ניתוח טכני - פריצות ושבירות

חיפוש מניות

מידי יום אני מנתח מספר מניות העומדות בפני פריצה מעלה או שבירה מטה. הניתוח הוא טכני בעיקרו ומתבסס על תצורת גרף המניות. אני משתדל למצוא תצורות פריצה יפות, אולם האם כל התצורות נבראו שוות? לא. חלקן יעבדו טוב יותר מהאחרות וחלקן יכשלו. בכתבה זו נעבור על מספר תצורות ונדרג את איכותן. נתמקד היום בפריצות מעלה או מטה (Break downs , Break ups).

יש אמרה האומרת שגרפים מלמדים אותנו על העבר בלבד. כמובן, עוד אף אחד לא הצליח ליצור גרפים שמלמדים על העתיד, אולם גם מלימוד העבר אפשר להסיק מסקנות רבות לגבי העתיד. לדוגמא: נניח שאנו רואים מניה אשר מנסה לעבור מחיר של 20$ ללא הצלחה בפעם הראשונה, השנייה, השלישית... נוכל לצפות שבעתיד, כאשר נחזור ל – 20$ ניפגש שוב עם קבוצה גדולה של מוכרים או במילים אחרות – נתקל בהתנגדות. בנוסף נוכל להעריך שמעבר מעל מחסום ה - 20$ פירושו שהמוכרים הגדולים סיימו את מלאכתם והמניה מוכנה לעלות לרמת המחיר הבאה.

גרפים ניתן לבחון בחלונות זמן שונים. בכדי לתכנן כניסה למניה אני בוחן את הגרף היומי שלה לפחות 12 חודשים לאחור. ככל שתצורת פריצה נמשכת זמן רב יותר – כך היא חזקה יותר. נניח שמניה מנסה ללא הצלחה לעבור את רף ה - 20$ במשך חמישה חודשים. בכל פעם שהיא מגיעה למחיר היא מוצאת קבוצה עקשנית של מוכרים ונסוגה. מצד שני נניח שמניה אחרת מנסה לראשונה לפרוץ רמה של 20$. איזו פריצה תהיה חזקה יותר? זו שנתקלת בחומת ה – 20$ מזה חמישה חודשים או זו אשר נתקלה לראשונה בהתנגדות של ה – 20$? התשובה ברורה. במשך חמישה חודשים ציבור נרחב של משקיעים שם לב למחסום ה – 20$. ככל שיותר אנשים ימתינו לפריצה - כך יותר אנשים ישתתפו בפריצה וכך היא תהייה איכותית יותר. ככל שהתבססות טרם פריצה נמשכת זמן רב יותר, יותר אנשים מבחינים בפוטנציאל הפריצה והסיכוי שינהגו בדרך צפויה גדל.


סוגי פריצות

פריצות מתחלקות לשלשה סוגים – פריצות בסיס מסחר גבוה (High range) פריצת בסיס בינוני (Medium range) או פריצת בסיס מסחר נמוך (Low range) פריצה בסיס מסחר גבוה היא האיכותית מכולן הואיל ופריצה לגבהים חדשים היא פריצה של מניה חזקה. פריצה של גבהים בינוניים היא למעשה תיקון של מניה פחות חזקה. דוגמת פריצת בסיס גבוה ניתן לראות במניית חברת בואינג (סימול BA):שימו לב כמה פעמים ניסתה בואינג לשבורת את רמת ה – 55$: ספטמבר 2004, נובמבר 2004, דצמבר 2004 ומרץ 2005. בכל ניסיון פריצה נתקלו הקונים בחומה בצורה של מוכרים. בנסיגה הראשונה בספטמבר נסוגה המניה ב- 15% ומאוחר יותר התחילו הנסיגות להתקצר והמניה התחילה להתכנס לכוון קו ההתנגדות. נוצר קו התנגדות ברור שנמשך שבעה חודשים. משקיעים רבים סימנו את ההזדמנות והמתינו לפריצה. שימו לב למחזור המסחר ביום הפריצה. כפול מהמחזור הרגיל. זוהי תצורה לה אני נוהג לקרוא "רישיון להדפיס כסף". מניסיוני 80% מתצורות אלו תצלחנה.


כישלון פריצה

אין די בתצורת פריצה טובה. בכדי שפריצה תצליח יש לשלב בהחלטת הכניסה גם את התנהגות השוק ביום הפריצה. תצורות פריצה יפות עשויות להיכשל כאשר השוק הולך בכוון ההפוך לכוון הפריצה. דוגמא טובה לכישלון פריצה ניתן לראות בהתנהגות מניית מלונות הילטון (סימול HLT):הילטון נראתה מצוין. המניה התבססה בטווח גבוה מזה שלשה חודשים ופעמיים, בינואר ובפברואר "בחנה" את נקודת ההתנגדות במחיר 23.36$. הילטון נסוגה וחזרה מספר פעמים כאשר היא סוגרת לאיטה את המרחק לנקודת הפריצה. נראה בבירור שהקונים צוברים את המניה לקראת מעבר אפשרי לרמת מחיר גבוהה יותר. אם תביטו על הגרף שנתיים אחורנית, תוכלו לראות שמדובר במניה חזקה שעולה מרמת 10$ לרמה הנוכחית של 23$. נראה בבירור שבעזרת תמיכה טובה של השוק המניה יכולה לפרוץ לרמת המחיר הבאה. בהילטון הייתה אמורה להיות זו פריצה אשר תוביל ל – New high (התבססות גבוהת טווח) אם כך מדוע נכשלה?

ביום שבו בחרה הילטון לפרוץ היה חסר מרכיב חשוב להצלחת הפריצה – תמיכת השוק. ביום הפריצה השוק ירד בחוזקה והילטון אשר ניסתה לפרוץ בדקות הראשונות של המסחר, עוד טרם ביסוס כוון השוק, נכשלה. כאשר השוק יורד, נכונות המשקיעים לקנות מניות קטנה. באווירה דובית סיכויי הפריצה קטנים. אם השוק היה עולה באותו היום, סביר להניח שגם הילטון הייתה מצליחה יפה. הילטון פרצה ב – 10 הדקות הראשונות של המסחר, כאשר כוון השוק עדיין לא נקבע באופן ברור. סוחרים רבים לא יסחרו במניות בדקות המסחר הראשונות. הם ימתינו ויבחנו את כוון השוק טרם קבלת החלטת כניסה. לעיתים, כאשר אני אוהב תצורת פריצה מסוימת, אני עשוי להיכנס למניה טרם ביסוס כוון השוק, אולם כאשר אנהג כך אהיה מודע לסיכון, אקטין את הכמות ואקטין את ה – Stop Loss.
זמן קצר לאחר מכן, חזרה הילטון לנקודת הפריצה והפעם בתנאים טובים יותר של שוק עולה. שימו לב לתוצאה:
פריצת בסיס מסחר בינוני

נעבור לפריצת בסיס מסחר בינוני. בגרף של CPB ניתן לראות אפשרות פריצה מעל בסיס מסחר בינוני של 29.66$:כבר אמרנו מקודם שפריצה של בסיס מסחר גבוה תהיה טובה יותר מפריצת בסיס מסחר בינוני. שתי סיבות לכך: הסיבה הראשונה היא עצם היות המניה חזקה יותר. מניה ששומרת על בסיס מסחר גבוה יותר, חזקה יותר ממניה שאיבדה אותו ומנסה לחזור אליו. הסיבה השנייה היא המוכרים. ככל שיהיו פחות מוכרים מעל מחיר הפריצה, כך סיכוייה להצליח גבוהים יותר. כאשר אנו מביטים על מניה כמו CPB אנו צריכים לחשוש מהמוכרים הנמצאים מעל מחיר הפריצה. כאשר מניה ירדה מרמת התכנסות גבוהה לרמת התכנסות נמוכה יותר נותרו למעלה קונים מאוכזבים אשר מרגישים שהמניה "בגדה" בהם. הם לא ימכרו בהפסד כי מימוש הפסד גורם להם לכאב. רבים מהם ימתינו בתקווה שהמניה תחזור למחיר הקניה שלהם וימכרו אותה בהזדמנות הראשונה שבה יוכלו לצאת ללא הפסד קרוב ככל האפשר למחיר הכניסה. בכל סנט של עליה יהיו מוכרים. על כל סנט צפויה מלחמה עקובת דם בין השוורים והדובים. פריצה לרמת מחיר גבוהה יותר תיתן הזדמנות טובה לשוורים אולם לעולם לא תוכלו לאמוד את עוצמת התנגדותם של הדובים. ככל שהמניה יורדת יותר, כך מתאספים מעליה יותר קונים מאוכזבים אשר יקשו עליה את המסע מעלה. פריצה במניה בת בסיס מסחר גבוה מקטינה את הסיכון הואיל ומעל מחיר הפריצה אין צבר של קונים מאוכזבים.


דוגמא: TELK 

להלן דוגמא נוספת. הפעם פריצה של בסיס התכנסות נמוך:
TELK נסחרה בבסיס מסחר נמוך, ונראתה כמי שעשויה לפרוץ את ה – High האחרון ולשנות כוון כלפי מעלה. הסיכון ברור: המניה חלשה. המוכרים מחזיקים בהגה מזה מספר חודשים והמניה במגמת ירידה ברורה. בעיה נוספת: זוהי תצורה בעלת בסיס מסחר קצר. היא נבנתה במשך מספר שבועות בלבד ולכן בת משמעות פחותת ערך. פחות אנשים ראו אותה ולכן פחות אנשים יסחרו בה. לעומת זאת, האם היא סובלת מבעיית מוכרים מעל מחיר הפריצה? לא. שימו לב לפער (Gap) שנוצר כאשר המניה התרסקה באמצע חודש מרץ. האם המניה נסחרה תוך כדי הירידה? לא. נוצר פער בין מחיר יום אחד למשנהו. כלומר, אין שם קונים מאוכזבים. אם תביטו על הגרף תוכלו לראות שקונים מאוכזבים נמצאים רק באזור המחיר של 17.25$. מסקנה: התנגדות המוכרים תידחה לאזור סגירת ה – Gap דהיינו 17.25$.

שימו לב למה שקרה בפועל:המניה עולה בדיוק עד לאזור התנגדות המוכרים. בתצורות מסוג זה מחיר היעד קל לחישוב. זכרו שמניה שנסחרת בבסיס מסחר נמוך אינה מניה שהקונים מסוגלים להריץ מעלה בקלות. זו מניה שכורעת תחת משקלם העודף של מוכרים.


דוגמא: QCOM

כמובן, את כל מה שלמדנו ניתן לתרגם גם בכוון ההפוך. להלן דוגמא של שבירת בסיס מסחר נמוך במניית קוואלקום:QCOM עומדת על סף שבירת בסיס נמוך של 34$ . ממבט בגרף המניה אנו רואים שפעמיים נתמכה המניה במחיר של 34$. שבירה מתחת לנקודת התמיכה תגרום לפרץ של מכירות ולאובדן תמיכת הציבור ולא תמצאה קונים מתלהבים הממתינים מתחת.

שימו לב לתוצאה:
דוגמא: QLGC

בכדי להשלים את התמונה אציג מניה נוספת, הפעם שבירה של בסיס מסחר בינוני במניית קיולוג'יק:QLGC נראית טוב מתחת ל – Low האחרון אולם לרעת התצורה יאמרו מספר דברים: התצורה נבנית בגובה בינוני ולכן מתחת למחיר השבירה צפויים להימצא קונים. בנוסף, בסיס הפריצה הוא בן חודש אחד ולכן לא נבנה דיו. לעומת זאת, לזכות הכניסה לשורט ניתן לומר דבר אחר: כוון השוק! השוק ירד השבוע ולכן פחד המוכרים עזר לתצורה להצליח בגדול.

שימו לב לתוצאה:תם אבל לא נשלם. בכתבות הבאות אכתוב על תצורות שינוי נוספות כמו Cup and handle ו – Head and shoulders ואף תצורות שינוי פשוטות יותר של Rollover ו – Roll-ups. בהצלחה!

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות