העמלות

אם יש לכם חשבון מסחר אצל ברוקר ישראלי, קרוב לוודאי שאינכם יכולים לפעול לפי החוקים לעיל. מדוע? מחירי העמלות! סוחר ישראלי ישלם פי 10 עמלות יותר ממני על ביצוע אותן הפעולות. בואו נבדוק את התסריט הבא: אתם קונים כמות מסוימת של מניות, מוכרים מחצית ברווח של 20 סנט ומונעים מהמחצית השנייה לרדת אל מתחת למחיר הכניסה. נניח שמחיר המחצית השנייה חוזר למחיר הכניסה ולכן אתם נאלצים למכור את המניות הנותרות ללא רווח. שימו לב - זהו תסריט מסחר מוצלח! מכירת מחצית הכמות ברווח פירושו ניצול היתרון שהיה לכם בעת פריצת המניה ולכן אמור להשאיר רווח נאה בכיסכם. באופן המתואר שילמתם שלש עמלות – פעם אחת בעת הקנייה, פעם שנייה בעת מכירת המחצית ופעם שלישית בעת מכירת המחצית השנייה אשר חזרה לצערכם למחיר הכניסה. בואו נראה כיצד נראה המאזן הכספי שלכם במסגרת מספר תרחישי כמויות שונים:

כעת שימו לב מה קורה אם אתם משלמים עמלה "ישראלית" מקובלת. אותה הטבלה לפי מחירי העמלות הנהוגים כיום בישראל:* ההפסד שנגרם לכם לאחר תשלום העמלה
* העמלות מחושבות על פי מחירון של ברוקר ישראלי ידוע המספק שירותי מסחר באמצעות האינטרנט ומחושבות לפי מחיר מניה של 30$.

אם כך מהי נקודת המפתח? העמלה! במילים אחרות, אם הברוקר שלכם לא מאפשר לכם להרוויח - החליפו אותו!
להלן דוגמא מהחיים. יום טרם כתיבת שורות אלו, המתנו יחדיו כ – 40 סוחרים ואני בחדר המסחר שלנו לפריצה של מניה בעלת הסימבול TMTA. ידענו שבפריצה מעל 1.79$ היא תפרוץ חזק והמתנו לה בסבלנות שלשה ימים. אתמול קרה המקרה. שימו לב להתנהגות גרף המניה בתוך יום המסחר:קנינו את המניה בנקודת הפריצה, לקחנו רווח חלקי ב – 20 סנט בדיוק ויצאנו מהמחצית השנייה כאשר היא חזרה אל נקודת הפריצה. נכון, ויתרנו על המשך העלייה בסוף יום המסחר, אבל האם באמת יכולנו לדעת שהיא תעלה שוב? לא! זה היה בגדר של הימור ואנחנו הרי לא מהמרים אנחנו סוחרים. כאשר המניה עלתה – הצטרפנו כאשר היא ירדה חזרה – לא רצינו לסכן את הרווח שעשינו על המחצית הראשונה. זוהי תמצית הניהול הכספי הנכון.

חוק שלישי: מכרו את כל הכמות הנותרת אם ברצונכם לצאת בתום יום המסחר או מכרו רבע נוסף (מחצית מהכמות הנותרת) אם בכוונתכם להמשיך ולהחזיק במניה ליום המחרת.
את ההחלטה אתם צריכים לקבל לפי מספר פרמטרים שונים. ראשית, כיצד מתנהג השוק? שנית, כיצד מתנהגת המניה? האם היא שומרת על מגמה של עליה? מה קורה עם סקטור המניה? כיצד הוא מתנהג? בשאלות אלו ומתן תשובות להם נעסוק בפרקים אחרים. בשלב זה חשוב לי שתבינו שבנקודה זו עליכם לקבל החלטה אם בכוונתכם ללכת לישון עם המניה או להסתפק במה שהרווחתם עד כה. את ההחלטה עליכם לקבל בסמוך לסוף יום המסחר. אני נוהג להמתין ממש עד לכדי שניות ספורות לפני תום המסחר כי מניסיוני גיליתי שמניות מבוקשות ממריאות לעיתים ממש בשניות האחרונות של יום המסחר.

מדוע רבע? מפאת הסיכון! ללכת לישון עם מניה תמיד מסוכן. אתם אף פעם לא יכולים לדעת כיצד תתעוררו איתה. מניה שעלתה נפלא יכולה כתוצאה מחדשות רעות להתרסק ולגרום לכם לנזק רציני. אם תקפידו לעבור ליום הבא רק עם רבע מהכמות, הרי שהסיכוי הוא שגם אם תיפגעו מירידת הרבע תסיימו ללא נזק מהותי בהתחשב ברווח שהרווחתם על שלשת רבעי הכמות שמכרתם במהלך יום המסחר.

חוק רביעי: העלו את נקודת ה – Stop על הרבע הנוסף. ביום המסחר השני, בהנחה והמניה ממשיכה לעלות מעלה, העלו את נקודת היציאה למחיר הנמוך של אותו היום בתנאי שזהו מחיר הגבוה ממחיר הכניסה שלכם. במילים אחרות – אסור לכם להפסיד על הרבע האחרון! בכל יום נוסף שעובר, עליכם להעלות את ה – Stop לנקודה הנמוכה של היום הקודם. כאשר הנקודה הנמוכה תישבר ביום מן הימים (אל תצפו ליותר מ – 5 ימי הצלחות רצופים) אתם תהיו מחוץ למניה.

דוגמא מסכמת:בתמונה אתם יכולים לראות גרף יומי של מניית צ'ק פוינט בנקודת כניסה במחיר של 18.05$. את מחצית הכמות מכרנו ברווח של 20 סנט ב – 18.25$. עם מכירת המחצית העלינו את נקודת ה – Stop לנקודה A (מחיר הכניסה) והמתנו לסוף יום המסחר. בסמוך לסוף היום מכרנו רבע נוסף במחיר של 18.95$ והשארנו את נקודת ה – Stop בנקודה A. תוך כדי יום המסחר השני, כאשר היה ברור שנקבעה נקודת ה – Low של היום, העלנו את נקודת ה – Stop על הרבע הנותר לנקודה B ועברנו ליום הבא. ביום המסחר השלישי, המניה לא הלכה לשום מקום ואף יצרה לנו סימן של Reversal בדמות של Doji. בסוף יום המסחר השלישי העלנו את נקודת ה – Stop לנקודה C וכפי שאתם רואים נזרקנו החוצה ביום המסחר הרביעי כאשר מחיר המניה ירד אל מתחת למחיר ה – Low של היום הקודם. שימו לב למגמת הירידה שהחלה מייד לאחר ששברנו את ה – Low. האם הייתם רוצים להיות שם? אני לא.

ברוב המקרים תוכלו לראות כי דוגמא זו מייצגת ונכונה. במקרים אחרים, תעופו החוצה ממניה נהדרת שתיקנה יום אחד אל מתחת ל – Low של היום הקודם ולאחר מכן נסקה לשמיים בלעדיכם. האם יכולתם לדעת שזה יקרה? לא. האם היה יותר סיכון מאשר סיכוי? כן. בדיעבד כולנו חכמים ומצטערים, אך סטטיסטית, ללא ספק, זהו המשחק הנכון. אם תקפידו על חוקי הניהול הכספי הנכונים, הרי שסטטיסטית תהיה ידכם על העליונה.

לכל כמות, לכל צורת משחק ולכל תקופה בשוק יש את צורת הניהול הכספי שלה. שיטת המשחק שלי אינה בהכרח השיטה המתאימה לשחקנים אחרים אולם לכל שחקן חייבת להיות שיטת ניהול כספי המתאימה לו. אותם השחקנים אשר נכנסים ויוצאים ממניות רק לפי "תחושות" וללא תוכנית מסודרת, דינם להפסיד. מהם אני מתפרנס.

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות