להבין ולנצל את שינויי הריבית באג"ח האמריקאי

שינויי ריבית האג"ח

בכתבה זו נלמד כיצד כל משקיע סביר יכול להשיג בדרך פשוטה תשואה שנתית נאה על ידי ניצול השפעת שינויי הריבית על שוק המניות. אנו נבחן את שינויי הריבית על אג"ח אוצר אמריקאי ונדגים שיטה בה תוכלו לנצל תנודות ריבית קיצוניות כטריגר לרכישת מניות.

על משקיעים חכמים לתת את תשומת ליבם להשפעות הריבית. אג"ח אוצר אמריקאי מציעים תשואת ריבית (Yield) קבועה וחסרת סיכון ולכן מתחרים עם שוק המניות על כיסו של המשקיע ומכאן נגזרת השפעתם החשובה על שוק המניות. ככול שגדלה הריבית על האג"ח, כך משתלם למשקיע להגדיל את חלקו של האג"ח בתיק השקעותיו על חשבון שוק המניות וכאשר הריבית קטנה, עוזב כסף את האג"ח וחוזר למניות. אם נבין את השפעת הריבית נוכל להתכונן מבעוד מועד לשינויים, לבחור טוב יותר את נקודות הכניסה והיציאה שלנו משוק המניות, ולנצל כפי שיפורט בהמשך, מצבים קיצוניים בשביל לעשות רווח יפה.

מחזור המסחר בבורסה האמריקאית הינו כ – 150 מיליארד דולר ביום. 80% ממחזור המסחר מקורו בקרנות הגדולות, או כפי שאנו נוהגים לקרוא להם "המוסדיים" ורק 20% מתבצע על ידי סוחרים ומשקיעים פרטיים. בכדי להבין את השפעת הריבית עלינו להבין כיצד מנהלי הקרנות חושבים ופועלים בעת שינויי ריבית. שינויי ריבית מהירים מרמזים לרוב על הזזת כספים מאסיבית המתבצעת על ידי קרנות גדולות. עלינו לצפות את התהליך מבעוד מועד ולהתנהג בהתאם.

אחת העובדות הידועות בשוק ההון היא שסוחרי אג"ח יודעים טוב יותר על מה הם מדברים במסיבות קוקטייל מאשר סוחרי המניות. סוחרי אג"ח קשובים יותר לשינויים ומגיבים עליהם מהר יותר מסוחרי המניות. תנודות אג"ח מהירות מסמלות שינוי ממנו אסור לנו להתעלם.


ה – Fed Model 

מודל הפד הוא מודל מקובל לחישוב כדאיות ההשקעה בשוק המניות. מודל הפד, לפי האמונה הרווחת, הוא המודל לפיו הבנק הפדראלי האמריקאי (Federal Reserve) מחשב את היחס הרצוי בין שוק המניות לריבית הפדראלית. לפי מודל הפד אנו צריכים להשוות בין התשואה, Yield, על אג"ח האוצר האמריקאי ל – 10 שנים לתשואת הרווח של 500 המניות האמריקאיות המובילות: מדד ה – S&P 500. 

(בגרפים של שני המדדים ניתן לצפות באתר www.bigcharts.com באמצעות הסימולים הבאים: TNX – הריבית על אג"ח ל – 10 שנים ו - $SPX – מדד ה - S&P 500).

ראשית עלינו להסביר מהי "תשואת רווח" של מניה. תשואת הרווח, Earning Yield, היא חישוב של הרווח למניה ב – 12 החודשים החולפים חלקי מחיר המניה. התשואה מחושבת באחוזים ולכן ניתן להשוות אותה בקלות לתשואת הריבית על האג"ח (תשואת הרווח של מניה היא למעשה ההיפוך של יחס ה – E/P או ה – EPS המוכרים יותר לחלק ממשקיעי המניות)


מה ניתן להסיק מהשוואת התשואות?

כאשר תשואת הרווח של מניות ה - S&P 500 נמוכה מתשואת האג"ח, הרי שיש להניח ששוק המניות גבוה מידי וצפוי לתקן. ההיגיון אומר שאם אתם יכולים לעשות יותר כסף מהריבית על האג"ח מאשר מתשואת הרווח של ה - S&P 500, הרי שמחיר המניות גבוה מידי. לעומת זאת, אם תשואת הרווח על המניות גבוה מזו של האג"ח, הרי ששוק המניות אינו מוערך דיו ולכן צפוי לעלות.
בשרטוט להלן ניתן לראות את השינויים בריבית האג"ח ל – 10 שנים (TNX) במשך ששת החודשים האחרונים. ניתן לראות שריבית האג"ח זינקה מתחילת מרץ 2007 מ – 4.52% לשיא של .5.13% ועומדת כעת על 5.08% (עליה של 12.4%):מה עשה שוק המניות באותה התקופה? ה - S&P 500 עלה ב – 8.9%! בכדי לבדוק את המשמעות נבחן ראשית את תשואת הרווח של ה - S&P 500 ב – 10 השנים האחרונות:כיצד נרתום את המודל עבורנו 

אתם עשויים לתהות מדוע המודל המשווה בין מניות לאג"ח רלוונטי עבורנו? הרי מלכתחילה מניות אינן מתנהגות כאג"ח. לאג"ח פדראלי יש תשואה קבועה, צפויה מראש. אג"ח פדראלי נחשב על ידי רוב המשקיעים כחסר סיכון הואיל והוא מונפק על ידי הממשלה הפדראלית, אותה הממשלה שגם מדפיסה את הכסף. מניות אינן צפויות כאג"ח פדראלי. במניות אין הבטחת תשלום במועדים ידועים ואפילו חלוקת דיווידנדים אינה מובטחת הואיל וחברות מעדיפות להשקיע מחדש את רווחיהן מתוך תקווה ליצור גידול בפעילות, מאשר לחלקם למשקיעים.

מודל הפד יכול להיות שימושי עבורנו רק אם נמצא שיטה אותה נוכל לבחון לאורך זמן רב. כאשר נבחן את תשואת הרווח של המניות לתשואת האג"ח של 10 שנים, נראה כי במשך השנים מעטים היו המקרים בהם תשואת הריבית על האג"ח הייתה גבוה מזו של המניות ולכן לטעמי, לא נוכל לפתח שיטה מספיק בדוקה לפי מודל זה.

למרות זאת, ברורה דיה היא העובדה שקיים קשר מתמשך בין תשואת הרווח של המניות לתשואת האג"ח. השיטה שתוסבר בהמשך, היא שיטה שפיתחתי ובחנתי במשך מספר שנים. שיטה שנושאת נכון להיום תג מרשים בן 100% הצלחה.

השיטה אינה מבוססת על בחינת התשואה הגבוהה יותר בין האג"ח למניות, אלא דווקא על המרווח (Spread) בין התשואות. במילים אחרות, אני מחפש נקודות שינוי קיצוניות המתרחשות יחדיו במניות ובאג"ח.


שיטת ה – DOW/TNX 

לעיתים כאשר המשקיעים מודאגים ממצב העולם או הכלכלה, קורה מצב בו תשואת האג"ח יורדת ביחד עם שוק המניות. כאשר מצב הכלכלה בכי רע, או נחשד כרע, מניות יורדות בגלל סיבות מוכרות: התוצאות העסקיות מורעות, או קיים חשש לתוצאות רעות, הציבור נתפס לפאניקה ומוכר. לעיתים גם הריבית על האג"ח הפדראלי יורדת יחד עם המניות וזו משתי סיבות עיקריות: 1. המשקיעים המודאגים סבורים שהבנק הפדראלי יוריד את שערי הריבית בשביל לעורר את הכלכלה. 2. הקרנות מתחילות להעביר כסף מהעולם המסוכן של המניות לעולם הבטוח יותר של האג"ח הפדראלי.
מצבי פאניקה מסוג זה (מצבים אותם אנו הסוחרים אוהבים לנצל) אינם נמשכים לעד בין היתר בגלל שתי סיבות פונדמנטליות:

1. כאשר הריבית יורדת, השווי הנוכחי של תזרים המזומנים של החברות גדל וכתוצאה הערך הפונדמנטלי הנוכחי של החברות גדל, עובדה הגורמת להם להראות טוב יותר בעיני המשקיעים הפונדמנטליים המתחילים לרכוש שוב מניות.

2. כאשר מחירי המניות יורדים ומחיר האג"ח עולים (מחירי האג"ח עולים כאשר הריבית שלהם יורדת) נוצר מצב בו קרנות פנסיה גדולות מוצאות את עצמן הרחק מנקודת פיזור ההשקעות המוגדרת של הקרן. הם מגלים שנתח גדול מידי של כספם נמצא באג"ח ולכן נאלצים להזיז כסף מאג"ח למניות עד למצב האיזון המוגדר שלהם.


הוראות ביצוע

קניה: קנה את ה - DIA (תעודת הסל של הדאו-ג'ונס, סימול: DIA) בתחילת שבוע מסחר חדש (יום ב' שעה 16:30 זמן ישראל) אם ה- DIA ירד לפחות ב – 2% בסיכומם של ארבעה שבועות מסחר ובתנאי שהריבית על האג"ח ל – 10 שנים (סימול: TNX) ירדה בלפחות 0.4% (40 נקודות בסיס) מהפסגה השבועית האחרונה בה היא הייתה.

מכירה: מכור לאחר 4 שבועות.

דוגמת מסחר העומדת בתנאי השיטה, מתאריך 5 למרץ 2007:
תוצאות

טבלת תוצאות השיטה (לפי מדד הדאו-ג'ונס) לתקופה: ספטמבר 2002 - מאי 2007:לחץ להגדלה
אחוזי הצלחה: 100%
סה"כ : 36.32%
תשואה שנתית ממוצעת: 7.26%


סיכום 

עם 100% הצלחה לא מתווכחים, אולם אזהיר ואומר ששיטות מסוג זה יש לבדוק לאורך זמן ארוך יותר מ – 5 שנים. סביר להניח שבתקופות שונות אחוזי ההצלחה ישתנו, אולם אני מעריך שלא ירדו מרמה סבירה של 75%. השילוב של ירידה בשוק המניות בד בבד עם ירידה חדה בריבית הוא ללא ספק שילוב מנצח. היופי של השיטה הוא בהתאמתה לכל רמה של משקיע. אין צורך להיות משקיע מנוסה בכדי להפיק ממנה תועלת. משקיע חסר ניסיון העוקב אחרי השוק רק בסופי שבוע, יכול לבצעה בהצלחה. משקיע מנוסה יכול בקלות לשפר את נקודות הכניסה והיציאה ולהגיע לתוצאות טובות יותר. קרנות גידור או משקיעים המשתמשים במינוף, יכולים להכפיל או לשלש את התוצאות.

בהצלחה! 

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות