עשרה דברים שסוחרים לא מצליחים אומרים

1. "אני לא רוצה לממש הפסד"

כל המפסידים הגדולים התחילו כמפסידים קטנים. לכל החלטת השקעה להגדיר תוכנית עסקית מוגדרת מראש. בין היתר עליכם לקבוע את סכום ההשקעה, נקודת הכניסה, נקודת היציאה ונקודת היעד. הקפידו לדבוק בתוכניתכם המקורית. משמעת עצמית היא שם המשחק. אצל רוב הסוחרים הבעיה מתחילה כאשר צריך לעמוד בפקודת ה – Stop loss (אשר נראתה מאוד הגיונית טרם ההפסד) וכעת נראה להם שאפשר להזיז אותה "רק קצת...".


2. "אני אמתין עד שמניה מפסידה תחזור למחיר הקניה שלי" 

דההה... כאילו שלשוק אכפת אם אי פעם המניה שלכם תחזור מעלה. אתם יודעים מה? למען הויכוח נניח שהיא תחזור. בהנחה שסכום ההשקעה שלכם מוגבל, הרי שאתם כובלים כסף טוב למניה רעה ומפסידים הזדמנויות אחרות. צאו, תשכחו, תמחקו. רכזו את מיטב תשומת לבכם לכוונים מועילים. קורה שמפסידים.


3. "אם אני לא אמכור עכשיו היא תרד" 

חוק ידוע הוא שסוחרים לא מנוסים, להבדיל מסוחרים וותיקים, מוכרים מהר מדי מניות מנצחות ויוצאים מאוחר מידי ממניות מפסידות. במקום למכור מניה מצליחה, מכרו מחצית מן הכמות שרכשתם והעלו את נקודת ה – Stop על המחצית השנייה למחיר הכניסה. המשיכו לדבוק ב – Trend של מניה מנצחת. תזכרו את החוק הראשון של כל סוחר: The trend is your friend”". קצת נדוש אבל תמיד נכון.


4. "הפסדתי 100$ על ABC ולכן אני מוכר את XYZ ברווח של 100$" 

As-if להצלחה של XYZ יש קשר לכישלון של ABC. עליכם לדבוק במניה מנצחת ולשכוח (למרות הקושי המנטלי) את ההפסד הקודם, טרי ככל שיהיה. סטטיסטית, אם אתם עובדים נכון, אתם אמורים להצליח ביותר מ – 50% מהמקרים. כל פעולת רכישה עומדת ברשות עצמה מבלי כל קשר למצב רוחכם.


5. " אני לא מוכר חלקים. אני קונה ומוכר מניה רק פעם אחת. " 

עמידה בכללי ניהול כספי נכונים (Money management) יעזרו לכם להצליח. אם תמכרו מחצית מאחזקותיכם במניה מצליחה תבנו "משענת רווח" טובה אשר תאפשר לכם לנהל נכון יותר את המחצית הנותרת. נכון, זהו פתרון מנטאלי בלבד אשר נועד לעזור לכם להתגבר על הרצון המוטעה להיפטר מסוס מנצח, אולם זכרו תמיד שהשדים הפנימיים של כולנו מצויים בהתנהלות המנטאלית שלנו בלבד.


6. "משעמם לי, אני חייב לקנות משהו" 

לא כל יום נברא כדומיו. בימים בהם השוק מתנהל בכבדות לך לחוף הים. מחלת ה – Overtrading היא מחלה קשה ולעיתים גם חשוכת מרפא. רבים וטובים לוקים בה בתחילת דרכם וחלקם מתמידים בה עד אובדן חשבון ההשקעות שלהם. הצורך הנפשי ללחוץ על הכפתור בכל מחיר מפיל חללים רבים. יש אגב שם למחלה: "כפתוריזיס".


7. "הייתי צריך לעשות את זה אחרת..."

לא חוכמה. הכל נראה שונה במבט לאחור. לדבר אחרי המעשה קל יותר מאשר לנקוט פעולה בזמן אמת. סמכו על החושים, סמכו על הידע שצברתם, בצעו את הפעולה ואל תתחרטו אחר כך. כל הפסד הוא הפסד מלמד. הדרך להצלחה רצופה הפסדים מלמדים.


8. "אני אמצע מטה רק הפעם" (Average down) 

למי שאינו מכיר את המונח אסביר שמדובר במצב בו הסוחר מפסיד ולאחר ירידה גדולה קונה כמות נוספת בכדי "למצע" את ההפסד. תקוותו היא שאם המניה תתקן קצת מעלה הוא יוכל לצאת ללא הפסד. ובכן, מה שיש לי להגיד על השיטה הזו מסתכם ב: "חה... חה... חה..." ולמי שיספר לי שפעם אחת זה כבר הצליח לו ולכן הוא שוקל לחזור על כך שוב, אוסיף עוד "חה..." אחד לסיום.


9. "אני משקיע רק לטווח הארוך" 

השקעה לטווח ארוך הוכיחה את יעילותה לאורך שנים אולם נהיית יותר ויותר קשה בתקופתנו בה העמלות יורדות וסוחרים רבים נכנסים או בורחים ממניות בלחיצת כפתור באמצעות מערכות מסחר אינטרנטיות הזמינות לכל. התקופה שבה אפשר היה לקנות IBM, לשים אותה מתחת לכרית, ללכת לישון, להתעורר בבוקר ולדעת שהכל בסדר, חלפה מן העולם. סוחרים מנוסים יכולים להרוויח כסף טוב מהשקעות ארוכות טווח, אולם לבנות רק על הטווח הארוך זו משימה קשה וטעות טקטית. סוחר טוב צריך להיות רב מימדי בהשקעותיו. סוחר טוב צריך לפעול בכל טווח זמן. כן, גם בטווח הקצר. התמקדות בלעדית בחלון זמן אחד היא מתכון רעיל.


10. "מנהל התיקים שלי אשם" 

כל כך קל להאשים אחרים. הרצפה עקומה, לא לימדו אותי נכון, הבטיחו לי מיליונים... שוק ההון ידוע ככפוי טובה. נתקלתם פעם במשקיע שאומר תודה למנהל התיקים שלו עבור רווח שנתי יפה? לא. "הבורסה עלתה, זה לא בזכותו". תנחשו את מי יאשים אותו הסוחר כאשר התיק יורד בשנה בה הבורסה יורדת? לא כולם מתאימים לשוק והשוק לא תמיד מתאים לכולם. לסיום אצטט אחת מאמרותיו הידועות של ג'ון פול גטי: “A man can fail, but he is not a failure until he blames someone else.” J. Paul Getty

צור איתי קשר

מידע נוסף

קורס לימוד עצמי

מהיום ניתן ללמוד מסחר במניות, דרך האינטרנט מבלי לצאת מהבית! קורס מלא, שיעורי וידיאו המועברים על ידי מאיר ברק, מבחנים ומצגות אינטראקטיביות

לחץ כאן
על הספר

ספר "הלוחש למניות" הוא ספר לימוד למסחר יומי במניות. לפרטים נוספים והצצה אל תוך הספר

לחץ כאן
הדרכה אישית - מנטור

רוצה ללמוד מסחר יומי? הדרך היעילה והטובה ביותר היא באמצעות מנטור אישי אשר ילמד וילווה אותך בצעדיך הראשונים

לחץ כאן
פתיחת חשבון מסחר

בכדי לקנות ולמכור מניות יש לפתוח חשבון מסחר אצל ברוקר מקצועי המספק מערכות מסחר מסוג "גישה ישירה"

לחץ כאן

המלצות

 • א.מ.
    היי מאיר חג שמח , מה שלומך ? התחלתי סופסוף לקרוא את הספר שלך שקניתי בשבוע ה
  לכל המלצות
 • יוני.ח
    מאיר שלום, לקח לי זמן לשכנע את עצמי לכתוב לך כי הרגשתי קצת שזה לא במקום אבל בסוף
  לכל המלצות
 • א.ל.
    מאיר היקר, אני חייב להודות לך, היום סחרתי בדיוק 40 דקות ועשיתי רווח של 139$ ב-4 טריי
  לכל המלצות
 • ל.ס
    גישה פרקטית ועניינית, מחדד לי את התאוריות שלמדתי בספרים קודמים (ארץ/חו"ל), שפה נ
  לכל המלצות
 • עמיר
  למאיר, קניתי את הספר שלך בסטימצקי ואני קורא אותו בהתלהבותעוד לא סיימתי אבל אני יכו
  לכל המלצות
 • עודד
  בוקר טוב ושבוע טוב... סליחה על ההפרעה אך מאוד חשוב לי לומר לך :    ת  ו  ד&
  לכל המלצות
 • יוסי. ד
    רציתי להגיד לך שכבר התנסיתי ב"רואים 6:6" ושיטת "המגברים הטכניים" וגם שיטת "4 התרחי
  לכל המלצות
 • יעקב.כ
    שלום מר מאיר ברק, שמי יעקב מראשל"צ. הייתי נוכח בהרצאה האחרונה שלך בראשל"צ ומיד ה
  לכל המלצות
 • חגית
    מאיר שלום, רציתי להודות לך בשמי ובשם כל חברי מועדון היזמות iJCE  על שכיבד
  לכל המלצות